25 فوریه 2024 - 19:25

ستاد کرونا ورود گردشگران خارجی را وتو کرده است؟

21 اوت 2021 - 21:50 dsfr.ir/643yz

ستاد کرونا ورود گردشگران خارجی را وتو کرده است؟
میثم رودکی
گردشگران خارجی منتظر باز شدن درب ورودی باغ-موزه چهلستون هستند.

معاون #گردشگری می گوید: با وجود تایید و موافقت مهم ترین کمیته های ستاد ملی #کرونا با ازسرگیری صدور #ویزا ی ایران، اما ستاد این طرح را وتو و یا به نوعی حذف کرده است.

به گزارش دنیای سفر به نقل از خبرگزاری ایسنا، ولی تیموری پیش تر اعلام کرده بود با توافق اولیه کمیته های زیرمجموعه ستاد ملی کرونا، صدور ویزای ایران برای گردشگران خارجی از نیمه تیرماه ۱۴۰۰ از سر گرفته می شود، اما با گذشت یک ماه و نیم از زمان وعده داده شده، ستاد ملی مدیریت کرونا هنوز چنین مصوبه ای را صادر نکرده است. گمان متولیان گردشگری بر این است که همزمانی این تصمیم گیری با آغاز پیک های کرونا در کشور مانع از صدور این مصوبه بوده است.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه، ویزای ایران از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ برای گردشگران خارجی صادر نمی شود. این درحالی است که اتباع خارجی برای درمان، تحصیل، کار و یا به صورت ترانزیت همچنان در تردد با ایران هستند و مانعی برای سفر ندارند. حتی این مسیر برای اتباع کشورهای همسایه که در مقاطعی وضعیتی مشابه با ایران به لحاظ شیوع ویروس کرونا داشته اند، باز بوده است. آمارهای گمرک نیز تایید می کند سال گذشته، با وجود محدودیت های صدور ویزا، ۵۱۲ هزار و ۶۹۹ نفر خارجی به ایران سفر کرده اند. معاون گردشگری نیز چندی پیش اعلام کرد که در سه ماهه نخست امسال، ۲۷ هزار گردشگر به انگیزه درمان به ایران سفر کرده اند.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ایسنا می گوید: حدود چهار ماه در مهم ترین کمیته های ستاد ملی کرونا، از جمله کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی که نمایندگان دستگاه های مهم و مؤثر حضور دارند، درباره چگونگی ازسرگیری سفر گردشگران خارجی به ایران و صدور ویزای توریستی بحث کردیم و موافقت ها و تاییدها صادر شد. قرار بود مصوبه ستاد ملی کرونا برای تیرماه صادر شود، اما به نظر می رسد این طرح حذف و یا وتو شده است.

تیموری که به تازگی خبر داده موافقت وزارت امور خارجه برای از سرگیری صدور ویزای ایران برای بازدیدکنندگان اکسپو دبی را گرفته است، اظهار می کند: هفته گذشته جلسه ای در وزارت امور خارجه با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و وزارت اطلاعات و ... برگزار و کلیات این طرح از سوی نمایندگان این دستگاه ها تایید شد، فقط باید جزئیات آن معلوم شود تا مجوز صدور ویزای ایران به صورت محدود همزمان با رویداد شش ماهه اکسپو دبی صادر شود.

لیلا اژدری مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز به ایسنا می گوید: در جلسه ای که در رابطه با صدور ویزای ایران در فرصت شش ماهه اکسپو دبی با وزارت امور خارجه برگزار شد، نمایندگان حاضر با کلیت طرح موافق بودند و نامه نگاری انجام شد تا مسؤول ستاد اکسپو در ایران پیگیری های لازم را انجام دهد و امیدواریم با پیگیری های معاون اول رئیس جمهور این بار به نتیجه برسیم.

او بیان می کند: ما از ستاد ملی کرونا ناامید شده ایم؛ چرا که با وجود موافقت نمایندگان وزارت بهداشت، کشور، اطلاعات و امور خارجه با کلیت طرح ازسرگیری صدور ویزای ایران برای گردشگران خارجی و تایید این طرح، در صحن ستاد کرونا که با حضور رییس جمهور برگزار می شود، مصوبه صادر نمی شود.

