9 ژوئن 2024 - 21:49

موضع گیری جامعه بوم گردی به سه اتفاق اخیر نوروزی

3 آوریل 2023 - 20:50 dsfr.ir/j4715

موضع گیری جامعه بوم گردی به سه اتفاق اخیر نوروزی
kurdpress.com
سریال نون خ فصل چهارم که در نوروز 1402 پخش شد

جامعه انجمن های حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور درباره پخش تصاویری از مدیریت بوم گردی در یک سریال تلویزیونی، سهم بوم گردی ها و پلمب برخی از این نوع اقامتگاه ها در گردشگری واکنش نشان داد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری مهر، در بیانیه جامعه انجمن های حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور آمده است: خانه های بوم گردی با بیش از یک و نیم دهه فعالیت و نقش آفرینی در بافت های تاریخی و طبیعی روستایی و شهری و همچنین تاکید بر توسعه پایدار سال جدید را پس از چندسال سپری کردن بحران های مختلف و با امید به روزهای بهتر و در راستای با توکل به ایزد توانا و تلاش بیشتر خانواده و جوامع محلی به عنوان عناصر اصلی بوم گردی و با انرژی مثبت آغاز می کند.

لازم می دانیم در راستای تفاهم هرچه بیشتر موارد ذیل را که در این چند روز تعطیلات جشن نوروز پیش آمده به جهت یافتن راهکار مناسب طرح موضوع کنیم.

متأسفانه در از یکی از شبکه های تلویزیون سریالی پخش می شود که جایگاه واقعی خانه های بومی با ادبیات دور از شأن مورد آسیب قرار می گیرد، این سریال در شبکه یک پخش شد که چهره ای مخدوش، غیرواقعی و دور از اخلاق حرفه ای از اقامتگاه های بوم گردی به نمایش گذاشت. به طور قطع فرهنگ بومی ایران زمین بسیار غنی و دارای جایگاه ویژه بوده و تولید محتواهای هنری باید با ظرافت و دقت نظر و مطالعه بیشتری صورت گیرد.

موضوع دیگر ساختار خانواده محور اقامتگاه های بوم گردی است که با محوریت مهمان نوازی در حال فعالیت هستند تاکید ما در اقامتگاه های بوم گردی بر این شعار معروف نیاکانمان است که می گوید: مهمان حبیب خداست. پس در این چهارچوب و ضمن احترام به قوانین و با نگاه تعاملی و همچنین در نظر گرفتن شرایط جامعه و نسل امروز بر این باور هستیم که مقولاتی مثل حجاب نگاه فرهنگی می طلبد و پوشش در میان اقوام ایران زمین می تواند نمونه ای از داشته ها و شاخصه های فرهنگی در میان جوامع بومی محسوب شود.

اقامتگاه های بوم گردی به عنوان مدافعان فرهنگ، معنویت، سنت، و طبیعت همواره خود را حافظ ارزش های فرهنگی، بومی و ملی می دانند.برخورد قهری و پلمب اقامتگاه های بوم گردی (آخرین مورد در پایان نوروز اقامتگاه موفق و موجه در خراسان رضوی)،ضمن عدم حفظ حقوق آنان، باعث دلسردی و یاس مدیران و بهره برداران می شود.

و دیگر آن که فعالان بوم گردی و گردشگری خوان های بسیار طی می کنند تا برای فعالیت مجوزی دریافت و یا تمدید کنند در حالی که فعالیت مراکز بدون مجوز و با نام های مختلف و بدون نظارت صورت می گیرد.

اخیراً آماری توسط یکی از مسئولان ارائه شده که سهم خانه های بوم گردی را از گردشگری نوروزی کشور تنها یک درصد می داند که این خود بی ارزش کردن مجوزهای ارائه شده و همچنین دستگاه های نظارتی و تشکل های تخصصی محسوب می شود.

جامعه انجمن های حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور آمادگی خود را با نگاه گفت وگو محور و تعاملی و درجهت دستیابی به راهکارهای مناسب در راستای تفاهم بیشتر اعلام می دارد.

1