موزه تاریخ عکاسی در کاشان راه اندازی شد

19 اوت 2017 - 20:00 dsfr.ir/fg7gq

موزه تاریخ عکاسی در کاشان راه اندازی شد
نامشخص
دوربین عکاسی

مدیر خانه عکاسان سیاه و سفید #کاشان گفت: همزمان با 28 مرداد، روز جهانی عکس، موزه تاریخ #عکاسی در گالری سهراب سپهری این شهر راه اندازی شد.

امیر مقامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: این موزه در سه بخش طراحی شده است که در آن آثاری از تاریخ عکاسی جهان، ایران و کاشان به معرض نمایش عموم گذاشته شده تا مرجعی برای علاقه مندان هنر عکاسی باشد.

به گفته وی، در بخش ایران این موزه، آثار عکاسی ناصرالدین شاه و دیگر شاهان قاجار عرضه شده است و در بخش کاشان نیز آثاری از میرزا عبدالها هاشم اف، اولین عکاس کاشانی و هم عصر با مظفرالدین به نمایش درآمده است.

مدیر خانه عکاسان سیاه و سفید کاشان افزود: از دیگر بخش های این موزه آثاری از همدم حقانی و سه بانوی عکاس کاشان مربوط به هفتاد سال قبل و قدیمی ترین دوربین متعلق به محمد هلال مقدس به نمایش گذاشته شده است.

مقامی گفت: تاریخ عکاسی در کاشان به اعتبار سفرنامه گردشگران خارجی، پیشینه ای به طول یک قرن دارد که بخشی از آثار و ابزارهای این دوره زمانی از صاحبان آن ها خریداری شده و در این موزه نگهداری می شود.

 به گزارش ایسنا، 19 آگوست برابر با 28 مرداد، به عنوان روز جهانی عکاسی نامگذاری شده است. قدیمی ترین عکس ثبت شده در تاریخ عکاسی تصویری است که نیسفور نیپس، اشراف زاده فرانسوی در سال 1826 با فرایندی که خود آن را هلیوگرافی نامید از چشم انداز پنجره ی اتاقش گرفت. پس از آن، لوئی داگر در سال 1837 به فناوری ای دست یافت که تصویری مثبت، مستقیم و پایدار بر صفحه ی نقره اندود ثبت می کرد.

او فناوری خود را داگروتیپ نامید که در تاریخ عکاسی به عنوان نخستین شیوه ی عملی ثبت تصویر شناخته می شود. شورای عکاسی بین المللی هند در سال 1991 نخستین نهادی بود که این روز را رسما به عنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفت و از آن هنگام تا امروز هر سال کشورهای بیشتری این تاریخ را به عنوان «روز جهانی عکاسی» در تقویم های خود گنجانده اند.

1