24 سپتامبر 2023 - 11:13
با حضور رییس‌جمهور و وزیر فرهنگ

بیست‌ و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتتاح شد

5 می 2015 - 06:30

دنیای سفر: مراسم افتتاحیه بیست‌ و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور رییس‌جمهور آغاز شد.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب، ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه، 15 اردیبهشت‌ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مصلا آغاز شد. این مراسم با حضور و سخنرانی رییس‌جمهور، علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و سیدعباس صالحی (رییس نمایشگاه کتاب) همراه بود.

در نمایشگاه کتاب امسال حدود 2450 ناشر داخلی در 2160 غرفه شرکت کرده‌اند. همچنین حدود 300 هزار کتاب داخلی و حدود 165 هزار عنوان کتاب خارجی در نمایشگاه عرضه می‌شود.

شایان ذکر است که در طول برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، حجم سفرهای ورودی به تهران و درون شهری افزایش چشمگیری دارد. در همین راستا، مدیر عامل شركت بهره برداری مترو تهران اعلام کرد: قرار گرفتن دو ایستگاه مصلی و شهید بهشتی در خط یک مترو تهران در ضلع شمال و جنوب مصلی تهران سبب شده تا بهترین راه برای دسترسی به نمایشگاه کتاب، استفاده از مترو باشد.

نایبی از اعزام قطارهای فوق العاده در زمان ازدحام مسافران در ایستگاه های مصلی و شهید بهشتی خبر داد. فاصله گذر قطارها در ایام آخر هفته طی برگزاری نمایشگاه کاهش می یابد و در روز پنجشنبه با افزایش تعداد حرکت قطارها فاصله گذر 5 دقیقه حفظ خواهد شد.

محدود کردن کارکرد نمایشگاه کتاب به معرفی، تبلیغ و فروش کتاب، هزینه‌های زیادی از جمله نیاز به صرف وقت و تردد برای بازدیدکنندگان و سفر برای بازدیدکننده‌های شهرستانی در پی دارد. این در حالی است که این کارکرد، با روش های دیگری قابل اجراست، بدون اینکه این همه هزینه به علاقه مندان کتاب متحمل کند.

احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی، با بیان این مطلب افزود: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از کارکرد فرهنگی خودش دور و به یک فروشگاه کتاب تبدیل شده است، این در حالی است که برای معرفی و فروش کتاب، می توان از راهکارهای ساده‌تر و کم هزینه‌تری استفاده کرد. باید فضایی مانند سایت آمازون هم در ایران ایجاد شود که مردم به وسیله آن بتوانند بدون نیاز به سفر و صرف زمان بسیار زیاد برای جست و جو در نمایشگاه، به کتاب های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

بیست‌ و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، گفت‌و‌گو با جهان» از تاریخ 16 تا 26 اردیبهشت‌ماه در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

1