28 ژانویه 2020 - 23:28

ورود گردشگران به میانکاله ممنوع شد

7 ژوئیه 2019 - 15:00 dsfr.ir/rw2tk

ورود گردشگران به میانکاله ممنوع شد
elicdn.com
حیات وحش میانکاله

ورود گردشگران به پناهگاه حیات وحش میانکاله موقتا ممنوع شد.

میانکاله شبه جزیره ای در انتهای جنوب شرقی دریای خزر است که در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بهشهر در استان مازندران واقع شده و از نیم قرن پیش تا کنون به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شده است. این منطقه که زیستگاه اصلی و محل تخم گذاری ماهیان خزری به ویژه کپور، کفال و خاویار است، هر سال جمعیتی از پرندگان مهاجر را در خود جای می دهد و یکی از استراحتگاه های فوک خزری گونه در معرض خطر به شمار می آید و به این خاطر جایگاه آن از سال ۱۳۵۳ به عنوان پناهگاه حیات وحش و ذخیرگاه زیست کره ارتقاء یافته و تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

میانکاله با تالاب های همجوار در سال ۱۳۵۴ به عنوان یکی از سایت های کنوانسیون رامسر ثبت شد و یک سال بعد هم به خاطر وجود میراث فرهنگی، آثار و ابنیه تاریخی و زیباشناختی به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیست سپهر به کمیته برنامه انسان و کره مسکون یونسکو پیوست.

اداره محیط زیست بهشهر در چند روز گذشته با نصب بنر، ورود به این منطقه حفاظت شده را برای گردشگران ممنوع کرده است. علت این برخورد، رهاسازی و انباشت بیش از حد زباله، وقوع آتش سوزی های مکرر و تهدید زیستگاه و حیات وحش اعلام شده است.

این نخستین بار نیست که ورود گردشگران به منطقه میانکاله ممنوع شده است. در سال ۱۳۹۴، محیط میانکاله محصور و ورود گردشگران با هماهنگی میسر بود. در سال ۱۳۹۵ ورود خودرو به این منطقه محدود شد. با این وجود در سال های گذشته راه برای ورود برخی گروه ها بویژه در فصل مهاجرت پرندگان باز بوده است.

ورود به پناهگاه حیات وحش میانکاله معمولا بدون توجه به ظرفیت و آستانه تحمل منطقه اتفاق می افتد. هرچند میانکاله یکی از ذخیره گاههای زیست کره به شمار می آید و محل تخم گذاری گونه های خاص دریای خزر است اما هنوز مسیر ویژه حرکت گردشگران در این منطقه مطابق استانداردهای چنین محیط هایی مشخص نشده و تردد گردشگران معمولا بدون کنترل انجام می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1