21 ژوئن 2022 - 23:05

مراسم حج امسال چگونه برگزار خواهد شد؟

10 آوریل 2022 - 12:00 dsfr.ir/mu4it

مراسم حج امسال چگونه برگزار خواهد شد؟
خبرگزاری میزان
نمایی از خانه کعبه در عربستان

عربستان سعودی اعلام کرد به یک میلیون مسلمان از داخل و خارج از کشور #عربستان اجازه می دهد در مراسم حج امسال شرکت کنند که این میزان پس از محدودیت های همه گیری که ۲ سال به شدت کاهش یافته بود، افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از نیوز، وزارت حج و عمره در بیانیه ای گفت: با این حال سفر حجی که در ماه جولای برگزار می شود، محدود به مسلمانان زیر ۶۵ سال و کاملا واکسینه شده علیه ویروس کرونا خواهد بود.

بر این اساس کسانی که از خارج از عربستان سعودی برای حج مشرف می شوند، باید برای اخذ ویزای حج اقدام کنند. امسال نیز ملزم به ارائه نتیجه منفی آزمایش PCR کووید طی ۷۲ ساعت قبل از سفر خواهند بود. بسیاری از مسلمانان خارج از عربستان از سال ۲۰۱۹ از انجام این سفر منع شده اند.

حدود ۲.۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ شرکت کردند اما پس از شروع همه گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ مقامات سعودی فقط به ۱۰۰۰ زائر اجازه شرکت دادند. سال بعد آنان مجموع را به ۶۰ هزار شهروند سعودی و ساکنان کاملا واکسینه شده از طریق قرعه کشی افزایش دادند.

این وزارتخانه گفت: امسال وزارت حج عربستان به یک میلیون زائر اعم از خارجی و داخلی اجازه انجام مناسک حج را داده است.

در این بیانیه آمده است دولت می خواهد امنیت زائران را ارتقا دهد و در عین حال اطمینان حاصل کند که حداکثر تعداد مسلمانان در سراسر جهان می توانند مراسم حج را انجام دهند.

مقامات تعدادی از اقدامات ویژه از جمله تقسیم زائران به گروه های ۲۰ نفره و توزیع مواد ضدعفونی کننده، ماسک ها و سنگ ریزه های استریل شده برای رمی جمرات را برای کاهش شیوع ویروس کرونا در سال گذشته انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه قبل از همه گیری سفرهای زیارتی مسلمانان منبع درآمد اصلی عربستان بود و سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار درآمد از این محل حاصل می شد اما اعمال محدودیت ها در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ خشم مسلمانان خارج از کشور را برانگیخت.

اوایل ماه مارس لغو اکثر محدودیت های کووید از جمله فاصله گذاری اجتماعی در مکان های عمومی و قرنطینه برای ورود واکسینه شده ها اعلام شد؛ اقداماتی که انتظار می رفت ورود زائران مسلمان را تسهیل کند. این تصمیم شامل تعلیق اقدامات فاصله گذاری اجتماعی در همه مکان های باز و بسته از جمله مساجد بود؛ در حالی که استفاده از ماسک در حال حاضر فقط در فضاهای بسته ضروری است.

1