12 ژوئن 2024 - 17:49
مطالبه هتل داران از وزیر گردشگری

نرخ گذاری را آزاد کنید/سهمیه مرغ و روغن هتل ها را بدهید

16 ژوئن 2022 - 08:00 dsfr.ir/y697d

نرخ گذاری را آزاد کنید/سهمیه مرغ و روغن هتل ها را بدهید
دریافتی
نشست هتلداران با وزیر گردشگری

تشکل های هتلداری از سراسر کشور در نشستی با عزت الله ضرغامی - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - آزادسازی نرخ گذاری هتل ها، اصلاح روش محاسبه آب و برق و اختصاص سهمیه مرغ و روغن را مطالبه کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، جمشید حمزه زاده - رئیس جامعه حرفه ای هتل داران ایران - در این نشست که چهارشنبه (۲۵ خرداد) با حضور معاون گردشگری و جمعی از رؤسای تشکل های هتلداری از سراسر کشور برگزار شد، با اشاره به برخی مشکلات هتل داری به ویژه با توجه به افزایش هزینه ها، آزادسازی نرخ هتل ها را درخواست کرد و افزود: قیمت اقامت در یک هتل چهار و پنج ستاره برای یک خارجی حداقل ۲۵ دلار یا ۳۰ دلار است، درحالی که هتل ها سرمایه ملی هستند، باید سبب تشویق و انگیزه سرمایه گذاران شوند. درباره نرخ نظر تشکل های هتلداری بر آزادسازی است و وظیفه نرخ گذاری نیز به تشکل ها و جوامع هتل داری با نظارت عالیه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واگذار شود، مثل سایر صنوف ما هم باید از این امتیاز برخوردار باشیم و بازار را کنترل کنیم. پیشنهاد رسمی این است که نرخ گذاری یه جامعه هتل داران واگذار شود.

او همچنین گفت: با افزایش هزینه ها، هتل ها برای تامین برخی اقلام از جمله روغن و مرغ مشکل پیدا کرده اند. اگر سهمیه ای به هتل داران اختصاص یابد، خیلی از مشکلات حل می شود.

حمزه زاده درباره مشکلات مربوط به مالیات های مستقیم که ۵۰ درصد معافیت آن تا پایان برنامه ششم توسعه اعتبار دارد و با شروع برنامه هفتم، اجرای آن متوقف می شود، توضیحاتی داد و درخواست پیگیری کرد.

او درباره مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: در اصلاح نظام مالیاتی، هتل های یک تا سه ستاره از پرداخت این مالیات معاف صد درصدی شدند، اما هتل های چهار و پنج ستاره مشمول این معافیت نشده اند. برخی معتقدند هتل کالای لوکس است، درحالی که هتل ها درآمد ارزی دارد و اشتغال ایجاد می کند.

رئیس جامعه هتلداران ایران درباره حامل های انرژی نیز اظهار کرد: در حوزه آب نحوه محاسبه در سازمان آب به شدت غیرکارشناسی است و قبض های آب با مبالغ سنگین برای هتلداران می آید. از طرفی، هر چه قدر پول آب می دهیم، هزینه فاضلاب را حساب می کنند، این درحالی است که بسیاری از هتل ها فضای سبز دارند و برای آبیاری آن نیز از آب چاه استفاده می کنند.

حمزه زاده از نحوه محاسبه هزینه برق هم انتقاد کرد و پیگیری برای اصلاح آن را از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست کرد. 

رئیس جامعه هتلداران ایران در ادامه با طرح این پیشنهاد که دستورالعمل تشکل های گردشگری با نگاه حمایت از این صنعت بازنگری شود، دستورالعمل قبلی را به شدت دولتی دانست و افزود: تشکل های گردشگری باید قدرت بگیرند تا وارد مسایل صنفی شوند، درحالی که تشکل ها حتی در صدور موافقت نامه اصولی احداث هتل ها هیچ نقشی ندارند، بسیاری از هتل ها با توجه به مشاهدات و بازدیدهای ما با ایرادهای غیرقابل جبران درحال ساخت هستند و موافقت نامه اصولی هم از سازمان ها دریافت می کنند. در حوزه استانداردسازی نیز توقع داریم هتلداران به دلیل تجاربی که دارند در استانداردسازی و عاملیت تطبیق هتل ها حضور داشته باشند.

