مسئول حوزه گردشگری طرح اشتغال میراث فرهنگی

مهاجرت معکوس از ثمرات طرح ضربتی اشتغال در حوزه گردشگری است

20 آوریل 2017 - 14:00 dsfr.ir/rk59g

پروژه نهالکاری طرح ترسیب کربن استان قم

اجرای طرح ضربتی اشتغال سازمان میراث فرهنگی زمینه ساز مهاجرت معکوس روستاییان، ایجاد واحدهای بوم گردی، آموزشی و صنایع دستی می شود.

"مسئول حوزه گردشگری طرح اشتغال میراث فرهنگی"

مسئول حوزه گردشگری طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث فرهنگی در استان های تهران، قزوین، البرز و سمنان گفت: اجرای طرح ضربتی اشتغال این سازمان زمینه ساز مهاجرت معکوس روستاییان، ایجاد واحدهای بوم گردی، آموزشی و صنایع دستی و افزایش تورگردانی می شود.

علیرضا زمانی پس از اتمام بازدید از روستاهای هدف گردشگری ابر و چاشم در گفت و گو با خبرنگاران در سمنان افزود: گردشگری، اقتصاد جایگزین کشور است و منجر به توسعه پایدار و اشتغال زایی می شود.

وی با بیان اینکه آینده گردشگری و بوم گردی در استان سمنان روشن است، ادامه داد: این استان از نظر فضاهای طبیعی، فرهنگی و تاریخی از بهترین استان های کشور است.

وی یکی از ویژگی های ارزشمند سمنان را وجود مردم این استان عنوان کرد و گفت: مردم استان سمنان به گردشگرپذیری علاقه مند هستند و شرایط مستعدی برای توسعه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری در این استان فراهم است.

زمانی با بیان اینکه برای اجرای طرح ضربتی اشتغال سازمان میراث فرهنگی در استان سمنان، دو روستای هدف گردشگری شامل ابر شاهرود و چاشم مهدیشهر انتخاب شده است، افزود: کارشناسان سازمان میراث فرهنگی به اتفاق معاونت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اداره کل، ظرفیت تولید و اشتغال را در این دو روستا ارزیابی کردند.

وی گفت: روستای کم نظیر ابر با وسعت مناسب و برخورداری از جنگل و طبیعت بکر و مردم علاقه مند به توسعه گردشگری در این منطقه، از تمام شرایط لازم برای توسعه گردشگری برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه روستای چاشم نیز به دلیل برخورداری از موهبت های طبیعی از مناطق کم نظیر کشور است که مردم استان های همجوار می توانند با فاصله زمانی مناسب به این روستا سفر کنند، گفت: مردم این روستا دارای سطح فرهنگی و اجتماعی بالایی هستند و مناظر طبیعی این روستا، حیرت انگیز و رویایی است و به همین دلیل می تواند علاقه مندان زیادی را به خود جلب کند.

وی وجود هنرمندان شاخص و با انگیزه در این دو روستا و تولیدات صنایع دستی منحصر به فرد از جمله نمد و گلیچ را در توسعه گردشگری این مناطق موثر دانست و افزود: این مناطق باید در سطح بین المللی معرفی شوند.

مسئول حوزه گردشگری طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان های تهران، قزوین، البرز و سمنان، گفت: از ابتدای هفته جاری اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در 73 روستای هدف گردشگری کشور آغاز شده است. براساس این طرح، زیرساخت های گردشگری، میراث های فرهنگی و تاریخی و ظرفیت های صنایع دستی هر روستا در زمینه ایجاد اشتغال پایدار بررسی می شود.

شناسایی استعدادها و قابلیت های روستاهای هدف گردشگری و فراهم کردن زمینه میزبانی شایسته مسافران و گردشگران در روستاهای هدف گردشگری و افزایش اشتغال و تولید صنایع دستی از جمله اهداف اجرای این طرح است. در استان سمنان تاکنون 40 روستای هدف گردشگری شناسایی شده است.

روستای هدف گردشگری چاشم در فاصله 24 کیلومتری شمال شهر شهمیرزاد و 49 کیلومتری شمال شهر سمنان در دامنه کوه نیزوا، در کنار کوهستان با چشم اندازهای طبیعی واقع شده است. روستای هدف گردشگری ابر نیز در 50کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان قرار دارد. این روستای پلکانی جاذبه های فراوانی از جمله جنگل ابر و مراتع ییلاقی دارد.

1