25 فوریه 2024 - 18:34

چرا باید از کلیسای سهرقه بازدید کنیم؟

11 فوریه 2024 - 09:00 dsfr.ir/ru4bb

چرا باید از کلیسای سهرقه بازدید کنیم؟
کلیسای هوانس مقدس یا سهرل | Saint John Church of Sohrol
کلیسای هوانس مقدس یا سهرل | Saint John Church of Sohrol

کلیسای هوهانس مقدس یا کلیسای سهرل یک کلیسا متعلق به کلیسای حواری ارمنی است که در روستای سهرل، ۱۳ کیلومتری جاده آسفالته تبریز مرند و در ۳۵ کیلومتری تبریز، شهرستان شبستر، بخش صوفیان واقع شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، تبریز دارای کلیساهای بسیاری چون کلیسای سنت استپانوس جلفا و کلیسای مریم مقدس، کلیسای کاتولیک ها و غیره است یکی از کلیساهای تاریخی استان آذربایجان شرقی که روی تپه ای در خارج از شهر و در روستای سهرقه واقع شده که کلیسایی به همین نام است.

وجه تسمیه کلیسای سهرقه

نام کلیسای سهرقه از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام یوحنا که ارامنه به آن هوانس می گویند،گرفته شده است.

کلیسای هوانس مقدس یا سهرل | Saint John Church of Sohrol

تاریخچه کلیسای سهرقه

با اینکه بنای اولیه کلیسای سهرقه را به قرن ۵ و ۶ میلادی نسبت می دهند ولی تخریب چند باره بنا و بازسازی مجددش این تاریخ را چند قرنی جلوتر انداخته و بنای فعلی کلیسا همان بنایی است که در سال ۱۲۱۹ هجری شمسی به دست معماران ماهر روسی، فرانسوی و آذربایجانی ساخته شده است. یکی از ناملایمتی های روزگار نسبت به کلیسای سهرقه، زلزله سال ۱۳۱۵ بوده که در پی آسیب های شدیدش، درها و پنجره هایش به تاراج رفته است. این بنا در سال ۱۳۴۷ راهش را به فهرست آثار ملی ایران باز کرد.

قدمت کلیسای سهرقه

قدمت بنای کلیسای سهرقه (سهرل) را به قرن ۵ و ۶ میلادی نسبت دادند، ولی بنای اصلی بارها بر اثر ویرانی تجدید بنا شده است. قدمت بنای فعلی که توسط معماران روسی و فرانسوی و استادکاران آذربایجانی ساخته شده، به سال ۱۸۴۰ میلادی می رسد. این کلیسا در شهرستان شبستر، بخش صوفیان، روستای سهرل واقع شده است. این کلیسای یکی از کلیسا های ارامنه کاتولیک است و نام آن از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام یوحنا که ارامنه به آن هوانس می گویند،گرفته شده است.

کلیسای هوانس مقدس یا سهرل | Saint John Church of Sohrol

معماری و مشخصات کلیسای سهرقه

کلیسای سهرقه را نمونه ای از نفیس ترین معماری آذربایجانی می دانند؛ بنای مستطیل شکل کلیسا از آجر ساخته شده و دارای ۳ برج با ارتفاع های متفاوت بوده که یکی از آن ها بلندتر از بقیه بوده و برج ناقوس کلیسا است. در واقع کلیسای سهرقه از ۳ قسمت ورودی، تالار مرکزی و محراب ساخته شده که این تالار با گنبد آجری پوشیده شده است. پس اگر با خرید بلیط هواپیما قصد سفر به تبریز را دارید حتما از این کلیسا دیدن کنید.

در کلیسای سهرقه از چه چیزهایی می توان بازدید کرد؟

هر چه به بالای تپه نزدیک شوید با مناظر خیره کننده ای روبرو می شوید که کلیسای سهرقه را احاطه کرده اند و سوژه های نابی برای عکاسی خواهند بود. به خصوص اگر نزدیک غروب به این منطقه بروید می توانید تصاویر منحصر به فردی از کلیسای سهرقه را در قاب دوربین خود ثبت کنید.

حتی اگر با درهای بسته کلیسا مواجه شوید (که معمولا بسته است) چیز زیادی از دست نداده اید چون معماری نمای بیرونی کلیسا و طبیعت بکر آن منطقه همه چیز را جبران می کنند. تماشای آجرکاری های زیبا شما را با مهارت استادان و معماران گذشته آشنا می کند. دیوار بیرونی کلیسا دارای طاق نماهایی به شکل هلال است که جلوه خاصی به بنا داده است.

