2 مارس 2024 - 08:09

۲۰۰ رشته صنایع دستی در اصفهان وجود دارد

14 ژوئن 2023 - 09:00 dsfr.ir/rr2jk

۲۰۰ رشته صنایع دستی در اصفهان وجود دارد
دنیای سفر
میناکاری اصفهان

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: ۲ رشته صنایع دستی "میناکاری" و "قلمکاری" این استان تاکنون به ثبت جهانی رسیده و موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین المللی شده است.

به گزارش «دنیای سفر» نورالله عبداللهی، در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا افزود: هنر میناکاری اصفهان در چهار سال گذشته و قلمکاری این خطه همزمان با روز جهانی صنایع دستی یعنی ۲۰ خرداد امسال موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین المللی شد.

وی با بیان اینکه تعداد دیگری از رشته های صنایع دستی اصفهان نیز در حال ثبت جهانی شدن هستند، خاطرنشان کرد: زمانی که این رشته ها نشان جغرافیایی بین المللی را دریافت می کنند یعنی این رشته خاص در سطح جهان به نام این منطقه ثبت می شود.

عبداللهی با تاکید بر اینکه ثبت جهانی قلمکاری اصفهان با همکاری معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان، اتاق بازرگانی و اتحادیه صنایع دستی اصفهان به نتیجه رسید، گفت: برای ثبت جهانی رشته های صنایع دستی لازم است اطلاعات کامل و جامعی در باره آن مانند نوع هنر، قدمت و تعداد کارگاه های تولیدی فعال جمع آوری شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون در دنیا ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۲۹۹ رشته در ایران و از بین آن ها ۲۰۰ رشته در اصفهان موجود است.

به گفته وی، از بین رشته های صنایع دستی در اصفهان ۲۰ رشته مربوط به هنرهای تجسمی و زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر آنها زیر پوشش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان اظهار داشت: بدون شک تعداد صنایع دستی این استان بیشتر از ۲۰۰ رشته بوده که برخی از آن ها در گذر زمان و بدلایلی مانند کاربردی نبودن منسوخ شده است.

«میناکاری»، میناگری یا میناسازی هنری است که سابقه ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می شود. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می شود ولی می توان بر روی طلا، نقره، سفال نیز آن را بعمل آورد. اصفهان کانون تولید ظروف میناکاری در ایران محسوب می شود

وی افزود: تعدادی از رشته های صنایع دستی نیز در حال منسوخ شدن بود اما به دلیل ارزشمند بودن و داشتن قابلیت کاربردی، اقدام هایی برای احیای آنها انجام شد.

عبداللهی برخی از این رشته ها را زری بافی، مَخمل بافی و شَعربافی برشمرد و افزود: زری بافی در اصفهان و کاشان، احیا شده و توسعه یافته است.

وی خاطرنشان کرد: امسال نیز احیای رشته «کاربافی» مُبارکه در دستور معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۶۲ هزار هنرمند در رشته های مختلف صنایع دستی استان اصفهان مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: از بین آنها تاکنون ۶ هزار و ۴۰۰ نفر بیمه شده اند.

«قلمکاری» (چیت سازی) هنر چاپ یا نقش زدن روی پارچه است. این هنر در دوره صفویه گسترش یافت و امروزه یکی از مهمترین شاخه های صنایع دستی استان اصفهان به شمار می رود

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان اضافه کرد: برای اینکه تعداد بیشتری از هنرمندان صنایع دستی زیر پوشش بیمه قرار گیرند، پیگیری زیادی توسط وزارت میراث فرهنگی صورت گرفته و امید است با تامین اعتبار مورد نیاز، این کار هرچه زودتر اجرایی شود.

وی در باره صادرات صنایع دستی نیز تصریح کرد: مشکلاتی برای صادرکنندگان محصولات صنایع دستی بدلیل قانون پیمان سپاری ارزی وجود داشت که امسال با پیگیری وزیر میراث فرهنگی، این مشکل در حال برطرف شدن است.

به گزارش «دنیای سفر»، اصفهان در سال ۱۳۹۴ به عنوان نخستین شهر ایرانی به عضویت شبکه شهرهای خلاق یونسکو (سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد) در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی درآمد و همچنین توسط شورای جهانی صنایع دستی، عنوان «شهر جهانی صنایع دستی» به آن اعطا شد.

۶۰۲ رشته صنایع دستی در دنیا شناسایی شده که ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۲۰۰ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

۲۰ تا ۲۷ خرداد امسال به نام «هفته صنایع دستی» نامگذاری شده است.

1