4 اکتبر 2021 - 04:45
در نشست شورای راهبری گردشگری سلامت اعلام شد

ارزان ترین جراحی ها در ایران برای خارجی ها

22 سپتامبر 2015 - 17:10 dsfr.ir/my7l1

ارزان ترین جراحی ها در ایران برای خارجی ها
علیرضا زالی، رئیس نظام پزشکی کشور

شورای راهبری گردشگری سلامت در حالی اولین سالگرد خود را با حضور نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، درمان و خدمات پزشکی و سازمان نظام پزشکی کشور پشت سر گذاشت که اعلام شد هم اکنون یک چهارم بیمارستان های کشور امکان خدمات دهی در بخش گردشگری سلامت را دارند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این نشست یادآور شد: شورا بر اساس امضای توافق نامه در فروردین ماه سال 93 بین 2 وزارتخانه امور خارجه و بهداشت و سازمان های میراث فرهنگی و گردشگری و نظام پزشکی با تعیین تکلیف و مأموریت هایی برای دسترسی به اهداف مشترک به منظور توسعه گردشگری سلامت تشکیل شد.

وی ادامه داد: در این شورا 3 گام مطرح شده؛ نخست دفاتر، مجریان، بازاریابان و فعالان گردشگری سلامت که شیوه نامه آن تصویب و اجرا شده است. دوم شناخت منابع و امکانات خدمات درمانی در بیمارستان ها که دستورالعمل آن در حال تکمیل است و سوم نظام قیمت گذاری خدمات در این بخش که پس از تشکیل سندیکای پزشکان و تصویب اساسنامه آن ها در شورا فعال خواهد شد.

معاون گردشگری اطمینان داد که این 3 گام تا قبل از پایان امسال به نتیجه برسد و در سال آینده وارد بازاریابی انبوه گردشگری سلامت شویم.

تشکیل سندیکای فعالان گردشگری سلامت

در ادامه علیرضا زالی، رئیس نظام پزشکی کشور مولفه ها و ضوابط تعیین شده در این شورا را برای مراکز خدمات درمانی و پزشکی بیان کرد و افزود: این شورا دنبال ارتقاء کیفیت، نظارت، ممیز بخشی و پیگیری خدمات و همچنین رصد بیماران است. وی از تشکیل سندیکای فعالان گردشگری سلامت خبر داد و گفت: پس از دریافت تأییدیه شورا و امضای اساسنامه آن، این سندیکا تشکیل خواهد شد که وظایف آن نیز مشخص است.

زالی سپس با اشاره به مزیت های گردشگری سلامت در ایران اظهار کرد: بر اساس مطالعات تطبیقی، ایران در حوزه های جراحی پلاستیک، درمان کم تهاجمی و غیرتهاجمی قلبی و عروقی، جراحی پیچیده قلب، ناباروری و نازایی و درمان های تخصصی دندان پزشکی، عمل های پیچیده ستون فقرات و درمان نوین لاپاراسکوپیک ظرفیت بسیار بالایی برای جذب گردشگر درمانی دارد.

او ادامه داد: تمام خدمات درمانی که لوکس، گران و پیچیده تعریف شده در ایران با توجه به توان پزشکان دارای کیفیت و نرخ ارزان تر در مقایسه با سایر کشورها است. بنابراین با چنین ظرفیتی می توان مهمان گردشگران منطقه و فرامنطقه ای بود.

یک چهارم بیمارستان ها در گردشگری سلامت فعال اند

محمدحسین میردهقان، مدیرکل نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت نیز در ادامه این نشست با تأکید بر اینکه بیمارستان های فعال در حوزه گردشگری سلامت از ظرفیت مازاد خود استفاده می کنند، گفت: تخت های بیمارستانی که قابل ارائه خدمات به بیماران داخلی باشد در تصرف گردشگران خارجی قرار نمی گیرد.

او در ادامه با بیان اینکه وزارت بهداشت پیگیر 3 مولفه است، افزود: ارائه تجربیات تخصصی و فوق تخصصی، دسترسی به خدمات تخصصی با ارائه تسهیلات و ایجاد اطمینان در دریافت کنندگان خدمات از جمله این مولفه ها است که وزارت بهداشت سعی می کند در چارچوب آیین نامه ها و اساسنامه هایی که در شورا تصویب و ابلاغ می شود، پیگیر باشد. پذیرش بیمار و پیگیری بعد از عمل جراحی نیز 2 مولفه دیگری است که سعی می شود به واسطه فعالیت های شرکت هایی در داخل و نمایندگانی در خارج از کشور محقق شود.