او در ادامه، سامانه «جانا» - سامانه جامع نظارت، آمار و اطلاعات تاسیسات گردشگری - را که رویکردی دولتی دارد، زیر سوال برد و درخواست کرد: جوامع استانی در کنار دولت برای تسهیل حضور سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال حضور داشتند.

حمزه زاده درباره برنامه هفتم نیز درخواست کرد احکام خوبی برای توسعه صنعت گردشگری کشور صادر شود.

چرا دلار خارجی ها به هتل نمی رسد؟

در ادامه این نشست که تعدادی از اعضای جامعه هتلداران در نشستی که ضرغامی - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - و معاون گردشگری او حضور داشتند، به برخی دیگر از مشکلات اشاره کردند. کریم بیگی - رئیس جامعه حرفه ای هتلداران اصفهان - سرمایه گذاری در هتل را مقرون به صرفه ندانست و گفت: اگر مقایسه ای بین ساخت هتل و دیگر ساختمان ها شود، مشاهده می کنید که مردم در ساخت هتل سرمایه گذاری نمی کنند. اگر به مدیریت سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز مراجعه شود، مشاهده می کنید تعداد درخواست ها و شوق زیاد است، اما فقط تعداد کمی از این درخواست ها به بهره برداری می رسد.

او ادامه داد: یک بررسی در سال ۸۴ نشان می دهد سرمایه گذاری در ساختمان ۶۰ برابر گران شده است، اما قیمت اقامت در هتل ۲۵ برابر شده است. از طرفی، ظرفیت مسافر ایرانی به حدی نیست که ۶۰ درصد نرخ را بالا ببریم، تنها راه این است بخشی از درآمد را از توریست خارجی ارزی دریافت کنیم. توریست وقتی وارد می شود دلار پرداخت می کند، اما این که چرا دلار او به هتل نمی رسد و بین واسطه ها تقسیم می شود؟ این جرم بزرگی به سرمایه گذاری است.

رئیس جامعه هتلداران اصفهان همچنین به کمبود زیرساخت گردشگری اشاره کرد و افزود: اگر به شرایط پایدار برسیم که توریست خارجی بیشتر شود، زیرساخت آماده برای آن نداریم، درحالی که با تغییر در نرخ ارزی و ریالی سرمایه گذار تشویق می شود.

او درخواست کرد مثل سایر کالاهای صادراتی، خدمات هتل ها نیز صادراتی محاسبه شود و هزینه ها دلاری شود. همانطور که خود وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اماکن تاریخی را به نرخ دلار دریافت می کند.

ما قلیان فروش نیستم، اما قلیان برای هتل درآمد جانبی دارد

محمدعلی فرخ مهر - رئیس جامعه هتلداران تهران - درباره اجرایی نشدن یا اجرای سلیقه ای مصوبات به ویژه در شهر تهران که مانع سرمایه گذاری شده است، سخن گفت و افزود: عضو شورای شهر در سال ۸۶ گفته بود هر کسی تابلو نصب کرد ۵ درصد عوارض به او تعلق می گیرد، الان می گویند آن عوارض باطل است و باید هزینه کامل پرداخت شود، برای همین تابلوی هتل ها را از سطح شهر جمع کرده اند.

او همچنین به رفتار دوگانه درباره عرضه قلیان معترض شد و گفت: این رفتار دوگانه درحالی که مجوز مصرف آن برای رستوران ها مجلل صادر شده است، برای هتل ها مشکلاتی را ایجاد کرده است. هتل ها اگر قلیان بفروشند با آن ها برخورد می شوند، درحالی که ما از آن می توانیم کسب درآمد کنیم، مثلا ما چند شب پیش یک گروه ۲۰ نفره داشتیم که چهار قلیون درخواست دادند و برای ما ۲۰ میلیون تومان درآمد داشت، اما فردای آن روز عده ای به هتل آمدند و به خاطر عرضه قلیان برخورد کردند. ما قلیان فروش نیستیم، ولی این طور درآمد جانبی خود را از دست می دهیم.

