6 دسامبر 2023 - 05:00
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی بوئین میاندشت:

«مجتمع خدماتی گردشگری» در بوئین میاندشت احداث می شود

23 ژوئیه 2022 - 20:30 dsfr.ir/ug3bh

«مجتمع خدماتی گردشگری» در بوئین میاندشت احداث می شود
دریافتی
قلعه تخماقلو یا قلعه هژبرپور

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، گفت: با مشارکت بخش خصوصی به زودی یک مجتمع خدماتی گردشگری و رفاهی در این شهرستان احداث می شود.

به گزارش «دنیای سفر» جواد فرهادی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت ابنیه تاریخی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، اظهار کرد: در حال حاضر دو اثر ثبت ملی در شهرستان داریم که شامل قلعه «تخماقلو» و «حمام کِرچ» می شود. قلعه «تخماقلو» یا همان قلعه هژبرپور حالت مسکونی دارد که استحکام بخشی آن انجام شده، اما هنوز نیاز به مرمت دارد. برای استحکام بخشی حمام کرچ نیز نیاز به تأمین اعتبار داریم و در کل اماکن تاریخی همیشه باید در حال مرمت باشند تا برای نسل های آینده حفظ شوند.

وی افزود: قلعه «تخماقلو» بنای ارزشمندی از دوره قاجاریه است که در جذب گردشگر و بهبود وضعیت اقتصادی منطقه تأثیر زیادی داشته است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، تصریح کرد: «سرچشمه اَفوس» دارای ظرفیت گردشگری زیادی است که البته از این ظرفیت با ایجاد زیرساخت های گردشگری استفاده هم شده است، اما سایر جاذبه های گردشگری شهرستان مغفول مانده اند. برای مثال «تفرجگاه نوغان» تنها مورد استفاده مردم محلی قرار می گیرد و زیرساخت های لازم برای جذب گردشگر در این تفرجگاه ایجاد نشده است.

فرهادی ادامه داد: اکنون یک خانه بومگردی داریم که جز نخستین خانه های بومگردی ایجاد شده در استان اصفهان است که دارای پذیرش فعال گردشگران است که تأثیر زیادی در اسکان مؤثر گردشگران دارد. البته با کمبود اقامتگاه برای گردشگران در شهرستان مواجه هستیم که این کمبود در تعطیلات بیشتر نمود پیدا می کند. هنوز هتل در بوئین میاندشت نداریم و تنها یک میهمان پذیر و سه سوئیت داریم که جوابگوی اسکان گردشگران نیست.

وی گفت: وجود یک خانه بومگردی کافی نیست و باید ۵ خانه بومگردی در شهرستان ایجاد شود تا جوابگوی اسکان گردشگران باشد. البته باید توجه کنیم که خانه بومگردی، مسافر خاص خود را دارد. در آینده نزدیک برای راه اندازی هتل، میهمان پذیر و مجتمع رفاهی تفریحی در بوئین میاندشت اقدام می شود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، افزود: تنها روستای ارمنی نشین کشور به نام «روستای زرنه» در این شهرستان واقع است که یک کلیسا هم در آن وجود دارد. حدود ۳۵ پرونده از آثار تاریخی شهرستان بوئین میاندشت برای ثبت در آثار ملی به تهران ارسال شده است.

فرهادی اظهار کرد: مشکل خاصی در بخش صنایع دستی شهرستان نداریم و صنایع دستی مانند میناکاری، گیوه بافی، سبد بافی، قلم زنی، مشبک چوب و ملیله سازی در بوئین میاندشت رواج دارد. برخی از هنرمندان صنایع دستی بیمه بوده و برخی دیگر به شکل خویش فرما بیمه هستند. تنها مشکل بازاریابی در بخش صنایع دستی داریم که البته با همکاری شهرداری قرار است یک بازارچه صنایع دستی و یک خانه صنایع دستی برای ترویج و فروشِ این صنایع ایجاد کنیم.

وی گفت: بودجه سالانه اداره میراث فرهنگی در مقایسه با سایر ادارات پایین تر است و به هیچ وجه کفاف مرمت آثار تاریخی را نمی دهد. برای مثال در سال ۱۳۹۵ برای مرمت قلعه تخماقلو بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات ملی هزینه شد و اکنون ۴ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت این قلعه تاریخی نیاز است. موزه باستان شناسی غرب استان نیز در آینده ای نزدیک افتتاح خواهد شد.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوئین میاندشت، خاطرنشان کرد: جاذبه های طبیعی گردشگر این شهرستان مثال زدنی است که چشمه سارهای اطراف منطقه افوس یکی از این جاذبه های طبیعی محسوب می شود. تلاش زیادی برای ورود بخش خصوصی به منظور ایجاد زیرساخت های گردشگری انجام داده ایم که استقبال چندانی نشده، اما در آینده ای نزدیک با ورود یک سرمایه گذار بخش خصوصی یک مجتمع خدماتی گردشگری احداث می شود.

فرهادی گفت: در سفر رئیس جمهور به استان اصفهان بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مرمت سه اثر تاریخی شهرستان بوئین میاندشت تخصیص یافت.

1