1 آوریل 2023 - 05:53

موزه هایی که نابغه چینی معماری بنا کرد

10 اکتبر 2022 - 11:30 dsfr.ir/k199e

موزه هایی که نابغه چینی معماری بنا کرد
architecturaldigest.com
«یو مینگ پِی» | I. M. Pei

«یو مینگ پِی» معمار برجسته چینی - آمریکایی در طول حیاتش بناهای قابل توجهی از جمله چندین موزه مشهور جهان و هرم موزه لوور در پاریس را طراحی کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، «یو مینگ پِی» که بیشتر با نام « آی ام پِی» (I. M. Pei) شناخته می شود، یک معمار مدرن با شهرت جهانی بود که در سال ۲۰۱۹ درگذشت. شاید برای علاقه مندان به تاریخ هنر جالب باشد که بسیاری از ساختمان های طراحی شده توسط «پی» موزه های هنری بودند. این یعنی با حضور در بسیاری از این موزه های هنری شما می توانید همزمان هم از آثار هنری و هم از معماری چشم نواز آن ها دیدن کنید.

موسسات فرهنگی که «پی» طراحی کرده است، بازتابی از میراث آثاری هستند که در آن ها نگهداری می شوند. تمامی این ساختمان ها با سبک معماری شهرهایی که در آن واقع هستند همخوانی دارند و در عین حال نمایانگر سبک خاص «پی» در معماری هستند.

«پی» در دوران حیاتش تمام جوایز مهم جهان را کسب کرد که از جمله آن ها به «جایزه معماری پریتزکر» که به نوبل معماری مشهور است می توان اشاره کرد. این معمار در چین متولد شد، در هنگ کنگ و شانگهای بزرگ شد و در دوران بزرگسالی در ایالات متحده آمریکا زندگی کرد. او در نهایت در ماه مه سال ۲۰۱۹ در سن ۱۰۲ سالگی درگذشت.

در ادامه تعدادی از برجسته ترین موزه های جهان که توسط این معمار طراحی شده اند را تماشا می کنید:

۱. ساختمان شرقی در گالری ملی هنر واشنگتن دی سی

در سال ۱۹۴۸ ، «پی» کار خود را به عنوان یک معمار با شرکت نیویورکی Webb and Knapp آغاز کرد. سپس در دهه ۱۹۵۰ اولین موزه هنری خود را خلق کرد. این معمار و اعضای گروهش ساختمان شرقی را در گالری ملی هنر واشنگتن دی سی طراحی کردند. طراحی مدرن به وضوح به مجموعه ای از آثار هنری معاصر اشاره دارد. علاوه بر این، انتخاب سنگ مرمر صورتی تنسی از همان معادنی که برای ساختمان غرب ارائه شده است، آن را به یک افزودنی طبیعی تبدیل می کند.

۲. هرم لوور

در سال ۱۹۸۱، رئیس جمهور فرانسه «مینگ پی» را برای ملحق شدن به تیم بازسازی کننده موزه لوور انتخاب کرد. در ابتدا، اضافه شدن هرم در حیاط به دلیل تضاد آن با معماری نئوکلاسیک مورد انتقاد قرار گرفت. با این حال، این هرم امروزه یکی از نمادین ترین نقاط گردشگری پاریس است.

۳. موزه میهو در کیوتو

موزه میهو در ژاپن در دهه ۹۰ میلادی ساخت شد. این موزه خانه مجموعه خصوصی شامل آثار تاریخی آسیایی و غربی است. حدود سه چهارم این موزه در کوهستان ساخته شده است. «پی» از همان سنگ آهک بژ فرانسوی که در لوور استفاده کرده بود به همراه سقف بزرگ متشکل از شیشه و فلز برای طراحی این موزه استفاده کرد.

۴. موزه MUDAM در شهر لوکزامبورگ

موزه هنر معاصر لوکزامبورگ که بیشتر با نام MUDAM شناخته می شود در سال ۲۰۰۶ خلق شد. این موزه در همان سال نخست فعالیت با حضور چشمگیر بازدیدکنندگان یعنی بیش از ۱۱۵,۰۰۰ بازدیدکننده مواجه شد.

۵. موزه هنر اسلامی دوحه

«مینگ پی» در سن ۹۱سالگی موزه هنر اسلامی دوحه را طراحی کرد. این موزه دیدنی در جزیره ای مصنوعی قرار دارد. طراحی آن بر اساس تحقیقات درباره سبک ها و فرهنگ معماری اسلامی صورت گرفته است. «پی» با بررسی مساجد در سراسر جهان، به ویژه از طراحی ساده و بازی نور بر روی چشمه وضو قرن سیزدهمی مسجد احمد بن تولون در قاهره الهام گرفت.

1