23 ژوئن 2024 - 18:43
هفت دلیل جنیفر کلینک برای قبول شگفت انگیزی ایران

ایران مرداب قرون وسطایی نیست پس خودتان را برای یک شوک بزرگ آماده کنید!

17 اوت 2015 - 12:00 dsfr.ir/kf8ca

یک خودروی ون مزین به شعار "ایران با شکوه است" اخیرا باعث بروز یک هشدار امنیتی در لندن شد تا جایی که پلیس ضد تروریسم انگلیس برای کشف هر گونه بسته مشکوک و بمب احتمالی در این خودرو محوطه اطرافش را تخلیه و شیشه های ون را شکست؛ این ون متعلق به یک خانواده عجیب و غریب است؛ خانواده ای اروپایی که درست مثل جنیفر کلینک خوب می دانند که ایران تا چه حد شگفت انگیز است. جنیفر کلینک نویسنده انگلیسی کتاب "عروس موقتی: خاطراتی از عشق و غذا در ایران" بعد از اتفاقی که برای ون مشهور زوج رومانیایی-فرانسوی مروج گردشگری ایران رخ داد مطلبی را برای روزنامه انگلیسی "گاردین" نوشته و در آن با توجیه انگیزه های این خانواده اروپایی، 7 دلیل برای قبول باشکوه و شگفت انگیز بودن ایران را ذکر کرده است. کتاب کلینک توسط انتشارات "ویراگو" و با بهای 13.99 یورو در بازار کتاب جهان منتشر شده و فروخته می شود. مطلب جذاب او را در ادامه می خوانیم:

"ساعت 1 بعد از ظهر دوشنبه هفته گذشته، یک ون بزرگ مقابل موزه علوم در وسط لندن پارک کرده بود. روی 2 طرف این ون شعار "ایران با شکوه است" به چشم می خورد. همین شعار باعث شد که فضا خیلی زود به یک فضای هشدارآمیز امنیتی تبدیل شود. آیا این نشانه ها به منزله یک تهدید تروریستی بود؟ یعنی داخل این ون یک بمب کار گذاشته شده بود؟ در نهایت مشخص شد که این ون متعلق به یک زوج رومانیایی-فرانسوی عجیب و غریب و 2 فرزند خرد سالشان است که در خانه درس می خوانند. آنها تنها در حال سفر به دور دنیا بودند و تنها می خواستند این پیام را با سایر مردم دنیا به اشتراک بگذارند که ایران کشوری فوق العاده است و بیشتر مردم باید حتما یک بار از آن دیدن کنند.

من هم در سال 2009 میلادی برای اولین بار به ایران سفر کردم. آن زمان یک کلاس آشپزی داشتم و برای این کار مدام به سفرهای خارج از کشور می رفتم. با توجه به تحریم و بی رونقی گردشگری در ایران ترتیب دادن یک برنامه سفر به این کشور تقریبا غیرممکن به نظر می رسید.

یک روز وقتی برای گرفتن ویزای سفر به ایران در سفارت این کشور به انتظار نشسته بودم زنی ایرانی که مقابلم نشسته بود دستی تکان داد و گفت: "فقط کافیه به بازار بزرگ بروی و شبیه آدم هایی که راه شان را گم کرده اند به نظر برسی. خیلی زود یکی از راه می رسد و تو را به خانه اش دعوت می کند."

در روز اول سفرم به ایران، مرد جوان نسبتا کج خلقی سر صحبت را با من باز کرد؛ آدرسش را روی کاغذی نوشت و من را برای روز بعد به خانه پدر و مادرش دعوت کرد. برایم دیگر تبدیل به یک عادت شده بود که هر روز صبح به آپارتمان شان در حومه یزد بروم و حدود 3 یا 4 ساعتی را به همراه مادرش به پخت و پز غذاهای ایرانی بپردازم.

من عاشق ایران، غذاها و مردمش شدم و آن پسر بد خلق چه شد؟ حالا 5 سال است که با او ازدواج کرده ام. درست مانند خانواده ماجراجوی اروپایی مالک ون که خود را به نوشتن شعار ایران با شکوه بر 2 طرف خودرویشان موظف و مکلف دانستند من هم خوب می دانم که جامعه ایران، جامعه ای پیچیده تر، فرهیخته تر و چند بعدی تر از آن چیزی است که ما در رسانه ها می بینیم. در اینجا به 8 دلیل با شکوه بودن ایران اشاره می کنم؛ دلایلی که نشان می دهند چرا معتقدم شما نیز عاشق ایران خواهید شد:

ایرانی ها مثل قهرمان ها صبحانه می خورند

شیرینی گرانولا یا تکه های آواکادو بر روی نان تست شده را فراموش کنید. جایش خامه، شیر شتر و عسل یا کله پاچه را امتحان کنید. بهتر است از یکی آدرس نزدیک ترین نانوایی سنگکی را بپرسید؛ این نان روی کوهی از سنگ ریزه های داغ و آتشین پخته شده و بعد برای اینکه خنک شود روی میخی بر دیوار قرار داده می شود.

ایرانی ها رمانتیک هستند

برخلاف چیزی که‌ شبکه CNN‌ آمریکا دوست دارد باور کنید، جوانان ایرانی دست در دست یکدیگر در پارک های مملو از شکوفه پرتقال قدم می زنند؛ فالوده می خورند و قطعه های موسیقی مورد علاقه شان را برای یکدیگر می خوانند.

