مصر با آخرین عجایب دنیای باستان چه می کند؟

4 فوریه 2024 - 14:00 dsfr.ir/v188h

مصر با آخرین عجایب دنیای باستان چه می کند؟
اهرام ثلاثه مصر
اهرام ثلاثه مصر از عجایب دنیای باستان

وزارت آثار باستانی مصر اعلام کرد در حال تشکیل کمیته ای برای بررسی بازسازی هرم مَنقُرَع جیزه پس از اعتراض عمومی نسبت به این پروژه است.

به گزارش «دنیای سفر»، هفته گذشته «مصطفی وزیری» رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر ویدئویی در فیس بوک منتشر کرد که نشان می داد کارگران بلوک های گرانیتی را روی پایه کوتاه ترین اهرام سه گانه جیزه می چینند و این فیلم، طوفانی از انتقادهای مصرشناسان را راه انداخت، که ترس از بازسازی کلیِ این بنای مشهور را به زیان حفظ بافت تاریخی آن ابراز کردند.

مسئولان مصری در واکنش به این انتقادهای گسترده اعلام کردند که یک «کمیته علمی به ریاست «زهی حواس» باستان شناس مشهور مصری برای بررسی این پروژه تشکیل داده و این کمیته متشکل از متخصصان مهندسی و باستان شناسانی از جمهوری چک، آلمان، آمریکا و همچنین مصر است.

گزارش نهایی این کمیته شامل رویه ها و اقدامات لازم برای هماهنگی با سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) خواهد بود و وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر اعلام کرد بر اساس این بررسی ها درباره ادامه دادن یا توقف پروژه مرمت تصمیم گیری خواهد شد.

هدف از این پروژه که در حال انجام است، بازسازیِ پوشش بیرونی گرانیتی در چهار طرف هرم «مَنقُرَع» در مشارکتی بین دولت مصر و باستان شناسان ژاپنی اعلام شده است که بر اساس آن، نمای این هرم با بلوک های اصلی پراکنده شده در اطراف پایه هرم مرمت می شود.

به گفته تیم این پروژه، بلوک ها در زلزله هایی در هزار سال گذشته جابه جا شده اند. هرم مَنقُرَع (منکورع) کوچکترین هرم سه گانه مجموعه جیزه، در ابتدا دارای ۱۶ بلوک گرانیتی بود که پوشش بیرونی آن را تشکیل می داد، اما امروزه تنها هفت بلوک آن باقی مانده است.

موضوع حفاظت از میراث فرهنگی در مصر از جمله اهرام جیزه که آخرین بازمانده عجایب هفتگانه جهان باستان محسوب می شود، اغلب کانون بحث های داغ است.

تخریب اخیر بخش هایی از قلب تاریخی شهر قاهره نیز باعث ایجاد کمپین های عمومی علیه آن شد.

مصر در سال های اخیر از چندین یافته باستان شناسی رونمایی کرده است. این اکتشافات نقش بسیار مؤثری در احیای صنعت مهم گردشگری این کشور داشته اند، این درحالی است که این کشور سال ها تحت تاثیر ناآرامی های سیاسی قرار گرفته بود و با همه گیری ویروس کرونا نیز آسیب بیشتری دید. یکی از برنامه های دولت مصر برای جذب گردشگرِ بیشتر به این کشور، افتتاح «موزه بزرگ مصر» است که در نزدیکی اهرام جیزه ساخته شده و برنامه افتتاح آن بارها به تعویق افتاده است.

مصر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و صنعت گردشگری آن ۱۰ درصد از تولیدات ناخالص داخلی و حدود دو میلیون شغل را شامل می شود.

1