کاشان، مقصد گردشگران خارجی

16 می 2017 - 17:00 dsfr.ir/2m31p

کاشان، مقصد گردشگران خارجی
میثم رودکی
استقبال از از گردشگران خارجی در کاشان

یکی از مهم ترین دلایل رشد #گردشگری خارجی در یک سال گذشته، از بین رفتن #ایران هراسی در جامعه بین المللی است.

وقایع اتفاقیه نوشت: از تیر سال گذشته و پس از پایان مذاکرات هسته ای بود که بار دیگر امیدها برای رونق گردشگری خارجی در ایران زنده شد. گردشگران اروپایی در 45 روز اول سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته، 240 درصد رشد داشته است.

کارشناسان می گویند یکی از مهم ترین دلایل رشد گردشگری خارجی در یک سال گذشته، از بین رفتن ایران هراسی در جامعه بین المللی است. با این حال، هنوز زیرساخت های زیادی لازم است تا گردشگری ایران به حد مطلوب خود برسد. شرایط فعلی کشور برای جذب گردشگر خارجی در حالی ایجاد شده است که پیش از این تصویر بسیار بدی از ایران در جهان تبلیغ و ارائه می شد و این مسئله، کار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین شرکت های خصوصی را برای جذب گردشگران خارجی بسیار دشوار کرده بود.

مسئولان و فعالان حوزه گردشگری، افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور را دستاورد تحولات اخیر در صحنه دیپلماسی جهانی می دانند و دور از ذهن نمی دانند که ایران به زودی به یکی از مقصدهای مهم گردشگری جهان تبدیل خواهد شد. این روزها کاشان هم حال و هوای دیگری دارد و حضور چشمگیر گردشگران خارجی در گوشه وکنار این شهر به خوبی قابل مشاهده است؛ به طوری که براساس آمارهای رسمی، هتل ها و اقامتگاه های این منطقه با کمبود جا مواجه شده اند.

کاشان را می توان تلفیقی از تاریخ، تمدن و طبیعت برشمرد. این منطقه تاریخی با برخورداری از اقلیم های متنوع در فاصله اندک، شامل پیوند کوهستان و کویر و برخورداری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی، به عنوان اقامتگاهی ارزشمند در مسیر ارتباطی شمال به جنوب کشور قرار دارد.

رشد گردشگران خارجی به کاشان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایرنا می گوید: ورود گردشگران خارجی به کاشان در دولت یازدهم رشدی تصاعدی و قدرتمند داشته که علت آن را می توان اقدامات و برنامه ریزی های ارزنده دولت برشمرد. محسن جاوری افزود: در سال 95، حدود 80 هزار گردشگر خارجی از کاشان بازدید کردند که 50 هزار نفر آن ها در اقامتگاه های این شهرستان اسکان یافتند. او ادامه داد: روزانه به طور متوسط، 250 گردشگر خارجی در کاشان اسکان دارند؛ به طوری که تا حداقل یک ماه آینده، تمام اقامتگاه های این شهر جای خالی ندارند. او ورود گردشگران خارجی به کشور را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: گردشگران خارجی باعث ایجاد اشتغال و درآمد مستقیم برای مردم می شوند که در شرایط کنونی، ضروری به نظر می رسد. او همچنین رشد ورود گردشگر خارجی به کاشان در دولت یازدهم را 500 درصد برشمرد و تصریح کرد: متأسفانه خیلی از آمارها ثبت نمی شود و شواهد حاکی از آماری به مراتب بالاتر از این آمارها دارد. جاوری با بیان اینکه خیلی از کشورها از جمله ترکیه و امارات توانسته اند با برنامه ریزی، درآمد قابل توجهی از گردشگری کسب کنند، گفت: کشور ما نیز به لحاظ داشتن جاذبه های بی نظیر تاریخی و طبیعی می تواند به جایگاه بحق خود دست پیدا کند.

رشد تصاعدی ورود گردشگران خارجی پس از برجام

مدیر مجموعه تاریخی شهر زیرزمینی نوش آباد نیز از افزایش 600 درصدی ورود گردشگر خارجی به این شهر زیرزمینی خبر داد و گفت: در سال 92، حدود 800 گردشگر خارجی از شهر زیرزمینی بازدید کردند که این آمار در سال 95 به پنج هزار گردشگر خارجی رسید. عباس شافعی افزود: از ابتدای سال 96 تاکنون نیز رشد قابل توجهی در ورود گردشگر خارجی نسبت به سال قبل داشتیم که در حال جمع بندی آمارها هستیم. او با اشاره به اینکه بیشتر این گردشگران از کشورهای اروپایی بوده اند، گفت: فصل ورود گردشگر خارجی به کشورمان در دو بازه زمانی فروردین و اردیبهشت و همچنین شهریور تا آبان به اوج خود می رسد. وی گفت: بعد از برجام، شاهد افزایش ورود گردشگران برای بازدید از شهر زیرزمینی نوش آباد بودیم که روزبه روز بر تعداد آنان افزوده می شود و این جای بسی امیدواری است.

