گروه BTS سفیر اکسپو ۲۰۳۰ بوسان شد

13 اوت 2022 - 13:30 dsfr.ir/u28lm

گروه BTS سفیر اکسپو ۲۰۳۰ بوسان شد
whizbliz.com
گروه BTS سفرای اکسپو ۲۰۳۰ بوسان شد

مدتی پس از آنکه اعلام شد اعضای گروه موسیقی BTS برای مدتی، جدا از هم فعالیت خواهند کرد، دولت کره جنوبی آنها را به عنوان سفیر کسب میزبانی اکسپو جهانی سال ۲۰۳۰ برای این کشور انتخاب و معرفی کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، چند هفته پیش بود که اعضای گروه موسیقی کره ای BTS با شهرتی جهانی، اعلام کردند به دلیل خستگی، دست کم برای مدتی فعالیت گروهی نخواهند داشت. این تصمیم خیلی زود به انحلال همیشگی این گروه موسیقی تعبیر شد، هرچند تکذیب هایی هم درباره آن صورت گرفت.

حال اعلان اخیر، امیدواری را نزد طرفداران این گروه موسیقی کی پاپ و نامزد جایزه گرمی ایجاد کرد که اجراهای گروهی آن ها با هدف تبلیغات و روابط عمومی کره جنوبی برای به دست آوردن میزبانی اکسپو سال ۲۰۳۰ در شهر بوسان، از این جدایی و انحلال جلوگیری کند.

اکسپو جهانی یک رویداد شش ماهه است که هر پنج سال برگزار می شود و میلیون ها بازدیدکننده را به شهر میزبان جذب می کند. سال گذشته، این رویداد پس از یک سال به تعویق افتادن به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا، از اول اکتبر 2021 تا 31 مارس 2022 به میزبانی دبی برگزار شد.

میزبان اکسپو ۲۰۲۵ نیز کشور ژاپن (در شهر ناکازاکی) است و میزبان اکسپو ۲۰۳۰، در یک رای گیری رسمی بین کشورهای جهان، در سال ۲۰۲۳ در مجمع سالیانه سازمان جهانی نمایشگاه ها (BIE) در پاریس انتخاب خواهد شد.

کشورهای روسیه (برای مسکو)، کره جنوبی (برای بوسان)، ایتالیا (برای رم)، اوکراین (برای اودسا) و عربستان سعودی (برای ریاض) پنج نامزد نهایی رقابت برای کسب این میزبانی بودند که کشور روسیه چندی پیش و پس از آغاز جنگ با اوکراین، انصراف خود را برای این دوره اعلام کرد. بنابراین کره ای ها برای کسب میزبانی این رویداد بزرگ جهانی، با ایتالیا و عربستان سعودی و شاید اوکراین رقابت داشته باشند. کشور اوکراین پس از درگیری با روسیه هنوز در این زمینه نظر جدیدی اعلام نکرده است اما با توجه به جو موجود جهانی، به شرط باقی ماندن در عرصه رقابت، در کسب میزبانی از شانس خوبی برخوردار است؛ هرچند باید دید که با توجه به هزینه بالای سرمایه گذاری برای میزبانی یک اکسپو جامع جهانی، آنها از این توان پس از جنگ برخوردار خواهند بود؟

کره جنوبی پس از آنکه در کسب میزبانی اکسپو جامع جهانی ۲۰۱۰ که درنهایت در شهر شانگهای چین برگزار شد ناکام ماند، میزبانی اکسپو تخصصی بین المللی (نوع کوچکتر اکسپو با مدت زمان برگزاری ۳ ماهه و مشارکت حدود نیمی از کشورهای جهان) را در سال ۲۰۱۲ در شهر یوئسو در جنوب این کشور به دست آورد. آنها البته قبلاً در سال ۱۹۹۳ در شهر دائه جون نیز این نوع از اکسپو را میزبانی کرده بودند.

اکنون هان دوک سو، نخست وزیر کره جنوبی، به همراه رییس اتاق بازرگانی و صنعت کره (KCCI)، چی تائه وون، که ریاست کمیته مناقصه اکسپو را بر عهده دارد، و نیز شهردار شهر بوسان، در مراسمی رسمی در شهر سئول، سفیری گروه موسیقی BTS را اعلام کرده اند.

وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اعلام کرده که این کشور برای نخستین اکسپو جامع جهانی خود، بودجه 4.9 تریلیون وون (4.12 میلیارد دلار) را در نظر گرفته است.

 کره ای ها پیش بینی کرده اند که نمایشگاه شش ماهه جهانی 50 میلیون بازدید کننده را به شهر بوسان جذب کند و به تقویت اقتصاد محلی و صنعت گردشگری کمک کند. آن ها انتظار دارند که اکسپوی جهانی 2030 در صورت کسب میزبانی، ارزش اقتصادی به ارزش 43 تریلیون وون و 500 هزار شغل در کشور کره جنوبی ایجاد کند.

با این حال در مراسم اعلام سفیری گروه موسیقی BTS توسط نخست وزیر کره جنوبی توسعه و شناساندن فرهنگ کره ای در جهان، برای کسب این میزبانی، هدف اصلی ذکر شده است.

1