2 مارس 2024 - 04:05
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

صنایع دستی ایران باید به اقتصاد و توسعه منتهی شود

13 ژوئن 2023 - 06:00 dsfr.ir/822c3

صنایع دستی ایران باید به اقتصاد و توسعه منتهی شود
ایرنا
آئین افتتاح نمایشگاه خلاقیت های دستی هنرآفرینان اردبیل در موزه شیخ صفی الدین اردبیلی

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تجلی ایمان و امید در صنایع دستی ما مشهود است و ملت ما با این هنر می تواند به توسعه پایدار برسد اما این صنعت از ادبیات توسعه و اقتصاد کنار مانده و باید به آنها منتهی شود.

به گزارش «دنیای سفر»، مریم جلالی دهکردی روز دوشنبه در دیدار با هنرمندان صنایع دستی و آئین افتتاح نمایشگاه خلاقیت های دستی هنرآفرینان اردبیل در موزه شیخ صفی الدین اردبیلی اظهار کرد: امروز را در هفته صنایع دستی به نام روز تعاملات فرهنگی نامگذاری کرده ایم و رویداد اردبیل ۲۰۲۳ نیز فرصتی برای توجه به ظرفیت های هنری این خطه و کشورمان و اتصال به ادبیات و هنر جهانی است.

وی افزود: ماندگاری صنایع دستی به سه اصل بینش، نگرش و منش بستگی دارد و در واقع حاصل دست یک انسان، یک سخنرانی مفصل است و در حوزه صنایع دستی به سرمایه در گردش نیاز داریم تا این هنر، در تامین معیشت و اقتصاد خانواده موثر باشد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: اردبیل، گهواره هنرها بوده و ما هنرمندان صنایع دستی خانواده واحد هستیم و تاثیرگذاری هنر ایرانیان در تاریخ به قدری بوده که مغول در برابر آن زانو زده و بعدها با هنر ایرانی همراه شده است.

جلالی گفت: این ملت با این هنر می تواند به توسعه پایدار برسد و تجلی ایمان و امید در صنایع دستی ما مشهود است اما صنایع دستی از ادبیات توسعه و اقتصاد کنار مانده است.

وی اضافه کرد: صنایع دستی ایران، صنایع زیستی بوده است و هنرمندان این عرصه در متن جامعه بوده اند اما به بعد اقتصادی آن به خوبی نگریسته نشده و سیاستمداران متوجه باشند که سرمایه گذاری در صنایع دستی و بیمه هنرمندان آن، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری زودبازده است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: جایگاه اردبیل در نقشه ایران به منزله چشمی است که اشک آن چکیده و این اشک همان نوای عاشیق ها و هنرها و شهدای این استان است و هنر اردبیل، امروز باید به اشتغال و اقتصاد منتهی شود.

جلالی، هنرمند صنایع دستی را به چاه نفتی توصیف کرد که هنوز استخراج نشده است و افزود: تولید خانواده محور صنایع دستی در واقع موید عشق و پیوند نسلی است و این امر به مدد و مدیریت زنان این سرزمین شکل گرفته است و مردان هنرمند نیز بر این واقعیت صحه می گذارند.

صنایع دستی اردبیل پیام جهانی دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل نیز در این آئین گفت: مهمان نوازی اردبیلی ها نشانه عشق و امید و وجود انسان های با محبت در این دیار است و صنایع دستی اردبیل می تواند سردی روابط جهانی را به گرما تبدیل کند و ارتباطات انسانی را قوام بخشد.

رضا قاسمیان افزود: هر محصول صنایع دستی در اصل، یک نامه عاشقانه به سایر انسان هاست و تنوع صنایع دستی استان اردبیل نشانه بی قراری روح مردمان این استان است که با هر دست آفریده خویش، پیامی انسانی را به دیگران منتقل می کنند.

وی ادامه داد: تابلویی نفیس و حامل تاریخ و تمدن دیرینه این استان و به بهانه احترام به سه هزار و ۴۰۰ شهید این استان در حال تهیه است که در بارگاه امام هشتم نصب خواهد شد و پیام آن را آیندگان و گردشگران دریافت خواهند کرد و این نیز شمه ای از صنایع دستی این استان است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل گفت: مسئولیت صنایع دستی این است که چه چیزی تولید کند تا پیام امروز را به صدها سال دیگر منتقل کند و خوشبختانه صنایع دستی این استان، اخلاق محور و سلامت محور است و این قابلیت ایجاب می کند تا اردبیل به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ثبت شود.

مسئولان برای اقتصاد محور شدن صنایع دستی تلاش کنند

قاسمیان از مسئولان امر خواست نسبت به برگزاری نمایشگاه های جهانی، ملی و استانی صنایع دستی استان اردبیل و بازاریابی برای اقتصاد محور شدن این هنر تلاش کنند.

فعالیت ۳۰ هزار نفر در ۶۰ رشته صنایع دستی در استان اردبیل

حسن محمدی ادیب ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل نیز در این برنامه گفت: بالغ بر ۳۰ هزار نفر در ۶۰ رشته صنایع دستی در این استان فعالیت می کنند و برخی از هنرمندان صنایع دستی این استان، رتبه های جهانی و کشوری دارند.

وی صنایع دستی اردبیل را نیازمند تسهیلات و حمایت وزارتخانه اعلام کرد و گفت: انتظار داریم مقدمات ثبت اردبیل به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در یونسکو فراهم شود.

در ادامه این آئین، با حضور سعدالقدومی رئیس شورای جهانی صنایع دستی، نمایشگاه توانمندی ها و صنایع دستی هنرمندان ۱۰ شهرستان استان اردبیل در ۳۰ غرفه در صحن قزیل باشلار موزه شیخ صفی الدین اردبیلی دایر شد.

رئیس شورای جهانی صنایع دستی به همراه معاون وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و معاون استاندار اردبیل در ادامه با سفر به دهستان عنبران شهرستان نمین از گلیم های بافته شده توسط هنرمندان این دهستان بازدید کردند.

استان اردبیل با جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی، مذهبی و اقتصادی در شمال ایران و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.

1