شافعی با اشاره به اینکه سال 2017 میلادی را سال معرفی شهر زیرزمینی به جهانیان هدف گذاری کرده ایم، تصریح کرد: امیدواریم با ادامه روند حضور گردشگران خارجی، علاوه بر رونق اقتصادی شهر و کشور، تبلیغات منفی ای که سال هاست به ناحق علیه ملت ایران صورت گرفته است، با مهمان نوازی بی نظیر ایرانیان برطرف شود. وی بیان کرد: اغلب گردشگران خارجی زمانی که با مهربانی و محبت ایرانی ها روبه رو می شوند، ناخود آگاه به تبلیغاتی که رسانه های غربی علیه ایرانی ها به راه انداخته اند، اشاره می کنند و می گویند باور نمی کردیم ایران به این اندازه امنیت داشته و مردم این کشور ما را با آغوش باز بپذیرند.

کوچه و خیابان های کاشان، مملو از گردشگران خارجی

یک راهنمای تورهای خارجی نیز در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: افزایش تعداد گردشگران خارجی در سال های اخیر مشهود بوده است؛ به طوری که استان اصفهان و به ویژه کاشان از مقصدهای برتر برای بازدید کنندگان خارجی هستند. امیر همایونی افزود: کاشان به دلیل داشتن بناهای غنی و معماری قابل توجه، به عنوان یکی از محبوب ترین گزینه ها برای گردشگران خارجی است. وی با بیان رشد چشمگیر ورود گردشگران خارجی به کاشان گفت: در سال های گذشته و پیش از دولت یازدهم، هرگز ندیده بودم که گردشگران خارجی تا این اندازه به کاشان سفر کنند و کوچه و خیابان های کاشان مملو از توریست های خارجی باشد. وی این اتفاق را خبر خوبی برای اقتصاد کشور برشمرد و گفت: امیدوارم این روند ورود گردشگران خارجی به کشور ادامه داشته تا شاهد رشد و شکوفایی بیش ازپیش اقتصاد باشیم.

اشتیاق گردشگران خارجی از حضور در کاشان

ویلیام که یک گردشگر اروپایی و از کشور انگلیس است، درحالی محو جاذبه های یکی از خانه های تاریخی کاشان شده است که به راحتی نمی توان او را برای مصاحبه متمرکز کرد. او که جوانی 27 ساله است، گفت: این بار به تنهایی به ایران سفر کردم و بعد از بازدید از چند شهر دیگر، پای به کاشان گذاشته ام و در سفرهای بعدی خانواده ام را نیز برای حضور در ایران مجاب می کنم. او ادامه داد: تا چند سال پیش بسیاری از تورها در کشور، اعزامی به ایران نداشتند و شاید یکی از دلایل آن، نوعی از ابهام و هراس بود که در ذهن هموطنانم نسبت به ایران وجود داشت اما امروز که آزادانه در خاک ایران از جاذبه های این کشور بازدید می کنم، دریافته ام که مردم جهان تاکنون چه مکان های نابی را برای بازدید از دست داده بودند. وی تأکید کرد: برخورد مهربانانه مردم ایران با ما گردشگران خارجی به گونه ای است که در بسیاری از اوقات، خود را عضوی از خانواده آنها حس می کنم. یکی از تغییرات رخ داده در جذب گردشگران خارجی به ایران، کاهش بالای سن گردشگران به کشورمان است و اگر سالیان گذشته افراد مسن تر را در مکان های تاریخی مشاهده می کردیم، امروز نوجوانان و جوانان خارجی بسیاری نظاره گر زیبایی های ایران کهن هستند.

سوفیا که جوانی 18 ساله از ایتالیاست، خونگرمی ایرانیان را می ستاید و می گوید: کشوری با تمدن کهن چون ایران، مردمانی دارد که در میان آنها دوری از وطن را احساس نمی کنیم و هر کجای این کشور قدم می گذاریم، مردمانی خونگرم و مهربان را در کنار خود می بینیم. او که به پیشنهاد یک نانوای سنتی در کاشان خمیر نان را داخل تنور قرار داده است، این تجربه را فراموش نشدنی ذکر می کند و می افزاید: مردم ایران از کودک سه ساله تا پیرمرد یا پیرزن 80 ساله، استقبال گرمی از ما گردشگران خارجی دارند و ازاین رو، گمان می کنم در آینده مبلغ خوبی برای دوستانم نسبت به تشویق آنها برای سفر به ایران باشم.

1