6 دسامبر 2023 - 05:51

اثر اقتصادی هم افزایی فرهنگ و گردشگری

26 فوریه 2023 - 11:00 dsfr.ir/xj5s3

اثر اقتصادی هم افزایی فرهنگ و گردشگری
قطب نما
یک گردشگر در حال عکاسی از گنبد سلطانیه در زنجان

گردشگری فرهنگی به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین و رو به رشدترین بازارهای گردشگری جهان تا سال ۲۰۲۶ معرفی شده است.

به گزارش «دنیای سفر» مطابق با آنچه آمارهای رسمی از توزیع گردشگرانی که در سال های اخیر به کشور وارد شده اند روایت می کنند، بیشترین گردشگران ایران را پس از زائران، گردشگرانی فرهنگی تشکیل می دهد که انگیزه اصلی آنان از سفر به کشور، تماشا و مواجهه با میراث تاریخی و فرهنگی ایران است. مقایسه آمار کلی ورود گردشگر به کشور در حالی دچار رشد منفی شده است که با توجه به ذخایر فرهنگی متنوع موجود در کشور می توان با تمرکز بر این حوزه و خصوصا در فصول اوج سفر این دسته از گردشگران به ایران یعنی بهار و پاییز، رونق و رشد مثبت را به میزان پذیرش گردشگر خارجی در کشور بازگرداند و تراز گردشگری کشور را بهبود بخشید.

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، در گزارشی به ارتباط تنگاتنگ حوزه های گردشگری و فرهنگ پرداخته و اشاره کرده که از تلفیق و هم افزایی این دو حوزه که گردشگری فرهنگی را خلق می کنند، فرصتی به وجود می آید که در صورت توجه، شکوفایی و توسعه فرهنگ و میراث فرهنگی یک منطقه حفظ می شود و هم گردشگری و به دنبال آن اقتصاد آن ناحیه.

این گزارش کلیدی ترین اثر مثبت هم افزایی فرهنگ و گردشگری را «خلق فرصت های اقتصادی برای حوزه فرهنگ» و «تولید محتوا برای حوزه گردشگری» می داند. همچنین این گزارش به دیگر افق هایی که پیش روی گردشگری فرهنگی گشوده است می پردازد و چالش های موجود بر سر راه توسعه آن را بررسی می کند.

دو نمونه خارجی

گزارش سازمان جهانی گردشگری، فرهنگ و گردشگری را به دلیل همبستگی آشکار و ظرفیت های رشدی که در صورت هم افزایی میان این دو حوزه به وجود می آورد، مرتبط می داند.

گردشگری فرهنگی یکی از بزرگ ترین و رو به رشدترین بازارهای جهانی گردشگری است و مقاصد مختلف گردشگری در جهان برای تبلیغ و معرفی خود یا شکوفایی هرچه بیشتر بر صنایع دستی و محصولات فرهنگی تمرکز ویژه ای دارند. از این حیث، فرهنگ را می توان مقوله ای در نظر گرفت که برای توسعه گردشگری یک منطقه، تولید محتوا و ایجاد ظرفیت می کند و به تعبیری ماده خام لازم را برای اینکه توریسم در یک شهر، منطقه یا کشور نقشی کلیدی ایفا کند، فراهم می آورد.

از طرف دیگر، با ورود گردشگر به شهر یا منطقه ای که از جاذبه های اصلی و اساسی آن محصولات فرهنگی است، به نوعی یک بازار پرظرفیت برای محصولات فرهنگی ارائه شده شکل می گیرد که چنین سازوکاری به افزایش درآمدزایی محصولات فرهنگی و دستاوردهای اقتصادی آن کمک قابل توجهی می کند. این امر به خصوص در دنیای امروز که بسیاری از بنگاه های فرهنگی به دلیل تنگناهای مالی برای بقا و دوام مبارزه می کنند، اهمیتی دوچندان خواهد داشت.

به سبب این اهمیت و موقعیت های بی نظیری که بر اثر هم افزایی این دو حوزه شکل می گیرد، در حال حاضر کشورهای بسیاری برنامه های فرهنگی خود را همسو با برنامه های توسعه و ارتقای جایگاه گردشگری خود کرده اند و گردشگری فرهنگی را یک بازار پربازده در کوتاه مدت و بلندمدت می دانند. در این خصوص، سازمان جهانی گردشگری در گزارش خود به دو نمونه اشاره کرده است.

