24 آوریل 2024 - 10:56

توقف طرح جنجالی درباره اهرام مصر

20 فوریه 2024 - 12:10 dsfr.ir/rg77n

توقف طرح جنجالی درباره اهرام مصر
گردشگری مصر | هرم «مَنقُرَع» از اهرام ثلاثه مصر
هرم «مَنقُرَع» از اهرام ثلاثه مصر

مقامات وزارت آثار باستانی مصر تصمیم خود را برای مرمت هرم باستانی «مَنقُرَع» پس از بررسی و اعتراض بین المللی، کنار گذاشتند.

به گزارش «دنیای سفر» این پروژه، بازسازیِ پوشش بیرونی گرانیتی در چهار طرف هرم «مَنقُرَع» را در مشارکتی بین دولت مصر و باستان شناسان ژاپنی دنبال می کرد که بر اساس آن، نمای این هرم با بلوک های اصلیِ پراکنده در اطراف پایه هرم، مرمت می شد، که با اعتراض گسترده به ویژه از سوی باستان شناسان مصر مواجه شد.

اکنون کمیته ای که توسط وزیر گردشگری مصر تشکیل شده است، در بیانیه ای اعلام کرد این کشور طرح بحث برانگیز برای نصب دوباره پوشش گرانیتی باستانی روی هرم «مَنقُرَع»، کوچک ترین اهرام سه گانه بزرگ جیزه را لغو کرده است.

مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی، ماه گذشته این طرح را اعلام و آن را «پروژه قرن» توصیف کرده بود.

خبرهایی مبنی بر اینکه این بنای باستانی می تواند به سرعت تغییر کند، اعتراض بین المللی را برانگیخت و مقامات باستانی مصر را بر آن داشت تا این پروژه را بررسی کنند. اهرام مصر تنها عجایب هفتگانه جهان باستان هستند که هنوز باقی مانده اند.

«مَنقُرَع» به تنهایی در میان اهرام به گونه ای طراحی شده بود، که به جای سنگ آهک از گرانیت پوشانده شود. تنها ۱۶ تا ۱۸ لایه گرانیت قبل از توقف ساخت و ساز نصب شد که ظاهراً به دلیل مرگ مَنقُرَع در حدود ۲۵۰۳ پیش از میلاد متوقف شده بود.

در طول قرن ها، دزدی، فرسایش و فروریختن باعث ناپدید شدن بسیاری از لایه های این هرم شد و در دوران مدرن تنها هفت لایه باقی ماند؛ اگرچه تعداد زیادی بلوک گرانیتیِ افتاده در اطراف پایه هرم پراکنده شده بودند. پروژه جایگزینی گرانیت ها قرار بود پس از یک سال اسکن و مستندسازی اجرایی شود.

کمیته بررسی هرم «مَنقُرَع» به اتفاق آرا به نصب دوباره بلوک های پوشش گرانیتی که از هزاران سال پیش در اطراف پایه هرم پراکنده بودند، اعتراض کرد.

«زاهی حواس»، وزیر سابق آثار باستانی که ریاست این کمیته را بر عهده داشت، گفت که تعیین اینکه هر بلوک در ابتدا کجا بوده است، غیرممکن است. جایگزینی آنها به سیمان نیز نیاز دارد که هرم را خراب می کند.

حواس به رویترز گفت: «آنچه می خواهم بگویم این است که نگران نباشید، اهرام جیزه امن هستند و هیچ اتفاقی برای آنها نخواهد افتاد. مردم در همه جا با من تماس می گیرند، نامه می نویسند، ایمیل می زنند. آن ها نگران هستند. اصلا نگران نباشید، اهرام امن هستند و هیچ کس نمی تواند به هرم مَنقُرَع دست بزند.

وزیر سابق گردشگری و آثار باستانی و گردشگری مصر همچنین گفت: «در باستان شناسی، عجله نکنید. اگر عجله دارید، سایت را خراب خواهید کرد. مهم این است که برای انجام هر نوع کاری در محل اهرام، یک مطالعه انجام شود و به ما بگوید که چه کار کنیم.»

1