7 دسامبر 2023 - 10:47

ممنوعیت استفاده از مونوپاد در اماکن گردشگری جهان

1 اوت 2015 - 15:00 dsfr.ir/gp7r5

ممنوعیت استفاده از مونوپاد در اماکن گردشگری جهان
بازیکنان تیم ملی والیبال در حال سلفی گرفتن. عکس: sbf.ir

روزهای منتهی به نوروز 94، کالایی جدید به یک باره در لیست خرید مسافران نوروزی قرار گرفت: مونوپاد. این ابزار نسبتا ارزان تب سلفی گرفتن را شدت بخشید و عمده فروش برخی از فروشگاه ها را در روزهای پایانی سال به خود اختصاص داد.

"بهداد مبینی، مدیر تکنولایف"

کاربرد مونوپاد چنان در حال گسترش است که خبرهایی از ممنوعیت آن به گوش می رسد: استفاده از مونوپاد در برخی از اماکن عمومی و گردشگری جهان ممنوع شده است. مسئولان معتقدند این دستگاه که برای گرفتن عکس های سلفی استفاده می شود، مضر و به طور بالقوه خطرناک است.

هرچند در بسیاری از موزه ها عکاسی آزاد است، ولی به دلیل حفظ آثار هنری و امنیت بازدیدکنندگان، استفاده از مونوپاد ممنوع اعلام شده است. از اماکنی که استفاده از مونوپاد را ممنوع اعلام کرده اند، می توان به کاخ ورسای و ژرژ پمپیدو در فرانسه، تماشاخانه کولوسئوم در ایتالیا، موزه اسمیتسونین در امریکا، موزه آلبرتینا در اتریش و گالری ملی در انگلستان اشاره داشت. استادیوم های فوتبال در برزیل نیز استفاده از مونوپاد را ممنوع کرده است. علت این ممنوعیت، احتمال استفاده از آن به عنوان نوعی سلاح سرد در درگیری طرفداران تیم ها اعلام شده است.

با این حال تب جهانی سلفی گرفتن هم چنان در حال گسترش است و ارایه دهندگان خدمات اقامت و سفر،  آن را ابزاری مناسب برای بازاریابی یافته اند.

1