24 آوریل 2024 - 13:59
مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی:

لغو روادید با ۳۳ کشور به رشد گردشگری کمک کرد

22 فوریه 2024 - 11:10 dsfr.ir/hl4ub

لغو روادید با ۳۳ کشور به رشد گردشگری کمک کرد
لغو روادید با ۳۳ کشور به رشد گردشگری کمک کرد
لغو روادید با ۳۳ کشور به رشد گردشگری کمک کرد

مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، لغو روادید ۳۳ کشور را اقدامی موثر در مقابله با ایران هراسی دانست و گفت: گردشگرانی که به ایران می آیند با فضای متفاوت از آنچه که دشمنان به دروغ مطرح می کنند، روبه رو می شوند، واقعیت را به سایر مردم جهان خواهند گفت که ایران کشوری زیبا و امن است.

به گزارش «دنیای سفر»، محمد کریمی در گفت و گو با خبرنگار گردشگری ایرنا در حاشیه نمایشگاه رسانه های ایران درباره مقابله با سیاست ایران هراسی و توسعه گردشگری اظهار داشت: در کنار همه اقداماتی که در دو سال اخیر در دولت سیزدهم برای توسعه گردشگری صورت گرفته است، لغو روادید برای ورود شهروندان ۳۳ کشور به ایران، از تصمیم های شجاعانه دولت و همکاری و تعامل و همکاری نزدیک وزارت خارجه و وزارت میراث فرهنگی بود.

«با لغو روادید برای ۳۳ کشور، جمعیت قابل توجهی (حدود ۵۰ درصد مردم جهان) می توانند به راحتی به ایران سفر کنند، یعنی درهای ایران به روی بخش بزرگی از مردم جهان و گردشگران باز شده است؛ که اقدام بسیار مهمی در مقابله با ایران هراسی دشمن است؛ همه گردشگرانی که وارد ایران می شوند با فضای متفاوتی بر عکس آنچه که دشمنان به دروغ مطرح می کنند، روبه رو می شوند؛ در واقعیت می بینند و قطعا به سایر مردم خواهند گفت که ایران کشوری زیبا و امن است.»

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران و جشنواره بین المللی صنایع دستی فجر سرو سیمین در دو هفته اخیر اشاره کرد و افزود: برای نمایشگاه گردشگری تهران فعالان این صنعت از یازده کشور جهان به تهران آمدند، دبیرکل گردشگری ملل متحد در افتتاحیه رسمی این رویداد سخنرانی کرد، اینها برای جهان پیام روشنی دارد؛ همچنین هنرمندان صنایع دستی از ۱۲ کشور در رویداد «سرو سیمین ۸» حضور داشتند که اتفاق مهمی بود. آثار متنوع، متعدد و جذابی از صنایع دستی از استان ها و کشورهای مختلف در این جشنواره عرضه شد. اینها در بخش دیپلماسی فرهنگی، توسعه روابط بین الملل و توسعه بازار صنایع دستی بسیار موثر است.

تسهیل سرمایه گذاری گردشگری در برنامه هفتم

کریمی درباره لایحه شرح وظایف، خدمات وزارت میراث فرهنگی در مجلس شورای اسلامی، گفت: با تشکیل وزارت میراث فرهنگی در سال ۱۳۹۸ حسب قانون کارگروه ویژه تشکیل شد تا پیش نویس لایحه اهداف، شرح وظایف و حدود و ثغور ساختار وزارتخانه را تعیین کند؛ این لایحه در دولت قبل، تقریبا دو سالی معطل ماند و در این دولت با عنایت و تلاشی که شخص وزیر میراث فرهنگی در دوست سیزدهم انجام داد، پیش نویس در جلسات مختلفی در حوزه مختلف دولت بررسی و جمع بندی و تدوین نهایی انجام شد، لایحه در بهمن سال گذشته به مجلس تقدیم و در فروردین امسال اعلام وصول شد.

لایحه شرح وظایف میراث فرهنگی در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح و مصوب شده است و اکنون در صف لوایح برای تصویب در صحن علنی مجلس قرار گرفته دارد

مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: لایحه شرح وظایف میراث فرهنگی در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح و مصوب شده است و اکنون در صف لوایح برای تصویب در صحن علنی مجلس قرار گرفته دارد.

کریمی به همچنین لایحه برنامه هفتم توسعه کشور اشاره کرد و گفت: برنامه هفتم برای صنعت گردشگری و صنایع دستی بسیار مهم است، برای نخستین بار فصل جداگانه برای حوزه ماموریتی وزارتخانه در نظر گرفته شده است، دولت احکام و مواد متنوعی را پیشنهاد کرده است، اتفاقا کمیسیون های مختلف مجلس هم به خوبی آن را تقویت کردند.

وی گفت: وزارتخانه احکام متعددی از مشوق هایی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری تدارک دیده، در این برنامه گنجانده است، حتی به حوزه گردشگری ساحلی توجه ویژه شده است، حوزه ای که حتی در سیاست های کلی اقتصاد دریامحور که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند، توجه خاص شده است. این فرصت خوبی است که در برنامه هفتم هم یک کارگروهی به عنوان گردشگری ساحلی استان های ساحلی کشور تشکیل و با تفویض اختیاری که به استاندار به عنوان رئیس کارگروه داده شده و مدیران کل میراث فرهنگی استان های ساحلی دبیرکل آن می شوند تا یک سری اختیارات تفویض شده که بتوانند برای تقویت حوزه گردشگری دریایی تصمیم بگیرند.

مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی،خاطرنشان کرد: در برنامه هفتم به حوزه میراث فرهنگی و تسهیل جذب مشارکت و سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی ملی و بین المللی هم در نظر گرفته شده است برای نهادهایی که می توانند از میراث بزرگ تاریخ و تمدنی کشور حمایت مادی و معنوی داشته باشند؛ افرادی در وجود دارند که علاقه مند هستند به صورت خودجوش برای ترمیم و احیا و مرمت آثار و توسعه گردشگری پایدار در جوامع محلی کمک کنند؛ این امکان در برنامه هفتم پیش بینی شده که اشخاص حقیقی و حقوقی که خواهان کمک برای حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی هستند، کمک هایشان را اعطا کنند.

لغو روادید ۳۳ کشور اقدامی موثر در مقابله با ایران هراسی است 

کریمی درباره مذاکرات و گفت و گوهای نمایندگان مجلس و وزیر میراث فرهنگی گفت: وزارت میراث فرهنگی به دلیلی گستردگی حوزه ماموریتی خود از میراث فرهنگی، تا سفر و گردشگری تا هنرمندان صنایع دستی که با زندگی و شغل و درآمد مردم در شهر و روستاها مرتبط است، طبیعی است نمایندگان مجلس با وزیر جلسات و ملاقات های منظم و روتین دارند، البته بخشی هم به خاطر ویژگی های شخصی آقای ضرغامی است که در این گپ وگفت هایی که با وی انجام می شود، مباحث خوبی مطرح می شود و گردش کار تا حل مشکل مردم وجود دارد.

گردشگری می تواند یکی از جایگزین های منابع درآمدی دولت باشد. منابع درآمدی دولتی ما محدود و مشخص است و چاره ای نیست که دنبال حوزه های جایگزین برای درآمد کشور باشیم

مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی بیان کرد: بخش دیگر تعامل میان مجلس و وزارتخانه به خاطر اهمیت حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است، حوزه گردشگری سه پیوست دارد؛ پیوست نخست، پیوست فرهنگی که تقویت هویت ایرانی-اسلامی و هویت ملی ماست و آگاهی بخشی در مورد تاریخ و تمدن ماست. یک پیوست اجتماعی دارد که بحث تقویت نشاط اجتماعی ماست. یک پیوست اقتصادی هم است، این یعنی حوزه های مختلف به صنعت گردشگری پیوند دارند.

وی تصریح کرد: تردیدی نیست گردشگری می تواند یکی از جایگزین های منابع درآمدی دولت باشد. منابع درآمدی دولتی ما محدود و مشخص است و چاره ای نیست که دنبال حوزه های جایگزین برای درآمد کشور باشیم، نمایندگان مجلس هم بیش از هر کسی به این اهمیت واقف هستند و ملاقات ها غالبا در حوزه مرمت و آثار تاریخی و درخواست هایی در خصوص تقویت زیرساخت های گردشگری است.

کریمی گفت: در هر استان و دیاری که زیرساخت های گردشگری آن تقویت شود باعث افزایش گردشگر به توسعه گردشگری پایدار می شود، این رویکرد حتما به اقتصاد استان و شهر و روستا، به پویایی فضای اجتماعی-فرهنگی مقصد گردشگری کمک می کند.

تعرفه های مصرف انرژی برای تاسیسات گردشگری

وی درباره بودجه وزارت میراث فرهنگی در سال آینده گفت: سال گذشته با عنایتی که دولت داشت و مجلس کمک کرد قدری بودجه وزارتخانه اضافه شد، بودجه ۱۴۰۳ هنوز نهایی نشده، اما سه حکم در مرحله احکام بودجه مصوب شده است که نقطه طلایی و اختصاصی است؛ مساله محاسبه هزینه مصرف گاز تاسیسات گردشگری، هتل ها و آب درمانی ها و اماکنی است که مرتبط با حوزه صنایع دستی اعم از بازارچه های صنایع دستی بر مبنای تعرفه غیرتجاری است که به نرخ تعرفه خدمات محاسبه می شود.

در مناطقی هم که تاسیسات گردشگری به جای گاز از انرژی برق استفاده می کنند، هزینه برق مصرفی به عنوان تعرفه عمومی مطرح می شود و اینها مشوق ها و بسته های حمایتی از فعالان گردشگری و صنایع دستی است، موثر است، هزینه ها را برای تاسیسات گردشگری، هتل ها و کارگاه های صنایع دستی را پایین می آورد.

مدیرکل امور مجلس وزارت میراث فرهنگی درباره ویژگی های پیشنهادات در بودجه ۱۴۰۳ گفت: در مجلس حکمی دیگری هم بررسی و تصویب شد اینکه ۵ درصد از اعتبارات تملک دارایی های شورای برنامه ریزی استان هاست که استانداران موظف به انجام اقدام های فرهنگی از جمله تقویت زیرساخت های گردشگری و مرمت آثار تاریخی هستند. همچنین در حکم دیگری به دولت اجازه داده تا سقف ۲میلیارد یورو از محل موسسات بین المللی که می خواهند به حوزه های فرهنگی کشور کمک کنند، استفاده کند که یکی از این حوزه ها، میراث فرهنگی و مرمت آثار تاریخی و تقویت زیرساخت های گردشگری است.

1