6 دسامبر 2023 - 04:11
رئیس اداره میراث فرهنگی مشهد خبر داد:

ساماندهی بیش از ۱۰۰۰ واحد اقامتی غیرمجاز در مشهد

7 فوریه 2023 - 12:00 dsfr.ir/cj3jr

ساماندهی بیش از ۱۰۰۰ واحد اقامتی غیرمجاز در مشهد
ایرنا
ساماندهی بیش از ۱۰۰۰ واحد اقامتی غیرمجاز در مشهد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد از ساماندهی ۱۰۵۰ واحد اقامتی غیرمجاز در مشهد خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» حسین امیرکلالی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: مشهد بیش از ۵۰ درصد از تاسیسات گردشگری کشور را دارا بوده و سالانه میزبان بیش از ۳۰ میلیون زائر از سراسر جهان و ایران است. هدف ما در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این است که با وجود برخی محدودیت ها بهترین خدمات به زائران ارائه شود.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰ واحد اقامتی با ظرفیتی بیش از ۱۳۵ هزار نفر شب اقامت رسمی فعال است. با سرمایه گذاری های انجام شده در بخش گردشگری طی سالیان گذشته ۱۵۵ پروژه سرمایه گذاری اقامتی در حال تکمیل عملیات ساختمانی بوده که ۵۲ درصد آن ها حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با تکمیل این حجم از سرمایه گذاری برای بیش از ۸۰۰۰ نفر شغل جدید ایجاد شده و بالغ بر ۲۶ هزار تخت به مجموع تخت های رسمی مشهد اضافه خواهد شد.

امیرکلالی با اشاره به تاکید استاندار در راستای ساماندهی واحدهای اقامتی غیرمجاز خاطرنشان کرد: کارگروهی به ریاست فرماندار مشهد، دبیری مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی و همکاری دستگاه های مرتبط نظارتی و خدمت رسان ایجاد شده است و ۲۹۶۹ واحد غیرمجاز شناسایی و ۱۰۵۰ واحد آن از ابتدای امسال ساماندهی شده اند.

وی ادامه داد: در بخش صنایع دستی نیز با مجموع ۱۷۸۹ صدور و تمدید مجوز، اقدامات خوبی در جهت حمایت از هنرمندان صورت پذیرفته است که از این تعداد ۱۶۴۶ مجوز در بخش تولید انفرادی و ۱۴۳ مجوز در بخش تولید کارگاهی و کارت شناسایی هنرمندان صنایع دستی صادر و تمدید شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد گفت: در راستای حمایت از مشاغل خانگی صنایع دستی و هنرمندان شاغل در این بخش ۴۳ مورد پرونده تسهیلاتی در حوزه های مستقل و پشتیبان با مبلغ ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال از محل تبصره ۱۸ و مشاغل خانگی، مصوب و پرداخت شده است.

امیرکلالی در خصوص اقدامات حوزه حفظ و مرمت میراث فرهنگی شهرستان عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به وجود ۲۴۷ اثر تاریخی و کمبود اعتبارات عمرانی ۲ کارگاه مرمتی مشغول فعالیت هستند که مرمت بازار فرش مشهد با همکاری شهرداری و کسبه آن و مرمت سرای تاریخی عزیزالله اف در حال انجام است.

وی تصریح کرد: همچنین طرح مرمتی خانه های تاریخی احمدیان و پریشانی به تصویب شورای فنی استان رسیده و عملیات مرمتی آن جهت ایجاد اقامتگاه و سفره خانه سنتی در حال انجام است.

1