28 فوریه 2024 - 19:37
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خبر داد

رضایت بسیار زیاد زائران نوروزی از خدمات اماکن زیارتی مشهد

21 آوریل 2022 - 12:20 dsfr.ir/in12m

رضایت بسیار زیاد زائران نوروزی از خدمات اماکن زیارتی مشهد
دنیای سفر
آرامگاه خواجه ربیع در مشهد

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: میزان رضایت اغلب زائران و گردشگران نوروزی مشهد از خدمات مختلف ارائه شده در سطح مشهد زیاد بوده و رضایت از مکان های زیارتی در سطح خیلی زیاد محاسبه شده است.

به گزارش «دنیای سفر» فاطمه رحمانی ظهر ۳۰ فروردین ماه در سومین نشست زیارت نوروزی که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد: برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه های مختلف نیازمند بهره مندی از آمار و اطلاعات دقیق در بازار است. در شهر مشهد با توجه به وجود بارگاه امام رضا(ع) زیارت و گردشگری جنبه مهمی در فعالیت های اقتصادی را به خود اختصاص داده و با برنامه ریزی های دقیق و جمع آوری اطلاعات می توان گام مؤثری در خدمت رسانی به زائران و گردشگران این شهر برداشت.

وی ادامه داد: به طور کلی آمار و اطلاعات گردشگری را می توان به ۲ بخش آمار کلان و آمار مربوط به بنگاه های فعال زنجیره عرضه خدمات گردشگری تقسیم کرد. متولیان آمار کلان سازمان های مختلفی است اما در زمینه آمار مربوط به بنگاه های فعال زنجیره عرضه خدمات گردشگری می توان تا حدودی ورود پیدا کرد و اطلاعات گردشگران را دریافت کرد تا بتوان جهت سیاست گذاری و برنامه ریزی برای خدمت رسانی به گردشگران حرکت کرد.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی بیان کرد: از جمله اهداف جمع آوری اطلاعات و آمار می توان به ایجاد بانک اطلاعاتی سری زمانی از زائران و گردشگران، تهیه منبع آماری جهت کاربرد در پژوهش ها و فراهم آوردن منبع آماری جهت بهبود سیاست گذاری در حوزه زیارت و گردشگری اشاره کرد.

رحمانی خاطرنشان کرد: به منظور دستیابی به این اهداف پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی تا حدودی به این مساله ورود پیدا کرده و از تابستان سال ۹۹ به جمع آوری اطلاعات از طریق زائران و گردشگران اطراف حرم مطهر رضوی در شهر مشهد پرداخته است.

وی تصریح کرد: از جمله مواردی که از زائران و گردشگران پرسیده می شود، می توان به میزان ماندگاری، مقاصد اصلی طول سفر، نحوه مسافرت به مشهد، هدف اصلی از سفر، نوع وسیله نقلیه، اقامتگاه انتخابی آن ها، میزان هزینه کرد آن ها در موارد مختلف، میزان رضایت آن ها از خدمات گوناگون، نحوه برخورد مردم مشهد، بازارهای خرید، جاذبه های که بازدید می کنند، نوع سوغات، منبع اطلاعاتی جهت بازدید و سوالات ویژه گردشگری درمانی مانند خدماتی که دریافت می کنند و درمان بیماری ها اشاره کرد.

این عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی اضافه کرد: این تحقیق از تابستان ۹۹ و به صورت فصلی آغاز شده و آخرین برداشت آن مربوط به نوروز ۱۴۰۱ است. در پاییز ۹۹ به علت شرایط ویژه کرونایی اطلاعاتی جمع آوری نشد اما تلاش شد در فصول دیگر این سال جمع آوری اطلاعات انجام شود. در مجموع تاکنون حدود ۴۰۲۰ پرسشنامه توسط زائران و گردشگران پاسخ داده شده است.

رحمانی افزود: اطلاعات گردشگری نوروزی ۱۴۰۱ که از مصاحبه با حدود ۴۰۰ زائر و گردشگر جمع آوری شده، نشان می دهد متوسط ماندگاری گردشگران تا زمان تکمیل پرسشنامه حدود سه روز و متوسط ماندگاری گردشگران در روزهای آتی ۲ روز بوده است. به طور کلی متوسط کل ماندگاری زائران و گردشگران حدود پنج روز است.

وی عنوان کرد: براساس پاسخ ها مشخص شد ۸۹.۲ درصد از زائران به صورت مستقل و ۱۰.۸ درصد به وسیله تور، کاروان یا هیات به مشهد سفر کرده اند. حدود ۸۸.۵ درصد آن ها همراه خانواده، حدود ۴.۳ درصد به شکل گروهی و همراه با دوستان و همکاران خود و حدود ۷.۳ درصد به تنهایی به مشهد سفر کرده اند. همچنین حدود ۹۶.۵ درصد زائران و گردشگران با هدف اولیه زیارت به مشهد سفر کرده اند. اولویت های بعد به ترتیب بازدید از اقوام، بازدید از مکان های تفریحی و ییلاقی، معالجات پزشکی و... است.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی ادامه داد: اغلب افراد یعنی حدود ۴۷.۴ درصد برای سفر به مشهد از خودروی شخصی استفاده کرده اند. همچنین ۲۴.۱ درصد از طریق قطار، ۲۱.۳ درصد از طریق اتوبوس بین شهری، حدود ۵.۸ درصد به وسیله هواپیما و حدود ۱.۵ درصد با استفاده از سایر روش ها به مشهد سفر کرده اند.

رحمانی گفت: متوسط درآمد سرپرست خانوار اغلب گردشگران در گروه درآمدی ۳ تا ۵ میلیون تومان و پس از آن در گروه درآمدی ۷ تا ۱۰ میلیون تومان قرار گرفته است. در واقع درآمد اغلب زائران و گردشگران شهر مشهد در گروه های متوسط و پایین قرار دارد.

وی اظهار کرد: بالاترین سهم هزینه ای زائران و گردشگران شهر مشهد با ۲۸.۷ درصد مربوط به اسکان بوده و خرید سوغات و خریدهای شخصی و خوراک نیز در رتبه های بعد قرار دارد. نوع اقامتگاه گردشگران شهر مشهد ۲۳.۳ درصد هتل و رتبه های بعد به هتل آپارتمان ها، میهمان پذیرها، منزل اقوام و دوستان و... اختصاص یافته است.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی بیان کرد: ۲۱درصد زائران پوشاک را به عنوان سوغات مشهد خریداری کرده اند و سپس زعفران، زرشک، ادویه جات، نبات، نخود و کشمش و تسبیح و انگشتر در رتبه های بعدی خرید سوغات آنان قرار گرفته است.

رحمانی اضافه کرد: میزان رضایت از خدمات مختلف اغلب جامعه آماری در سطح زیاد بوده و رضایت از مکان های زیارتی در سطح خیلی زیاد محاسبه شده است. پس از مکان های زیارتی خدمات درمانی درصد بالاتری از جلب رضایت را به خود اختصاص داده است. بازارهای اصلی خرید افراد اغلب در اطراف حرم(اکثرا بازار رضا) بوده است.

وی ادامه داد: منبع اصلی اطلاعاتی زائران و گردشگران روش های سنتی و بازدید و آشنایی قبلی از اماکن بوده و حدود ۶۷.۳ درصد را شامل می شده است. اینترنت و سایت های گردشگری رتبه بعدی را به خود اختصاص داده است. توصیه دوستان، خویشاوندان و ... نیز در رتبه های بعد قرار دارد.

1