جزئیات تازه ای از ثبت نام اربعین اعلام شد

16 اوت 2022 - 13:50 dsfr.ir/i56et

جزئیات تازه ای از ثبت نام اربعین اعلام شد
ایرنا
ثبت نام اربعین در سامانه سماح

معاون سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت نام قطعی اربعین خبر داد و گفت: نام نویسی در سامانه «سماح» برای همه متقاضیان پیاده روی اربعین الزامی است.

به گزارش «دنیای سفر»، روابط عمومی سازمان حج و زیارت اعلام کرد: از دهم تیرماه که پیش ثبت نام اربعین آغاز شده است تا کنون، حدود یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر نام نویسی اولیه را انجام داده اند. براساس داده ها این سامانه، بیش از ۲۵ درصد متقاضیان اربعین برای نخستین بار است که امسال در پیاده روی اربعین شرکت می کنند. بیش از ۶۰ درصد درخواست ها نیز برای خروج از مرز زمینی مهران است.

ستاد مرکزی اربعین مسؤولیت ثبت نام و اعزام زائران اربعین را به سازمان حج و زیارت واگذار کرده است، بنابر اعلام این ستاد یکی از شروط حضور در پیاده روی اربعین، نام نویسی در سامانه سماح است. این ستاد که در وزارت کشور تشکیل شده، بیمه را یکی دیگر از الزامات این سفر قرار داده که با تعیین هزینه آن به مبلغ ۱۸هزار تومان، سازمان حج و زیارت نیز ثبت نام قطعی اربعین را از شامگاه روز یکشنبه ۲۳ مردادماه آغاز کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاون امورعتبات سازمان حج و زیارت درباره جزئیات این ثبت نام، گفت: تمام متقاضیان باید به سامانه سماح وارد شوند و مبلغ تعیین شده برای بیمه را که ۱۸ هزار تومان است، پرداخت کنند.

او افزود: افرادی که در مرحله پیش ثبت نام شرکت کرده اند باید در سامانه سماح از قسمت «پیگیریِ وضعیت» و «ویرایش»، فقط با وارد کردن کدملی و شماره شناسنامۀ سرگروه با پرداخت حق بیمه، ثبت نام خود را قطعی کنند.

رحمانی گفت: چنانچه فردی قصد ثبت نام جدید دارد، باید از قسمت «ثبت نام» با مطالعۀ شرایط، نسبت به ثبت نام اقدام کند. انصراف از تشرف صرفاً تا دو روز قبل از تاریخ اعزام امکان پذیر است، وجه انصراف صرفاً با دریافت شماره شبا به حساب فرد منصرف واریز می شود.

معاون سازمان حج و زیارت از متقاضیان درخواست کرد در پایان ثبت نامِ قطعی حتماً نسبت به دریافت کارت شناسایی که توسط سامانه صادر می شود، اقدام شود.

او با بیان این که از دهم ماه صفر (۱۶ شهریورماه) بیشتر اعزام های اربعین آغاز می شود، افزود: البته موکب داران که قصد برپایی ایستگاه های صلواتی را دارند می توانند بعد از طی مراحل تعیین شده در خصوص بیمه و... و. ، زودتر به این سفر مبادرت کنند.

رحمانی درباره دستورالعمل های بهداشتی اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین، تزریق حداقل دو دز واکسن کرونا از شرایط اعزام به عتبات عراق است و در صورتی که از زمان تزریق آخرین دز، شش ماه گذشته باشد، تزریق دز یادآور الزامی است که در زمان ثبت نام قطعی، از وزارت بهداشت استعلام می شود؛ لذا خواهشمند است نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنید.

معاون عتبات عالیات با بیان این که امسال تعداد مرزهای زمینی برای تردد زائران افزایش یافته است و مرز خسروی نیز فعالیت خود را از روز یکشنبه ۲۳ مردادماه از سرگرفته است، تاکید کرد: متقاضیان باید مرزهای خروجی و تاریخ اعزام خود را مشخص کنند و به جزییات زمان و نحوه تردد دقت داشته باشند؛ چراکه اهتمام به موضوعات مدنظردر سامانه سماح موجب روان بودن تردد وخدمت رسانی خادمان به زائران خواهد شد.

او یادآور شد: داشتن گذرنامه معتبر الزامی است. در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام شود.

رحمانی همچنین از زائران اربعین درخواست کرد زمان سفر خود را مدیریت کنند و تاریخ عزیمت را به روزهای آخر موکول نکنند.

معاون امور عتبات عالیات گفت: از میان افراد ثبت نام کننده غالبا تمایل به تردد از مرزهای زمینی دارند. تمام کمیته های ستاد مرکزی اربعین برای خدمت رسانی هرچه بهتر به زوار آماده هستند و سازمان حج و زیارت نیز در راستای انجام وظیفه خود از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

او همچنین درباره چرایی الزامی بودن نام نویسی در سامانه سماح بیان کرد: با توجه به لغو ویزا، برای این که هر شخص خود را بیمه کند، ثبت نام در سامانه سماح به عنوان شرط لازم و ضروری برای خروج از مرزها تعیین شد.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت از همه متقاضیان اربعین درخواست کرد به اطلاعیه های ستاد مرکزی اربعین و همچنین اطلاعیه های سازمان حج و زیارت و شرایط تعیین شده در سامانه سماح دقت ویژه ای داشته باشند.

1