29 ژانویه 2022 - 02:21

راهنمای سفر به صوفیه پایتخت بلغارستان

13 ژانویه 2022 - 14:00 dsfr.ir/ac0it

نمایی از شهر صوفیه پایتخت بلغارستان

نکاتی مفید که در #سفر به پایتخت #بلغارستان باید بدانید. اگر در سال آیندهٔ میلادی برایتان پیش بیاید که سفری کاری یا تفریحی به #صوفیه پایتخت بلغارستان داشته باشید، چند نکته را از پیش بدانید.

صوفیه یکی از قدیمی ترین پایتخت های اروپاست و با ۱٫۲۷ میلیون نفر جمعیت در غرب بلغارستان واقع شده است. مرکز صوفیه پر از بناهای باستانی و بلوارهای زیباست و احتمالا دوست خواهید داشت که در خیابان های سنگفرش شدهٔ عریضی نظیر ویتوشا قدم بزنید و از جایی نظیر کاخ ملّی فرهنگ که اختصارا ان.دی.کا نامیده می شود بازدید کنید.

اقامت در صوفیه پایتخت بلغارستان

در مرکز شهر که زندگی شبانهٔ دلپذیری هم دارد هتل و مهمان سرا با قیمت مناسب کم نیست. دیدار از محله هایی نظیر «اوبوریشت» و «لیوبن کاراولوف» که خالی از لطف نیست.

شام مجلل با شرکای کاری

در سفر کاری بعد از پایان کنفرانس و جلسه شاید وقت مناسبی برای یک شام دورهمی مجلل باشد. اگر مایلید همکاران را کمی تحت تأثیر قرار دهید بد نیست به رستوران های پیرامون بنای «تزار رهایی بخش» سری بزنید که درست روبه روی بنای مجلس شورای ملی بلغارستان قرار گرفته است. رستوران های شیک این محل غذاهای متنوعی دارند، از خوراک های سنتی بلغار تا غذاهای مد روز اروپایی.

شکم گردی خودمانی؟

شاید به جای شام مجلل دوستانه، بخواهید تنهایی یا با رفیق تان در اغذیه فروشی های محلی بلغار دلی از عزا در بیاورید. در این غذاخوری ها که شماری از آن ها در محله اوبوریشت واقع اند همیشه کار با یک پیمانه راکی و پیاله ای سالاد شوپسکا (شبیه سالاد شیرازی با کمی پنیر) شروع می شود و بعد غذای سنتی خوشمزه از راه می رسد.

عاشقان گوشت نباید از کباب تابه ای بلغاری با سیب زمینی سرخ کرده در کنار آبجوی محلی غفلت کنند. گیاهخواران هم باید حتما طعم املت «گی وِش» را بچشند، که مخلوطی از سبزیجات فلفل و گوجه و پیاز است و رویش با پنیر و نیمرو تزئين می شود و ظرفی دیزی مانند دارد.

بازدید از بناهای تاریخی و باستانی شهر صوفیه

صوفیه پر از بناهای تاریخی و باستانی به ویژه کلیساهاست. کلیسای گئورگ قدیس با آجرهای سرخش از قرن چهارم به یادگار مانده و کهن ترین بنای شهر به شمار می رود و تزئينات زیبای درونش به دوران نخستین پادشاهی های بلغار بر می گردد. کنیسه صوفیه و مسجد بانیه باشی از دیگر بناهای دیدنی این شهرند.

طبیعتگردی و کوهنوردی در صوفیه

همچنین برای کسانی که مایل به گشت و گذار در بیرون شهرند دامنه کوه کم ارتفاع ویتوشا در جنوب صوفیه جای زیبایی برای پیاده روی است، اتوبوس های ویژه ای هم مسافران را تا بالای کوه می برند.

و در آخر باید حتما سری به اسپاها و چشمه های آب گرم طبیعی این شهر سری بزنید و خستگی کل سفر را از تن به در کنید.

1