گنبد مخروطی این کلیسا با آجرکاری نفیسی ساخته شده است به این صورت که طاق مرکزی کلیسا با کاربندی های آجری به پلانی ۱۰ ضلعی تبدیل شده و پایه گریو گنبد یا همان ساق گنبد روی آن قرار گرفته است. گریوی هشت ضلعی محراب کلیسا و گنبدش از دیگر خصوصیات برجسته کلیسای سهرقه به شمار می روند که نمای کلی ساختمان را زیباتر ساخته اند.

در ضلع غربی کلیسا، ایوانی را می بینید به وسیله ۲ راه پله به برج ناقوس کلیسا ختم می شود و اگر کلیسا باز باشد می توانید از این پله ها به بالای برج بروید. گفتنی است که بیرون کلیسا نیمکت هایی قرار داده شده که می توانید کمی آنجا استراحت کنید و یا به تماشای منظره ها بنشینید.

کلیسای هوانس مقدس یا سهرل | Saint John Church of Sohrol

هزینه و زمان بازدید از کلیسای سهرقه

بازدید از کلیسای سهرقه تبریز هیچ هزینه ای را برای شما دربرنخواهد داشت و در صورتی که امکان بازدید از داخل کلیسا وجود داشته باشد در کمتر از نیم ساعت می توانید بازدیدتان را به پایان برسانید مگر اینکه به تماشای مناظر اطراف کلیسا بنشینید.

ثبت ملی کلیسای سهرقه

این اثر در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۷۶۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فصل مناسب برای بازدید از کلیسای سهرقه

اگر می خواهید بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید بهتر است بدانید قرار گرفتن کلیسای سهرقه بر روی تپه نشان از آب و هوای خنک و دلپذیری دارد که در ایام بهاری و تابستانی می تواند با ترکیب منظره های سرسبز اطراف جلوه زیبایی به خود بگیرد.

چگونه به کلیسای سهرقه برویم؟

کلیسای سهرقه در ۱۳ کیلومتری جاده تبریز-مرند و تقریبا ۳۵ کیلومتری شهر تبریز واقع شده است که برای رفتن به این کلیسا می توانید سوار اتوبوس های مرند یا شبستر شوید و کمی بالاتر از پلیس راه تبریز - صوفیان در ابتدای مسیری (جاده شهرک صیاد شیرازی) که به روستای سهرل یا سهرقه منتهی می شود، پیاده شوید و با استفاده از خودروهای شخصی محلی ها به روستا بروید. البته بهترین راه این است که با وسیله نقلیه شخصی به این ماجراجویی بروید و بعد از ۲۰ دقیقه رانندگی و پشت سر گذاشتن روستای زبرلو به روستای سهرل رسیده و از اهالی آنجا مسیر دقیق کلیسا را پرس و جو کنید.

کلیسای هوانس مقدس یا سهرل | Saint John Church of Sohrol

از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

  • دره سهرل: ۱ کیلومتر
  • دره دیرمان: ۱ کیلومتر
  • پیست کراس تبریز: ۱۹ کیلومتر
  • تفرجگاه امند: ۲۰ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی کلیسای سهرقه برای اقامت وجود دارند؟

هتل یا اقامتگاهی نزدیک به کلیسای سهرقه وجود ندارد و باید برای اقامت به مرکز شهر تبریز برگردید.

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به کلیسای سهرقه هستند؟

سفره خانه سنتی لبخند: ۱۵ کیلومتر
کافه ابریشم: ۱۵ کیلومتر
کافه تیمپو: ۱۵ کیلومتر
کافه شهریار: ۲۰ کیلومتر

آدرس کلیسای سهرقه

آذربایجان شرقی٬ شبستر٬ روستای سهرل یا سهرقه، ۱۳ كیلومتری فرودگاه٬ ۳۵ كیلومتری تبریز - مرند

چرا بازدید از کلیسای سهرقه تبریز پیشنهاد می شود؟

  • آجرکاری های زیبای کلیسا و معماری نفیس آن تماشایی است.
  • کلیسای سهرقه تبریز یکی از آثار ملی ایران به حساب می آید.
  • چشم اندازهای اطراف کلیسا دیدنی است.

1