اژدری اضافه می کند: تصور ما این است وقتی در کمیته های عالیِ ستاد ملی کرونا که معاونان و مسؤولان اصلی حضور دارند و با طرحی موافقت می کنند، ستاد ملی کرونا مصوبه آن را حتما صادر خواهد کرد، چون قبلا نمایندگان همان دستگاه ها طرح را تایید کرده و حتی نظرات مخالف و موافق را بیان کرده و به توافق رسیده اند.

مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اظهار می کند: تعلل در صدور این مصوبه، به صنعت گردشگری آسیب زیادی وارد می کند. بسیاری از افرادی که در این صنعت شاغل هستند، جزو اقشار ضعیف جامعه اند که بیش از یک سال و نیم است بیکار شده اند و معیشت شان دچار چالش شده است. بسیاری از آن ها درآمدی جز گردشگری نداشته اند. حتی هتلدارانی که خیلی ها معتقدند سرمایه دار هستند و ساختمان هایی با ارزش چندصد میلیارد دارند، در این دوره برای نگهداری هتل های خالی خود دچار مشکل شده اند. از طرفی، مگر چند درصد صنعت گردشگری کشور ما را هتلداران بزرگ تشکل داده اند؟ ضمن این که بیشتر هتل های بزرگ کشور هم در اختیار مجموعه های دولتی و شرکت های خصوصی وابسته به آن ها است.

او با تاکید بر این که گردشگری به خاطر این سخت گیری ها ضربه شدیدی خورده است، می گوید: ما درباره مجوز ورود گردشگران کشورهای فقیر صحبت یا مطالبه نکرده ایم، ما که از این کشورها گردشگر نداریم، درباره گردشگران کشورهایی صحبت می کنیم که اتفاقا در واکسیناسیون از کشور ما جلوتر هستند و بیشتر آن ها دُز دوم واکسن کووید را هم دریافت کرده و تزریق دُز سوم را شروع کرده اند. اتفاقا همین کشورها قوانین سختگیرانه ای برای سفر و ورود و خروج از مرزها دارند.

او همچنین بیان می کند: با بستن مرزها به روی گردشگران سود نمی کنیم، چون اتفاقا کشور ما در کانون خطر کرونا قرار گرفته است و به لحاظ بیماری کووید این روزها در شرایط فوق بحرانی هستیم. با این حال، وقتی از بازگشایی مرزها به روی گردشگران صحبت می شود، ظاهرا چشم ها و گوش ها بسته می شود. اصلا توجه نمی کنند که بازگشایی چه شرایطی دارد و چه منافع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می تواند برای کشور داشته باشد.

مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اظهار می کند: به نظر می رسد درباره توقف صدور ویزا منطق درستی وجود ندارد، چون وقتی با کارشناس وزارت بهداشت در کمیته ها صحبت می شود، متقاعد می شود، اما موضوع که به صحن اصلی ستاد می رسد، برداشت های دیگر می شود. ما معتقدیم اگر گردشگر کانالیزه وارد کشور شود، قابل کنترل است. قوانین متعددی هم برای کنترل بهداشتی و ایمنی گردشگران وجود دارد که در کشورهای دیگر نیز اجرا می شود، مثل ارائه کارت واکسیناسیون، دو مرتبه تست کووید که می توان همه را پیوست درخواست ویزا کرد. چطور وقتی سفر خارجی می رویم می توانیم این دستورالعمل ها را رعایت کنیم، پس برای سفر به ایران هم می توان چنین مقرراتی داشت.

اژدری با اشاره به سفر اتباع کشورهای همسایه که بدون محدودیت برای درمان به ایران مراجعه می کنند، می گوید: این روزها به هر بیمارستان و آزمایشگاهی مراجعه کنید بیمار خارجی می بینید که اتفاقا هم با دلال آمده است، نشانی محل سکونت بیشترشان هم «دولت آباد» (محله عرب ها و عراقی ها در تهران) است. چه اشکالی دارد مسیر سفر اتباع خارجی کانالیزه و مدیریت شده باشد تا منافع اقتصادی آن عاید فعالان واقعی گردشگری شود که در دو سال اخیر درآمدی نداشته و بیکار بوده اند. این بی تصمیمی ها خیانت بزرگی به صنعت گردشگری است.

1