«انجمن موزه های هلند»، گردشگری فرهنگی را به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین و رو به رشدترین بازارهای گردشگری جهان تا سال ۲۰۲۶ شناسایی کرده و این موضوع را به منظور تمرکز هرچه بیشتر بر این رده از گردشگران، به تمام اعضای زیرمجموعه خود ابلاغ کرده است. هلند عنصر فرهنگ را به عنوان عاملی که محصول گردشگری این کشور را با سایر محصولات گردشگری جهان متمایز می کند، تشخیص داده و با تاکید بر این سیاست و جلوه آن در موزه های خود، موجبات افزایش بازدید از موزه ها را به عنوان محصولات خاص تر گردشگری فراهم آورده است.

این امر نه تنها درآمد بیشتری را برای موزه ها و صنعت گردشگری این کشور به ارمغان می آورد، بلکه اهمیت و جایگاه این موزه ها را نیز ارتقا بخشیده و به آنها برای توسعه و افزایش ارتباطات جهانی خود کمک می کند. به باور کارشناسان سازمان جهانی گردشگری، گاهی اوقات توسعه جاذبه های فرهنگی می تواند به جذب تعداد زیادی بازدید کننده به مکان های نسبتا ناشناخته کمک کند و بر این اساس، مورد دیگر از هم افزایی گردشگری و فرهنگ که این گزارش به آن پرداخته، موزه گوگنهایم در بیلبائو اسپانیا است. پس از آنکه این موزه در سال ۱۹۹۷ افتتاح شد، حضور سالانه گردشگران خارجی در بیلبائو از حدود ۱۰۰ هزار نفر به رقم ۸۰۰ هزار نفر افزایش یافت. این اتفاق که بعدها «اثر گوگنهایم» اطلاق شد، موجب شد شهر بیلبائو از آن سال حرکت خود را به سمت رتبه های برتر مقاصد گردشگری فرهنگی در اروپا آغاز کند. اما با این وجود، بسیاری از کارشناسان تصریح می کنند که موفقیت چشمگیر بیلبائو در جذب گردشگر خارجی و شکوفا کردن گردشگری فرهنگی در این شهر منحصر به تاسیس موزه گوگنهایم نمی شود و یک برنامه بلندمدت بازسازی شهری نیز مزید بر علت شده است.

خدمت متقابل گردشگری و فرهنگ

این گزارش ارزش هایی که گردشگری برای حوزه فرهنگ فراهم می کند را «ایجاد فرصت و منابع پایدار برای حفظ و درآمدزا بودن جوامع محلی میزبان»، «برانگیختن مشارکت جوامع محلی در حفظ ارزش ها و دارایی های فرهنگی خود» و «افزایش آگاهی در خصوص ارزش میراث محلی در میان جامعه گردشگران» طبقه بندی می کند. همچنین و از طرف دیگر، UNWTO «ایجاد جذابیتی منسجم در مقاصد گردشگری»، «برانگیختن رقابت بیشتر میان مقاصد گردشگری» و «ایجاد انگیزه در گردشگران برای اقامت بیشتر در یک منطقه که منجر به درآمدزایی بیشتر برای جوامع محلی می شود» را ارزش هایی می داند که حوزه فرهنگ برای رشد و توسعه گردشگری مهیا کرده است.

ظرفیت های دیگر

اما گزارش سازمان جهانی گردشگری اثرات هم افزایی میان بخش فرهنگی و گردشگری را به این موارد مستقیم محدود نمی داند و تصریح می کند که بسیاری از کشورها از ارتباط بین گردشگری و فرهنگ به عنوان راهی برای رسیدن به یک فرهنگ ملی به عنوان ابزاری که به واسطه آن توجه مثبت جوامع بین المللی را جلب می کند، استفاده می کنند.

بازدید گردشگران از یک کشور می تواند به ایجاد یک تصویر مثبت و مطمئن از آن کشور در خارج از مرزهای آن کمک کند که این امر زمینه لازم برای رشد صادرات محصولات و خدمات از آن کشور به سایر نقاط جهان را فراهم می آورد. به این ترتیب، گردشگری فرهنگی در صورت شکوفایی می تواند بستری برای شکوفایی اقتصاد و صنایع یک کشور و همچنین تقویت روابط در عرصه بین الملل را به وجود آورد. همچنین سازمان جهانی گردشگری افق های دیگری که در گرو همکاری و هم افزایی میان این دو حوزه گشوده می شود را عمیق تر و حتی پربازده تر از آنچه که اکنون تصور می شود، می داند.

در سال ۲۰۱۵ طالب ریفاعی، رئیس وقت این نهاد بین المللی در کنفرانسی دیگر مسیرهای بالقوه ای که در پی تقویت گردشگری فرهنگی وجود دارد را در سه دسته تقسیم کرد.