عبدالحمید حمیدی - از جامعه هتلداران کردستان در ادامه این نشست - اصلاح بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی را درخواست کرد.

مهدی رودبارکی از جامعه هتلداران مازندران نیز درخواست کرد حساب های اقماری زودتر به سرانجام برسد و در ادامه با غیرکارشناسی خواندن بدنه گردشگری، اعتبار یک ساله پروانه هتل ها را در مقایسه با اعتبار سه ساله پروانه آژانس های مسافرتی زیرسوال برد. 

سیدحسن سیادتان - رئیس جامعه هتل داران فارس - درباره دشواری صدور و اعتبار محدود پروانه بهره برداری هتل ها و همچنین گسترش خانه مبله ها تذکر داد.

مکاتبه برای اختصاص سهیمه آرد و روغن هتل ها

در ادامه علی اصغر شالبافیان - معاون گردشگری - از پیگیری ها برای استمرار معافیت مالیات های مستقیم با توجه به فرصت از دست رفته در دوران کرونا، اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در بخش گردشگری که به پیگیری از سوی مجلس نیاز دارند، اصلاح تعرفه های آب، برق و گاز برای تاسیسات گردشگری خبر داد و درباره تغییر نرخ اقامت در هتل ها با توجه به افزایش هزینه ها گفت: بخشنامه بازنگری در نرخگذاری، چون وزیر اجازه دادند، ابلاغ شد.

او همچنین از هتلداران خواست درباره برنامه هفتم توسعه، پیشنهادها و مواردی که امکان لحاظ در قانون را دارد، ارایه کنند.

شالبافیان از بازنگری در قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی خبر داد و افزود: موضوعاتی چون عوارض شهری و انشعابات در بازنگری این قانون لحاظ شده است، مواردی که در این سال ها برای ما اثبات شده اگر قانون نداشته باشیم در ارتباط با آن دچار مشکل می شویم.

معاون گردشگری درباره اختصاص سهمیه روغن و آرد به هتل ها اظهار کرد: از طریق وزارت جهاد کشاوری موضوع را پیگیری کردم تا برای مراکز اقامتی سهمیه خاص درنظر بگیرند که البته به نتیجه رسیدن این موضوع به پیگیری خود تشکل ها نیاز دارد.

او سپس درباره طرح تشکل های صنفی تخصصی که در مجلس دنبال می شود، گفت: ما به محض اطلاع، موضوع را پیگیری کردیم تا گردشگری را مستثنی کنیم. آقای ضرغامی هم مکاتبه کردند که یکسری مواد این طرح باید بگونه ای اصلاح شود تا به تشکل های گردشگری آسیب نرسد؛ چرا که براساس آن قانون، همه تشکل ها حذف و تشکل های جدید ایجاد می شوند. در این طرح اسمی هم از گردشگری برده نشده است. با پیگیری های وزیر قرار شد تبصره ای الحاق شود که تشکل های گردشگری مستثنی شوند.

شالبافیان همچنین یادآور شد: با پایان برنامه ششم توسعه اتحادیه ها دوباره احیا می شوند و این باعث تشتت خواهد شد، نباید اجازه دهیم به این سمت برویم.

جمشید حمزه زاده - رئیس جامعه هتلداران ایران - اما در ادامه این موضوع گفت: ما آنچه از تشکل حرفه ای توقع داشتیم برآورده نشده است و اگر این روند ادامه یابد، تمایل داریم به سمت اتحادیه برویم. به هر حال قانون پشت اتحادیه است.

رئیس جامعه هتلداران ایران درباره نقدی که به ارزی شدن نرخ هتل ها در این نشست مطرح شد، گفت: این متعادل سازی نرخ است. نهادهای دولتی خودشان از خارجی ها ارز می گیرند؛ پس مرسوم است. بیشتر هتل ها زیان ده شده اند و هتلداری نسبت به سرمایه کمترین توجیه را دارد، باید به نوعی جبران شود تا باعث جذب سرمایه گذاران جدید شود و بخشی از هزینه هتل ها از این محل تامین شود. این اقدام حتی باعث فعال شدن آژانس ها می شود، اگر مسافر خارجی با آژانس بیایید حتما هزینه های آن ارزان تر می شود.

1