25 فوریه 2024 - 05:34

کشف اسکلت مرموز یک نوجوان

4 فوریه 2024 - 09:30 dsfr.ir/m72i2

کشف اسکلت مرموز یک نوجوان
کشف اسکلت بدون سر یک نوجوان در ایرلند
2,000-year-old 'bog body' of teenager with missing skull discovered in Northern Ireland

باستان شناسان بقایای ۲۰۰۰ ساله یک نوجوان را در حالی در یک تالاب پیدا کردند که جمجمه او در کنار اسکلت وجود نداشت.

به گزارش «دنیای سفر»، باستان شناسان بقایای اسکلتی را در تالابی واقع در بریتانیا کشف کردند که قدمت آن به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قبل می رسد.

«لایو ساینس» نوشت، این کشف زمانی رخ داد که پلیس گزارشی درباره کشف استخوان های انسان در تالاب یکی از روستاهای واقع در ایرلند شمالی دریافت کرد.

به گفته پلیس، در بررسی اولیه مشخص نبود که بقایای کشف شده باستانی است یا متعلق به فردی است که اخیرا جان خود را از دست داده است.

بر این اساس پس از انجام آزمایش های دقیق مشخص شد که استخوان های کشف شده در حقیقت بقایای به جامانده از یک جسد به اصطلاح تالابی است که معمولا به لطف سطح پایین اکسیژن و خاک مرطوب به طور قابل توجهی سالم باقی می ماند. اعضای پزشکی قانونی تشخیص دادند اسکلتی که استخوان های آن در سرتاسر تالاب پراکنده شده است، در حقیقت اسکلت پسر نوجوانی است که در سن ۱۳ تا ۱۷ سالگی فوت کرده است.

در حالی که بیشتر استخوان های او کشف شده اند، جمجمه این اسکلت همچنان مفقود است و محققان مطمئن نیستند که قبل یا بعد از مرگ از بدنش جدا شده است.

در طول چند قرن اخیر بیش از ۱۰۰۰ جسد باتلاقی متعلق به بازه زمانی عصر حجر تا دوران مدرن در اروپا پیدا شده است. بر اساس تحقیقی که نتایج آن در سال ۲۰۲۳ منتشر شد، در حالی که برخی اجساد باتلاقی مانند «مرد تولوندی» دانمارکی که سالم باقی مانده است، بقیه افراد قربانی شده هستند، برخی دیگر احتمالاً بقایای جنایتکاران اعدام شده یا حتی بقایای افرادی هستند که بر اثر مرگ های تصادفی همچون غرق شدگی جان خود را از دست داده اند. با این حال، مشخص نیست نوجوان ایرلندی چطور جان خود را از دست داده است.

با توجه به سالم ماندن جسد باتلاقی، محققان توانستند تکه هایی از پوست، ناخن های دست، ناخن های پا و یک کلیه را پیدا کنند.

محققان برای تعیین قدمت اسکلتی که اخیرا کشف شده است از روش تاریخ گذاری رادیوکربن استفاده کردند و با توجه به اینکه این نخستین بار است که تاریخ گذاری رادیوکربن روی تنها جسد باتلاقی موجود در ایرلند شمالی استفاده شده است، این یک کشف باستان شناسی واقعا منحصر به فرد برای ایرلند شمالی محسوب می شود.

مقامات قصد دارند بقایای کشف شده را برای انجام تحقیقات بیشتر و تعیین دلیل مرگ این نوجوان به «موزه ملی ایرلند شمالی» منتقل کنند.

1