لزوم تهیه تقویم گردشگری مناطق کویری ایران

18 ژوئن 2017 - 10:30 dsfr.ir/bw491

لزوم تهیه تقویم گردشگری مناطق کویری ایران
نامشخص
کویر مرکزی ایران

مناطق کویری کشور از منظر کلیماتوریسم (اقلیم گردشگری) از پتانسیل های ارزشمند #گردشگری و جذب گردشگر در فصول سرد سال محسوب می شوند.

"نتایج یک تحقیق"

به گزارش ایسنا، داریوش رحیمی، سید حجت موسوی و بهاره حسن خانی در مقاله ای به بررسی "پهنه بندی و ارزیابی کلیماتوریسم مناطق کویری و بیابانی ایران" پرداختند.

مطابق این تحقیق ویژگی های آب و هوایی مطلوب و سازگار با آسایش انسان، یکی از شروط بنیادی برای انتخاب مقصد گردشگری است و نقش بسیار مهمی در تهیه تقویم گردشگری دارد. گردشگری مناطق بیابانی و کویری از جمله مقاصد مورد توجه طبیعت گردان است و ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیمی خود در این زمینه دارای توانمندی های منحصربه فرد است.

لذا در این پژوهش تلاش می شود به منظور فعال سازی این توان محیطی تقویم گردشگری متناسب با وضعیت اقلیمی مناطق کویری ایران تهیه شود. بنابراین اقلیم گردشگری 11 استان کشور که در مناطق بیابانی و کویری واقع شدند، با استفاه از شاخص کلیماتوریسم (TCI) مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

 یافته های این مطالعه نشان می دهد که در ماه های فصل زمستان مناطق و استان های جنوبی کشور از وضعیت ایده آل اقلیم گردشگری برخوردار هستند. در فصل تابستان هرچند که از کیفیت اقلیم گردشگری این مناطق کاسته می شود، اما استان های کویری که در عرض های جغرافیایی بالاتری قرار می گیرند، وضعیت مناسب تری دارند.

همچنین فصل بهار و پاییز شاخص اقلیم گردشگری به طور عمده، وضعیت ایده آل و بسیار مناسبی را در بخش گسترده ای از پهنه مطالعاتی ارائه می دهد.

نتایج این پژوهش نشان می دهد: مناطق کویری کشور از منظر کلیماتوریسم از پتانسیل های ارزشمند گردشگری و جذب گردشگر در فصول سرد سال محسوب می شوند.

همچنین فعالان بخش گردشگری می توانند بر اساس تقویم زمانی مذکور نسبت به بهره مندی از توان های طبیعت گردی استفاده کنند.

این مقاله علمی-پژوهشی در مجله مهندسی اکوسیستم بیابان دانشگاه کاشان منتشر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1