اجرای طرح «شنبه های بدون پسماند» در پایتخت

16 فوریه 2020 - 17:00 dsfr.ir/v519u

شنبه های بدون پسماند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از اجرای طرح «شنبه های بدون پسماند» در پایتخت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، صدرالدین علیپور با بیان اینکه یکی از مهم ترین چالش های کلانشهرهای جهان از جمله تهران، بحث مدیریت پسماند و کاهش تولید زباله است، گفت: واقعیت این است که طبق آمارهای موجود، تهرانی ها دو برابر میانگین جهانی زباله تولید می کنند، این بدان معناست که در دهه های گذشته فرهنگ سازی مناسب در خصوص کاهش تولید و تفکیک پسماند از مبدا صورت نگرفته است و نتیجه این امر چیزی جز صرف هزینه های گزاف برای جمع آوری و دفع و ایجاد پدیده زباله گردی و تخریب محیط زیست نیست.

وی با بیان اینکه برای حل مساله پسماند، مدیریت شهری پایتخت طی ماه های گذشته اجرای طرحی با عنوان کاپ (کاهش پسماند) را آغاز کرده است، عنوان کرد: در این دوره از مدیریت شهری شاهد کاهش تولید پسماند در پایتخت از روزانه 7 هزار و 500 تن به 5 هزار و 300 تن بودیم که بخشی از این کاهش نتیجه اقداماتی است که در قالب طرح کاپ انجام می شود؛ اقداماتی همچون ساماندهی پسماندهای حجیم مانند شیشه، لاستیک و سرشاخه در مبدا و تفکیک پسماند در مخازن مجزا که در ساختمان های اداری، آموزشی و شهرک های مسکونی صورت می گیرد. 

علیپور به نتایج اجرای طرح کاپ اشاره و عنوان کرد: واقعیت این است که با اجرای گسترده این طرح روند کاهشی تولید پسماند در تهران ادامه پیدا می کند. ضمن اینکه پسماند تر یا آلی باقیمانده خلوص بهتری خواهد داشت و کمپوست بهتری حاصل می شود. اگرچه در حال حاضر نیز کیفیت کمپوست تولیدی ما بسیار مطلوب است و در مناطق مختلف شهرداری استفاده می شود.

وی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت در اجرای طرح کاپ این است که در قالب این طرح پسماندهای باقی مانده که مناسب تفکیک و کمپوست نیست هم تحت عنوان «ریجکت» با افزایش ظرفیت زباله سوز تبدیل به انرژی خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران؛ با ادامه این روند در نهایت می توانیم دفن را به حداقل و در شکل ایده آل به صفر برسانیم.

علیپور در بخش دیگری از اظهارات خود به یکی از ابعاد جدید طرح کاپ که برای نخستین بار انجام می شود، پرداخت و تصریح کرد: یکی از تجربیات جهانی در بحث کاهش تولید پسماند اجرای طرح هایی چون یک روز بدون پسماند است. در همین راستا، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در نظر دارد تا طرح «شنبه های بدون پسماند» را در پایتخت اجرا کند. در قالب این طرح، شهروندان این فرصت را دارند که در طول هفته پسماندهای خشک خود را به روش های علمی که به آن ها آموزش می دهیم فشرده سازی و تفکیک کنند و در ابتدای هفته در اختیار نیروهای سازمان پسماند قرار دهند و در ازای آن مبلغی را دریافت کنند.

وی در توضیح دلایل اجرای طرح شنبه های بدون پسماند گفت: بر این باور هستیم که اجرای طرح کاپ زمانی نتیجه بخش خواهد بود که بتوانیم آحاد شهروندان را با آن همراه کنیم و فرهنگ درست پسماند را در ذهن مردم نهادینه سازیم. به طور قطع، یکی از بازوهای اجرایی ما در این زمینه دانش آموزان هستند. آموزش به این گروه نه تنها به کاهش تولید پسماند در سال های آینده کمک می کند بلکه موجب می شود هر یک از آن ها مروج و مبلغ این فرهنگ در خانواده خود باشند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران این را هم گفت: با همین رویکرد، طرح شنبه های بدون پسماند در گام اول در مدارس اجرایی خواهد شد و دانش آموزان این فرصت را دارند تا در ابتدای هفته پسماند خشک را تحویل دهند و در مقابل شهرداری تهران مبلغی را برای ترویج فرهنگ کاهش تولید زباله و تفکیک پسماند از مبدا در اختیار مسئولان مدارس قرار دهد.

علیپور با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیز طرح تفکیک پسماند از مبدا و جمع آوری آن، با جدیت در بیش از 50 درصد از ساختمان های اداری و شهرک های مسکونی پیگیری می شود، عنوان کرد: در نظر داریم تا در گام بعدی این طرح را در تمامی مجتمع های مسکونی اجرا کنیم.

وی در پایان با بیان اینکه اجرای طرح «شنبه بدون پسماند» با این هدف صورت می گیرد که در یک روز از هفته پسماندهای خشک تفکیک شده با حداکثر ظرفیت و با مکانیزم های تشویقی جمع آوری شوند، خاطرنشان کرد: به طور قطع، اگر شهروندان با ابعاد محیط زیستی تولید حجم بالای زباله و هزینه های گزافی که این امر به شهر تحمیل می کند آگاه شوند، در اجرای طرح همکاری و مشارکت خواهند کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1