رفتارها و مراودات با یک اصل اجتماعی عاطفی و دوست داشتنی به نام "تعارف"  هدایت می شود

"تعارف" یک آیین باستانی نشانه فضل و لطف و احترام است که به عنوان یک خارجی کم کم می توانید آن را درک کنید. ممکن است دو مرد ایرانی را ببینید که 10 دقیقه بر سر مقدم تر بودن یکی بر دیگری برای وارد شدن به مکانی به یکدیگر تعارف می کنند. یک مغازه دار را مشاهده کنید که پیش از گرفتن مبلغ از مشتری چند بار به او تعارف می کند که جنس را رایگان بردارد. بیشتر تعارف ها یک نمایش بازی با کلمات هستند هر چند گردشگران باید آگاه باشند که در ایران برای مدت طولانی به غذا یا حتی لباس کسی خیره نشوند چون ممکن است در ادامه با اصرار طرف مقابل برای هدیه دادن غذا یا لباس شان شگفت زده شوند. خیلی مودبانه درخواست شان را سه بار رد کنید تا آنها دست از اصرار و تعارف شان بردارند.

هیچ استراحتگاه و اقامتگاه تفریحی و هیچ هتل زنجیره ای (خارجی) در ایران وجود ندارد و دردسر کمتر است

انزوا، تحریم های اقتصادی و عدم رواج گردشگری بین المللی به مفهوم انبوهش در ایران باعث شده است که بیشتر هتل ها و رستوران ها،‌ کوچک و خانوادگی باشند. با این حال در سفر به ایران فرصت های زیادی برایتان پیش می آید که از مسیر معمول خارج شوید و ترجیح دهید در کاروانسراهای قدیمی کویری اقامت کنید و یا در مسیر کوه ها از ویلایی به ویلای دیگر مسافرت کنید.

با اینکه سایت استارتاپ "Airbnb" (‌بزرگ ترین رزرواسیون اینترنتی دنیا در دسته بندی مسافرتی، هتلداری) همچنان در ایران مسدود است اما "کاوچ سرفینگ" (‌شبکه اجتماعی بین المللی مهمان نوازی رایگان) روش فوق العاده ای برای ملاقات با ایرانی ها و پیدا کردن آنها است؛ در عین حال به تازگی یک بازار جدید رو به شکوفا شدن در ایران است که در آن ایرانی ها درهای خانه های اجدادی خود را به روی گردشگران خارجی باز می کنند و آنها برای اقامت در اختیار مسافران قرار می دهند. در ایران به عنوان یک گردشگر خارجی بیشتر با شما به عنوان یک مهمان برخورد می شود تا یک فرصت اقتصادی.

ایرانی ها با برنج هایشان جادو می کنند

با برنج ایرانی مثل شاهزاده ها رفتار می کنند؛ آن را خیس می گذارند، آب می کشند و بعد آن را برای یک ساعت با حرارت ملایم در ظرفی که تهش مملو از کره آب شده است دم می گذارند. برنج با این شیوه طبخ حسابی مثل پر کاه سبک می شود می توان با آن تمام بالش ها و لحاف های کاخ باکینگهام را پر کرد (‌به شوخی‌) و بهترین قسمت قضیه ته دیگ است؛ بخش ترد، روغنی و پوسته طلایی برنج در پایین ترین قسمت تابه. عاجزانه خواهش می کنم که هر طور شده نظر یک ایرانی برای دعوت از شما به مهمان شدن یک غذای خانگی ایرانی را جلب کرده و ته دیگ را حتما امتحان کنید.

ایران برای گردشگران خارجی زن تنها معرکه است

همین که ایرانی ها یک گردشگر زن تنها را ببینند از یک سو تحت تاثیر شجاعت او قرار می گیرند و از طرف دیگر دلشان می سوزد که همراه این گردشگر زن تنها همسر یا دوست و همراهی نیست. در هر صورت شما به عنوان یک گردشگر زن تنها در ایران با این دو واکنش آن هم به بهترین شکل ممکن برخورد خواهید داشت. می توانید در واگن مخصوص بانوان با مترو جا به جا شوید و می توانید در مهمانی های زنانه شرکت کرده و کت و روسری خود را در بیاورید. در عین حال برای شما به عنوان یک گردشگر ممکن است استثنا قائل شده و اجازه دهند که قلیان بکشید و در رستوران های مخصوص رانندگان کامیون و سایر مکان هایی که زنان ایرانی جرات پا گذاشتن به آن را ندارند غذا بخورید.

ایران به شکل گیج کننده ای مدرن است

ایران در مقایسه با سایر کشورها در خاور میانه و شمال آفریقا بسیار مدرن است؛ سطح سواد مردم در این کشور 97 درصد است؛ شمار ورودی زنان به دانشگاه از شمار ورودی مردان پیشی گرفته است و به رغم برخی محدودیت ها میزان استفاده از اینترنت و رسانه های اجتماعی در ایران بسیار بالا است. بسیاری از ایرانی ها آنتن های ماهواره دارند و سریال های خارجی، برنامه های MTV و جدیدترین مستندهای شبکه BBC را تماشا می کنند؛ در کل و در مقایسه با آنچه که ما درباره ایرانیان می دانیم آنها به مراتب نسبت به ما و مسائل غرب آگاه تر و مطلع تر هستند. اگر فکر می کنید که ایران یک مرداب قرون وسطایی است بهتر است که خودتان را برای یک شوک بزرگ آماده کنید!

دیدگاه ها

  • 19 اوت 2015 - 10:14

    مطلب جالبی بود، خیلی هم خوب شروع شده بود

1