میردهقان اعلام کرد: در حال حاضر یک چهارم بیمارستان های موجود در کشور در حوزه گردشگری سلامت فعال اند که امیدواریم با ابلاغ اساسنامه شورا این ظرفیت افزایش یابد. وی پذیرش در رشته های تخصصی چشم، قلب، زیبایی، نازایی و اعصاب را دارای رنکینگ 1 تا 5 اعلام کرد و افزود: امیدواریم در سال دوم تشکیل شورای راهبری گردشگری شاهد ساماندهی بیشتر ورود بیماران با نظم و تعرفه مشخصی باشیم.

زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور درباره تعیین تعرفه در بیمارستان های فعال در حوزه گردشگری سلامت با توجه به نابسامانی های موجود اظهار کرد: در مقطع فعلی تعرفه خدمات گردشگری سلامت شناور است، اما در ادامه در سایت مراکز درمانی، نوع خدمت و قیمت آن با شفافیت اطلاع رسانی خواهد شد. از جمله وظایف سندیکای فعالان گردشگری سلامت قیمت گذاری خدمات و تعیین تعرفه متناسب با ظرفیت و درجه بیمارستان ها با موافقت شورای راهبری گردشگری سلامت است. همچنین در نشست اخیری که با وزیر بهداشت داشتیم، پیشنهاد شد تعیین برخی از این تعرفه ها به هیأت امنای دانشگاه ها سپرده شود؛ چون آن ها از نظر قانونی این ظرفیت را دارند که خلأها را برطرف و تعرفه ها را تعیین کنند. او نیز تأکید کرد: بیمارستان های فعال در حوزه گردشگری سلامت باید از مازاد خدمات خود استفاده کنند.

وی همچنین درباره بیمارستان هایی که امکان فعالیت در حوزه گردشگری سلامت را دارند، گفت: در حال حاضر بیمارستان های خصوصی به این فرآیند وارد شده اند، اما تا کنون خدشه ای به پذیرش بیماران داخلی وارد نشده است. برخی از بیمارستان های دولتی نیز با تعریف خدمات هتلی فعالیت در این حوزه را آغاز کرده اند، اما شرط خدمت در گردشگری سلامت استفاده از ظرفیت مازاد است و نباید به بیماران داخلی آسیبی وارد شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی معدل اشغال تخت در کشور را 60 تا 70 درصد به طور نوسان اعلام کرد و افزود: با توجه به این آمار حدود 30 تا 40 درصد تخت های بیمارستانی مازاد تعریف شده اند. البته امکان دارد در بیمارستان های آموزشی و دانشگاهی این ظرفیت مازاد وجود نداشته باشد، اما بیمارستان ها با ورود به این عرصه می توانند به ازای درآمدی که به دست می آورند در بخش خدمات درمانی داخلی ارتقاء کیفیت داشته باشند.

میردهقان مدیرکل نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت نیز در ادامه این توضیحات گفت: ضریب تخت بیمارستانی به نسبت جمعیت کشور یک تخت به 1000 نفر است، بنابراین میانگین 1.6 و 1.7 است، اما این ضریب یکنواخت نیست. آمارها گویای آن است که 80 درصد بیماران ورودی به سمت بیمارستان های خصوصی در حالی که از ظرفیت مازاد استفاده شده هدایت شده اند.

هتل بیمارستان یا پری دریایی!

در ادامه این نشست سوالی درباره فعالیت  هتل بیمارستان ها که چندی پیش یکی از این مجموعه ها توسط وزیر بهداشت افتتاح شده بود مطرح شد که مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری هتل بیمارستان را به پری دریایی تشبیه کرد که اعضای آن از موجودات مختلفی شکل گرفته است. بخشی از هتل بیمارستان درمان و بخشی دیگر اسکان است. در آیین نامه ای که اخیرا دولت ابلاغ کرده، به این موضوع اشاره شده است و اگر سرمایه گذاری بخواهد چنین مجموعه ای را داشته باشد باید مجوز آن را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مجوزهای بخش درمان این مجموعه را از وزارت بهداشت بگیرد.

میردهقان در ادامه این توضیحات با تأکید بر اینکه از نظر وزارت بهداشت، هتل بیمارستان موضوع منتفی شده ای است، گفت: در آیین نامه های وزارت بهداشت عنوان هتل بیمارستان نداریم، بنابراین از مجموعه ای که چنین اقدامی را کرده بود درخواست کردیم تابلوی خود را عوض کنند که این اتفاق افتاده است.

شایان ذکر است؛ هفتمین نشست شورای راهبری گردشگری که در نخستین سالگرد تشکیل آن در معاونت گردشگری برگزار شد نمایندگانی از وزارت خارجه، بهداشت و سازمان نظام پزشکی حضور داشتند. همچنین قرار بود معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این نشست حضور داشته باشد که نماینده دیگری از این وزارتخانه جایگزین شده بود.

1