نخست، گردشگری و فرهنگ می توانند برای رشد اقتصادی یک کشور همکاری کنند؛ چراکه بهره بردن مناسب از داشته های فرهنگی در حوزه گردشگری، فرصت های شغلی جدید و به روزی ایجاد می کند که باعث ایجاد درآمد برای جوامع محلی و کاهش نابرابری ها خواهد شد.

دوم، گردشگری و فرهنگ از طریق برانگیختن همکاری میان اقوام و ادیان مختلف و افرادی که شیوه های زندگی متفاوتی با یکدیگر دارند، می تواند برای توسعه اجتماعی و ایجاد ثبات در یک جامعه بسیار تاثیرگذار باشد.

چنین تعاملی موجب ایجاد تجربه ای دست اول خواهد شد که از گفتمان جهانی پشتیبانی می کند و فهم و احترام متقابل را میان اقشار مختلف یک جامعه و ملت ها افزایش می دهد. مورد سومی که ریفاعی به آن اشاره داشت این بود که تعامل میان گردشگری و فرهنگ بستری فراهم می کند که در آن می توان از طریق صنعت گردشگری که از مدیریتی کارآمد برخوردار است، آموزش های لازم برای حفاظت از میراث های تاریخی و فرهنگی را میان گردشگران و جوامع میزبان اشاعه داد تا به این ترتیب بتوان از بقا و ماندگاری این مواریث و داشته های فرهنگی اطمینان خاطر پیدا کرد.

مقابله با چالش های پیش رو

اما این گزارش در ادامه به بررسی راهکارهایی که به شکوفایی هرچه بیشتر گردشگری فرهنگی در جهان منجر خواهد شد، پرداخته و تصریح کرده است که گردشگری فرهنگی نباید تنها به بازدید از محوطه های تاریخی و میراث فرهنگی ملموس منحصر شود و به دیگر عناصر و محصولات فرهنگی جوامع و مناطق نیز باید بسط پیدا کند. سازمان جهانی گردشگری هرچند که خاطرنشان می کند که این امر نسبت به دهه های قبلی کمرنگ تر شده است، اما آن را همچنان به عنوان یکی از چالش های اصلی برای توسعه این حوزه می داند.

آمارهای بین المللی نشان می دهد همبستگی بسیار بالایی میان تعداد جاذبه های فرهنگی ملموس در یک کشور و تعداد گردشگران فرهنگی آن کشور وجود دارد. این مساله نشان می دهد میراث و داشته های فرهنگی ناملموس و غیرتاریخی همچنان نتوانسته اند جایگاه اصلی خود را به عنوان ماده خامی برای جذب گردشگر احصا کنند، از این رو این گزارش یک راهکار موثر در این امر را کمرنگ تر کردن فاصله میان گردشگران و بازدیدکنندگان با افراد محلی می داند؛ اما به گونه ای که بقا و اصالت فرهنگ و داشته های فرهنگی جوامع محلی تحت الشعاع قرار نگیرد.

سازمان جهانی گردشگری برای از میان برداشتن چالش ها، پیشنهاد می دهد نخست در طراحی محصولات گردشگری باید هم گردشگران و هم مردم محلی در نظر گرفته شوند. این مساله با حفظ ظرفیت جذب گردشگر موجب می شود که محصولی که به وی ارائه می شود، واقعی تر باشد. دوم، گردشگری فرهنگی باید تجربه ای محلی و کاملا حقیقی را برای گردشگر رقم بزند و ایام تعطیلات برای گردشگر در مقصد موردنظر، به صورت زندگی واقعی سپری شود. سوم، برای حفظ منابع و دارایی های فرهنگی در بلندمدت، باید استفاده از آنان به گونه ای مدیریت شود که با برخورداری از استانداردهای محیط زیستی و اجتماعی، امکان استفاده پایدار از آنان ایجاد شود. مورد چهارم نیز این است که هر محصول گردشگری فرهنگی بدون اغراق و به تناسب ظرفیت های موجود در آن نمایش داده شود.

گزارش سازمان جهانی گردشگری جمع بندی می کند که به این ترتیب، می توان شکاف میان گردشگران و مردم محلی را در مقاصد از میان برداشت تا به این ترتیب دریچه های جدیدی از فرهنگ در مقاصد به روی گردشگرانی که بنا است در مدت زمان سفر خود تبدیل به «شهروندان موقت» شوند، گشوده شود.

1