17 آوریل 2024 - 02:06

غار علیصدر مدیر گردشگری می خواهد

21 می 2022 - 21:10 dsfr.ir/qh34a

غار علیصدر مدیر گردشگری می خواهد
دنیای سفر
غار علیصدر بزرگ ترین غار آبی جهان

عضو شورای اسلامی روستای علیصدر با تأکید بر اینکه غارعلیصدر مدیری می خواهد که دید گردشگری داشته باشد نه امنیتی، گفت: شرکت سیاحتی علیصدر طی ۳۰ سال به جز ساخت چند سرویس بهداشتی، چه زیرساختی در علیصدر ایجاد کرده است؟

به گزارش «دنیای سفر» ابوالحسن سلیمی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به اظهارات مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر مبنی بر ناسیونالیسم بودن اهالی این روستای توریستی، اظهار کرد: ما اگر ناسیونالیسم هستیم چرا وی مدیرعامل غار است؟ اگر مشاهدات میدانی از پرسنل علیصدر به عمل آید مشاهده می شود ۸۰ درصد کارکنان رسمی شرکت غریبه هستند و تنها برای کارکنان قراردادی فصلی از نیروهای روستا استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه تجمع پرسنل غار در تعطیلات عید فطر صرفاً اعتراض به مدیرعامل بود، افزود: کارگران تاکنون چندین بار به مقامات مختلف اعلام کردند که دو ماه به مدت قراردادشان اضافه شود اما از آنجا که مدیرعامل دید حراستی دارد اعتراض ها به نتیجه نرسید.

سلیمی با تأکید بر اینکه غار مدیری می خواهد که دید گردشگری داشته باشد نه امنیتی، تصریح کرد: غار علیصدر پادگان نیست که کارکنانش توسط مدیرعامل تهدید شوند، علاوه بر این در زمان مدیریت وی چندین بار اعتراض اتفاق افتاده که حاکی از بی کفایتی مدیرعامل است.

وی با اشاره به اینکه علیصدر به مدیر لایقی نیاز دارد تا مانع از تنش شود، شرح داد: دسته بندی قرارداد کارگران به ۶، ۱۰ و ۱۲ ماه، بینشان تنش ایجاد کرده همچنین غار در تمام طول سال باز بوده و در فصل های مختلف تنها تعداد گردشگران متفاوت است اما مدیریت اظهار می کند کارگران فصلی هستند و نمی توانیم حقوق آنها را بدهیم.

عضو شورای اسلامی روستای علیصدر اضافه کرد: اگر شرکت واقعاً ضرر می کند مدیریت غار را به ما بدهند تا به راحتی آن را مدیریت کرده و حق و حقوق پرسنل را هم به موقع پرداخت کنیم.

وی در ادامه با طرح این سوال که شرکت سیاحتی علیصدر طی ۳۰ سال به جز ساخت چند سرویس بهداشتی، چه زیرساختی در علیصدر ایجاد کرده است؟ توضیح داد: اساسنامه این شرکت چه بوده و چه کارهایی باید انجام می داده؟ شرکت هیچ یک از موارد را عملی نکرده و تنها ۳۰ سال کم کاری و خلاف را در کارنامه خود دارد.

سلیمی در ادامه به ماجرای تخریب دیوار حائل بین روستا و محوطه غار اشاره کرد و گفت: این دیوار براساس صورتجلسه سال ۹۰ توسط شورا و دهیاری روستا تخریب شده و طبق آن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف به تهیه طرح تفصیلی کوچه فوق الذکر در اسرع وقت و اعلام به شرکت و دهیار روستا شده است.

وی ادامه داد: همچنین در بند دیگر این صورتجلسه آمده است طبق نقشه طرح هادی روستا و طرح تفصیلی تهیه شده، منازل و مغازه ها و دیوار شرکت سیاحتی که به صورت غیرمجاز احداث شده و مانع اجرای طرح است، تخریب شود.

سلیمی با بیان اینکه علاوه بر این، مسئول اجرای تخریب قسمت روستا به عهده دهیار و شورای اسلامی و قسمت شرکت سیاحتی علیصدر به عهده مدیریت شرکت است، افزود: شش ماه است به هیئت مدیره غار درخواست داده ایم اما طبق گفته مدیرعامل پس از گذشت شش ماه هنوز جلسه ای برگزار نشده است.

وی با بیان اینکه اظهارات معاون عمرانی استاندار به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره درباره تخریب دیوار حائل روستا و محوطه غار کاملاً بی اساس است، مطرح کرد: ما دیوار را براساس مصوبه تخریب کردیم، از طرفی تخریب دیوار باعث می شود گردشگر به داخل روستا بیاید و اشتغال پایدار ایجاد شود.

