24 آوریل 2024 - 11:29

شکل گیری تورهای ملی به مقصد ارس کلید خورد

18 ژوئیه 2019 - 11:00 dsfr.ir/cn7m4

رودخانه ارس

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از آغاز به کار رسمی «ارس ریل» با برگزاری تورهای مشهد به ارس و تهران به ارس در روزهای آتی خبر داد.

محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: «اولین قطار تور گردشگری ارس، ۳۰ تیر ۹۸ از مشهد عازم منطقه آزاد ارس خواهد شد و قطار دوم نیز اول مرداد از تهران به مقصد ارس حرکت خواهد کرد.» او با اشاره به برگزاری هفتگی این تورها، تاکید کرد: «بهترین و مجهزترین واگن های شرکت رجا به صورت چارتر برای گردشگران در نظر گرفته شده است و بسته های جذابی برای گردشگران علاقه مند به حضور در منطقه آزاد ارس ارائه می شود.

هم اکنون بسته هایی چون ۴ روز اقامت در ارس و تبریز برای مسافران از مبدا مشهد و بسته های ۳ روز اقامت در ارس و تبریز و ۲ روز اقامت در ارس برای مسافران از مبدا تهران در نظر گرفته شده است.»

شرکت راحت ریل ارس در راستای توسعه حمل و نقل مسافری و رونق گردشگری و بازار منطقه آزاد ارس تاسیس شده است و برگزاری تورهای گردشگری نیز در همین راستا پیگیری می شود.

این تورها در مرحله اول به مدت ۲ ماه در فصل تابستان فعالیت خواهند کرد و با افزوده شدن تورهای علمی و دانشجویی از فصل پاییز، میزان گردشگران منطقه آزاد ارس به مراتب افزایش خواهد یافت.

در اختیار گذاشتن خودروی وی آی پی و گشت رایگان در این تورها در نظر گرفته شده است و تلاش می شود تا با کاهش هزینه های سفر بتوانیم تعداد بیشتری گردشگر را جذب این تورها کنیم.

برای مسیر برگشت نیز تور هوایی از منطقه آزاد ارس به مشهد برنامه ریزی می شود و به این منظور نیز صحبت هایی صورت گرفته است تا علاوه بر اروندان، شهروندان نخجوانی را که علاقه زیادی برای سفر به مشهد مقدس دارند نیز جذب این تورها کنیم.»

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس، در زمینه جذب گردشگران خارجی نیز گفت: «اولویت کنونی سازمان منطقه آزاد ارس برگزاری تورها و جذب گردشگر از عراق و چین است. با آژانس های معتبر پایتخت که در زمینه ورود گردشگر خارجی فعالیت می کنند، رایزنی کرده ایم تا ارس را به لیست مقصدهای نهایی خود اضافه کنند. شرکت ارس ریل فعلا روی گردشگری ریلی تمرکز کرده است، ولی در برنامه های آتی، این شرکت می تواند در زمینه تورهای تجاری از طریق خطوط هوایی نیز فعالیت کند.»

لازم به ذکر است که منطقه آزاد ارس با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان می تواند به یکی از مقاصد گردشگری برای تورهای داخلی و خارجی مطرح شود. ضمن اینکه با برنامه ریزی های صورت گرفته و به گفته معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس، یونسکو به درخواست ارسال و بررسی پرونده ثبت جهانی ژئوپارک ارس پاسخ مثبت داد. بر این اساس شهریورماه امسال پرونده ژئوپارک ارس از طریق کمیسیون ملی یونسکو در ایران به سازمان جهانی یونسکو ارسال می شود و ارزیابان این سازمان در آینده نزدیک برای آخرین بازدید جهت تایید پرونده و ثبت جهانی آن به این منطقه می آیند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1