پروژه های «ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان» رونمایی شد

27 می 2017 - 18:00 dsfr.ir/648ho

پروژه های «ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان» رونمایی شد
میثم رودکی / دنیای سفر
گردشگران خارجی در مجموعه جهانی کاخ گلستان

پروژه های «ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان» که با همکاری ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام بود، رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، پروژه های «ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان» با حضور سید محمد حسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، فرهاد عزیزی مدیر پایگاه های میراث فرهنگی، مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان و جمعی از کارشناسان، پژوهشگران و علاقه مندان رونمایی شد.

این پروژه ها از سال 1393 با انعقاد تفاهم نامه ای میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور ارتقای فناورانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، به عنوان اولین سایت جهانی، هم راستا با توسعه تکنولوژی روز با حفظ احترام به کالبد تاریخی و در جهت ارتقای سطح کیفی، حفاظت و انتقال دانش آغاز به کار کرد.

پروژه معرفی آثار و اشیای تالار حوضخانه با استفاده از فناوری های مجازی نوین با هدف بهبود شناخت و معرفی میراث جهانی و با استفاده از فناوری های روز دنیا چون رمزینه پاسخ سریع، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و نمایش سه بعدی صورت پذیرفت. همچنین پروژه نورپردازی تالار حوضخانه با هدف معرفی بهتر و دقیق تر آثار هنری، حفظ آثار در مقابل اثرات مضر و مخرب محیطی، با استفاده از فناوری های مدرن نورپردازی پس از مدل سازی و مستندسازی کامل آثار و تابلوها و آزمایش های لازم به اجرا در آمد.

از دیگر رخدادهای مهم این برنامه می توان به افتتاح آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیای تاریخی در ضلع جنوبی کاخ موزه گلستان اشاره کرد.

سید محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم درباره افتتاح آزمایشگاه مرمت میراث فرهنگی اظهار کرد: این اتفاق ثمره همکاری سازمان میراث فرهنگی و معاونت علمی است و من امیدوار هستم این همکاری الگویی برای سایر نهادها شود تا با همیاری بتوانند به موفقیت برسند.

وی در ادامه گفت: فاز نخست ارتقای فناورانه کاخ گلستان آغاز یک فرایند فناورانه است. کشور ما مهد خلاقیت و نوآوری بوده است و سال ها بوده که این خلاقیت مورد بی مهری قرار گرفته است. در سال های اخیر تلاش شده تا دوباره به نوآوری ها بها داده شود و عامل انگیزه ای برای جوانان شود. ضروری است در قرن جدید با فناوری و خلاقیت، عصر جدیدی در اقتصاد کشور رقم زده شود و اقتصاد دانش بنیان را مورد توجه قرار دهیم.

مسعود نصرتی، مدیر کاخ گلستان نیز اظهار کرد: مراحل راه اندازی این کارگاه از 6 ماه قبل آغاز و در 2 فاز شامل احیاء و بهینه سازی فضای کارگاهی شامل سیستم تهویه، نصب کابینت و تجهیزات اداری، حفاظ فلزی برای در و پنجره و خرید تجهیزات از جمله انواع میکروسکوپ، اتوکلاو، تجهیزات کشت قارچ و غیره برای انجام فعالیت های تخصصی مرمت آثار نقاشی، کتب و اسناد با ارزش مجموعه کاخ گلستان اجرا شده است.

وی افزود: این مجموعه دارای 2 فضای کارگاهی مواد آلی و معدنی و یک فضای آزمایشگاهی بیولوژی و شیمی برای انجام مطالعات، تحقیقات فنی و آسیب شناسی بر روی مجموعه آثار کاخ گلستان است. این کارگاه برای ایجاد زیرساخت های پژوهشی و اتصال آزمایشگاه مرمت کاخ گلستان به سیستم شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری از طریق اینترنت راه اندازی شده است.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز پس از بازدید از سیستم نرم افزار الکترونیکی حوضخانه، مجموعه هزارویک شب و آزمایشگاه مرمت آثار گفت: ارتقای سیستم فناورانه کاخ گلستان اتفاق مهمی است که با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی صورت پذیرفت.

وی خاطر نشان کرد: درحال حاضر، مشارکت سازمان میراث فرهنگی با معاونت علمی ریاست جمهوری در زمینه ارتقای فناورانه کاخ گلستان الگوی بسیار خوبی است که امیدوارم این الگو به دیگر پایگاه ها تسری یابد. راه اندازی کارگاه مرمت آثار تاریخی باعث می شود تا به شکل علمی در این پایگاه کار کنیم. همه پایگاه های میراث فرهنگی نیازمند آزمایشگاه هستند تا مجموعه آثار تاریخی در آن ها مرمت شده و حتی از مجموعه های دیگر نیز، آثارشان را برای مرمت به این مکان بیاورند».

طالبیان با اشاره به این نکته که در کاخ گلستان ظرفیت علمی خوبی وجود دارد با توجه به این که مکان آن به پژوهشگاه میراث فرهنگی نزدیک است و می تواند از پشتوانه علمی آن بهره بگیرد، گفت: همه پایگاه ها علاوه بر آزمایشگاه باید کتابخانه تخصصی نیز داشته باشند، کاخ گلستان می تواند الگوی خوبی برای سایر اماکن و پایگاه ها باشد که در آن کارهای ویژه اتفاق بیفتد. در سال ۹۶ قصد داریم از حضور فارغ التحصیلان مختلف دانشگاهی برای کارهای مطالعاتی و مستندنگاری استفاده کنیم و اعتباراتی نیز برای آن در نظر بگیریم.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، در راستای پروژه «ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان» در فروردین ماه سال 1395، پروژه «تجهیز زیرساخت شبکه و فیبر نوری» کاخ که به عنوان پروژه ای زیرساختی پیش نیاز انجام سایر پروژه ها بود، به پایان رسیده بود.

1