12 نوامبر 2019 - 15:12
تحلیلی بر تاثیر حادثه دیروزِ تهران بر گردشگری

گردشگران از تیراندازی های تهران فرار نمی کنند

8 ژوئن 2017 - 13:00 dsfr.ir/548to

گردشگران از تیراندازی های تهران فرار نمی کنند
sputniknews.com
نیروهای امنیتی در حال عملیات ضد تروریستی در اطراف مجلس

حادثه تروریستی #تهران تاثیری در #گردشگری نخواهد داشت و جای هیچ نگرانی ندارد، چون ایران به لحاظ تاریخی و فرهنگی مقصدی بدون جایگزین است.

"عضو انجمن علمی گردشگری ایران"

«محمدتقی رهنمایی» که از نخستین مدرسان گردشگری در ایران است، در گفت و گو با ایسنا درباره ی تاثیر تیراندازی های دیروز تهران بر حریم امن گردشگری ایران، این نکته را یادآور شد که محل حوادث رخ داده متفاوت با موارد مشابه این چنینی در دنیا است، چرا که این حوادث، مثل هند در هتل رخ نداده و یا فرودگاه و پایانه هایی را که محل ورود و خروج مسافران است، مانند ترکیه هدف نگرفته و یا در مرکز گردشگری مانند تایلند اتفاق نیافتاده است. در واقع هیچ یک از دو محلی که در آن امروز تیراندازی شد، ماهیت گردشگری نداشته که جای نگرانی داشته باشد.

او در عین حال خاطرنشان کرد: تردیدی نیست از منظر آسیب شناسی یکی از خطرهایی که گردشگری را تهدید می کند، درگیری ها و ناآرامی هایی از قبیل حوادث تروریستی است. بر همین پایه بارها تاکید شده کشورها و مناطقی که درگیر ناآرامی ها هستند، هیچ وقت مقصد خوبی برای گردشگری نبوده اند.

رهنمایی اما گفت: ایران کشور وسیعی است و با کشورهای کوچکی که در عرض یکی دو ساعت می توان آن ها را طی کرد، فرق می کند. در چنین کشور گسترده ای هم برقراری امنیت کار مشکلی است و هم مختل کردن آن. به هر حال این حادثه تروریستی برگرفته از الگوی زمانه در پرخاشگری، در تهران رخ داده، اما به نظرم در این مقیاس، تاثیر چندانی بر گردشگری نخواهد داشت.

محل حوادث رخ داده متفاوت با موارد مشابه این چنینی در دنیا است، چرا که این حوادث مثل هند، ترکیه یا تایلند در هتل، فرودگاه یا مرکز گردشگری اتفاق نیافتاده؛ هیچ یک از دو محلی که در آن تیراندازی شد، ماهیت گردشگری نداشته که جای نگرانی داشته باشد.

این استاد پیشکسوت گردشگری با اشاره به هجمه ای که رسانه های خارجی به دنبال وقوع این حادثه وارد کرده اند و درحال به تصویر کشیدن ایرانی ناامنی در جهان هستند، اظهار کرد: رسانه ای مثل BBC بلافاصله پس از وقوع حادثه تهران، برنامه ی ویژه ای را به این موضوع اختصاص داده و مدام درحال تکرار و پرداختن به این واقعه است، در حالی که از این دست حوادث، شبیه "پل لندن" زیاد رخ می دهد، اما رسانه ها (خارجی) تا این حد به آن ها نپرداختند که نشان می دهد محافل بیرونی، از این جریان ها بدشان نمی آید. نخست آن که سوژه خبری پیدا می کنند، دیگر آن که این حادثه در کشوری مثل ایران رخ داده، حالا هرچقدر کشته داشته باشد، اصلا برای شان مهم نیست که روزانه چند برابر این آمار در جهان کشته می دهیم، مساله این است که در ایران چنین حادثه ای رخ داده.

رهنمایی درباره ی تاثیرپذیری گردشگران از این منابع خبری با توجه به ضعف تبلیغات گردشگری و رسانه ای ایران در خارج از کشور، اظهار کرد: میزان اثرگذاری پیام این رسانه ها به میزان حساسیت مخاطب بستگی دارد، اما تردیدی نیست اشخاصی که می خواهند به ایران سفر کنند، انگیزه ی فرهنگی قوی تری دارند که باعث می شود در تصمیم گیری به نسبت مسافران تفریحی، استوارتر عمل کنند.

وی وضیعت ترکیه را مصداق آورد و افزود: جاذبه های فرهنگی و تاریخی این کشور با آن که زیاد است، اما بیشتر به دوران رم بیزانس تعلق دارد و به نوعی اروپایی محسوب می شود، درحالیکه جاذبه های ایران ریشه ای درونی دارد و هویت آن کاملا منحصر به همین کشور و تمدن است، بنابراین وقتی اروپایی ها به ترکیه می روند بیشتر اهداف تفریحی را دنبال می کنند که این دسته از گردشگران معمولا هنگامی که در مقصد دچار مشکلی می شوند با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند، سریع مقصد دیگری را جایگزین می کنند، همان سرنوشتی که امروز ترکیه دچارش شده است.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران با تاسف برانگیز خواندن این حادثه و ابراز تاسف نسبت به آن، اضافه کرد: اما در ایران وضعیت متفاوت است، ما با کشوری روبرو هستیم که به واسطه ی تاریخ و فرهنگی که دارد کمتر قابل جایگزین شدن است. هرچند ممکن است آن هایی که تصمیم گرفته اند به ایران سفر کنند تحت تاثیر وقایع تروریستیِ رخ داده، دغدغه پیدا کنند، اما اصلا اعتقاد ندارم که برنامه خود را تغییر دهند و یا کلا از آمدن به ایران منصرف شوند، چون ایران مقصدی بدون جایگزین است و وقوع یک حادثه تروریستی در این کشور پهناور، هیچ جای نگرانی ندارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1