2 مارس 2024 - 07:17

کرملین کازان روسیه میزبان نمایشگاه صنایع دستی ایران شد

24 ژوئن 2023 - 16:20 dsfr.ir/5f4vz

کرملین کازان روسیه میزبان نمایشگاه صنایع دستی ایران شد
ایرنا
نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان ایران در موزه کرملین شهر کازان پایتخت جمهوری تاتارستان روسیه

نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان جمهوری اسلامی ایران جمعه در موزه کرملین شهر کازان پایتخت جمهوری تاتارستان روسیه آغاز به کار کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، به نقل از خبرگزاری ایرنا، ۱۲۰ اثر از آثار صنایع دستی هنرمندان ایرانی در قالب های مینیاتور، خاتم، ترمه، فلزکاری، معرق کاری، قلم زنی و میناکاری در این نمایشگاه به مدت دو هفته در معرض دید عموم قرار گرفت.

در آیین آغاز به کار این نمایشگاه با عنوان «ایران من»، برخی مسئولان و چهره های فرهنگی تاتارستان و سرکنسول کشورهای چین، ترکیه، ازبکستان، ترکمنستان و مجارستان در کازان و شماری از علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایران حضور داشتند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کازان جمهوری تاتارستان روسیه در سخنانی در این آیین با اشاره به اینکه ایران به پشتوانه برخورداری از تمدنی کهن، کانون زندگی اقوام مختلف با تنوع از نظر فرهنگ، سبک زندگی و سنت، بوده است، اظهار داشت:. صنایع دستی ایرانی، هر یک داستان یک اقلیم و قومی را در ایران پهناور روایت می کند و از این حیث خاص و ارزشمند است.
داود میرزاخانی افزود: صنایع دستی ایرانی به دلیل قدمت، زیبایی، دوام و تنوع بسیار شناخته می شوند. اشکال مختلف هندسی، نقش و نگار حکاکی شده یا شکل گیاهان و حیوانات بافته شده با مواد محلی خاص برای هر منطقه، با الهام از محیط طبیعی، مردم را به یاد باغ های رنگارنگ ایرانی می اندازد. زیبایی چشم نواز این هنر سرتاسر یادآور آیین و خاطرات گذشته است، که در دل مردم نهادینه شده است.

در ادامه این آیین، معاون وزیر فرهنگ جمهوری تاتارستان در سخنانی با اشاره به پیشینه کهن تاریخ و تمدن ایران گفت: نمادهای متعالی فرهنگ شگفت انگیز شرق در ایران شکل گرفته است.

دامیر ناتفولین افزود: همه مردمی که به ایران سفر می کنند، از مساجد و کاخ های زیبا در اماکن تاریخی این کشور و همچنین از صنایع دستی زیبای ساخته دست صنعتگران محلی، شگفت زده می شوند که هر یک از این صنایع دستی محصول تاریخ و فرهنگ چند صد ساله ایران زمین است.

النور رحیموف رئیس موزه کرملین کازان نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از برپایی این نمایشگاه در مرکز جمهوری تاتارستان، از علاقه مندان برای بازدید از آن دعوت کرد. این نمایشگاه به مدت دو هفته در این موزه برپا خواهد بود.

کاخ کرملین کازان از آثار تاریخی مرکز جمهوری تاتارستان است. این منطقه در روسیه به عنوان دروازه ورودی اسلام به سرزمین های شمالی محسوب می شود و هر سال میزبان نشست روسیه و جهان اسلام است.

1