این عضو شورا در بخش دیگری برخورد بد پرسنل علیصدر با مسافران را رد کرد و آن را حاشیه سازی برای اهالی روستا دانست و گفت: سال ۹۹ و زمان مدیرعامل سابق صورتجلسه ای مصوب و تعهد شد کارکنانی که بیش از پنج سال سابقه بیمه داشته باشند هر سال دو ماه به بیمه آنها اضافه شود و کارگران دقیقاً این موضوع را مطالبه می کنند.

سلیمی اضافه کرد: همچنین شرکت تعهد کرده بود در صورت بازگشایی غار به قرارداد هر یک از پرسنل سه ماه اضافه شود و در صورتجلسه قید شده است و این موضوع ربطی به حضور گردشگر در غار ندارد.

وی با اشاره به اینکه نوع نگاه و مدیریت فعلی غار اشتباه است و به بن بست می رسد، اظهار کرد: سال های قبل بارها مکاتباتی برای تخریب دیوار حائل با مسئولان انجام دادیم اما پاسخی دریافت نکرده بودیم.

وی در پایان بیان کرد: مردم علیصدر از استاندار درخواست دارند نگاه ویژه نسبت به علیصدر داشته باشد چراکه علیصدر در حال حاضر نیاز به نگاه دولتی دارد تا زیرساخت های اصلی مثل راه و بستر برای جذب سرمایه گذاران را فراهم کند و به پیشرفت منطقه محروم کمک شود. 

دیوار حصاری در برابر ورود مسافران به روستا بود

دهیار روستای علیصدر نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، هدف از تخریب دیوار را ایجاد اشتغال پایدار و ورود سرمایه گذار به روستا عنوان کرد و یادآور شد: این دیوار حصاری بود که شرکت در برابر ورود مسافران به روستای توریستی علیصدر درست کرده بود.

جلال علیپور با بیان اینکه سیاست های اشتباه شرکت علیصدر باعث شده ۵۰ درصد مردم روستا کارگر غار و ۵۰ درصد دیگر مستأجر آن باشند، تصریح کرد: این سیاست سال هاست به ضرر اهالی روستای علیصدر تمام شده است.

وی ادامه داد: ما می توانیم زیرساخت های اقامتی را در روستا به وجود بیاوریم و مسافر را به داخل روستا هدایت کنیم پس چرا نباید این کار را انجام دهیم، از طرف دیگر اهالی به اشتغال پایدار نیاز دارند.

علیپور با اشاره به اینکه دیوار حائل بین روستا و محوطه غار غیرمجاز و جلوی سرمایه گذاری محلی را گرفته بود، بیان کرد: ما خودسرانه عمل نکردیم و روز قبل از تخریب به شرکت اطلاع دادیم همچنین زمستان سال گذشته اظهارنامه از طریق مراجع قضایی به شرکت ارسال شد اما پاسخی دریافت نکردیم. 

وی با اشاره به اینکه شرکت علیصدر ۳۰ سال است در جا می زند، خاطرنشان کرد: براساس طرح هادی تخریب دیوار قانونی است، از طرفی یکی از وظایف دهیاری مقابله با ساخت وسازهای غیرمجاز است و دیوار سه متری غیرمجاز در این محدوده دید روستا را گرفته بود.

دهیار علیصدر در ادامه گفت: شرکت علیصدر سال ۷۰ اراضی روستا را به شرط کارآفرینی و سرمایه گذاری از پدران ما خریداری کرد و منابع طبیعی ۲۷۰ هکتار از اراضی ملی که متعلق به دامداران و کشاورزان روستاست را ۹۹ ساله به شرکت اجاره داده که هیچ یک عملی نشد.

علیپور با بیان اینکه نمی توانیم در حریم غار، چاه آب بزنیم و کشاورزی و دامداری روستا از بین رفته است، افزود: شرکت تاکنون مجوزی برای کشیدن دیوار ارائه نداده و تنها شفاهی اعلام کرده مجوز کشیدن ۶۰ سانتی متر دیوار دارد.

به گفته وی، اهالی روستا در حال مهاجرت هستند در حالیکه علیصدر باید مهاجرپذیر باشد و اگر شرکت درست عمل می کرد اهالی می توانستند از طریق گردشگری پیشرفت کنند، علاوه بر این علیصدر حیاط خلوت شرکت است و می خواهد با ایجاد حاشیه جو را متشنج کرده تا دید سرمایه گذار به روستا منفی شود.

علیپور با اشاره به اینکه ما تنها بابت خدماتی که به مسافر می دهیم سالانه حدود ۲۰۰ میلیون تومان از درآمد میلیاردی غار دریافت می کنیم، مطرح کرد: از معاون عمرانی استاندار می خواهیم اگر به عنوان هیئت مدیره دلسوز علیصدر است، مدیر لایقی که دید گردشگری داشته باشد، برای غار انتخاب کند، علاوه بر این، وی تا به حال دیوار حائل را از نزدیک دیده یا صورتجلسه را مطالعه کرده است که درباره اش اظهارنظر می کند؟

1