معادله چند مجهولی اقامتگاه های نوروزی/ همه کابوس های هتل داران

17 آوریل 2017 - 12:00 dsfr.ir/i83fv

معادله چند مجهولی اقامتگاه های نوروزی/ همه کابوس های هتل داران
حسین اسماعیلی
هتل اسپیناس پالاس تهران

معاون #گردشگری آمار اقامت مسافران در #هتل ها را با دو درصد افزایش اعلام کرد اما رئیس جامعه هتلداران از کاهش ده درصدی اقامت در هتل ها خبر داد.

مردم در ایام نوروز به هتل ها نرفتند و نیمی از هتل ها در این روزها خالی از مسافر بود. این آمار را رئیس جامعه هتلداران می دهد و از اینکه دیگر کسی حتی سازمان متولی گردشگری به هتل ها توجهی نمی کند نگران است و از وجود طرح هایی که موجب کاهش مسافران در هتل ها شده ناراضی.

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور پس از پایان تعطیلات نوروز ۹۶ خبر داد که از ۲۷ اسفندماه تا روز ۱۳ فروردین سال ۹۶، ۵۹ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۶۷۸ نفر شب اقامت، آمار مجموع اقامت کنندگان بوده است.

او در مراسم تجلیل از خادمان و فعالان ستاد خدمات سفر استان تهران گفت: در نوروز امسال اقامت در کمپینگ ها، مدارس و مسافرخانه ها کاهش داشت اما اقامت گردشگران در هتل ها ٢ درصد، در هتل آپارتمان ها ١٣ درصد و در مهمانپذیرها ١١ درصد نسبت به نوروز ٩٥ افزایش داشته است.

پس از این اظهارات جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور گفت که آمار ۵۹ میلیون اقامت نوروزی مربوط به هتل ها نبوده و تنها دو و نیم درصد از این آمار متعلق به آمار هتل هاست و ما با کاهش ده درصدی حضور مسافران در هتل ها مواجه شده ایم. در طول ۱۵ روز ایام نوروز ۹۶ و در یک هزار و ۱۴۰ هتل یک تا ۵ ستاره تنها یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر شب اقامت به ثبت رسیده است. این معنای آن است که در ایام نوروز هر شب حدود ۱۰۰ نفر شب اقامت در هتل های کشور ثبت شده و امسال ما با ۴۵ درصد میانگین ضریب اشغال مواجه شده ایم یعنی نیمی از هتل ها خالی مانده است.

مسافران را در مدرسه اقامت دادند

حمزه زاده علت مراجعه نکردن مردم در ایام نوروز به هتل ها برای اقامت را غیر از مشکلات اقتصادی آن ها، وجود اقامتگاه هایی دانست که خارج از استاندارد میزبانی ایجاد شده اند مانند کلاس مدارس که آن ها را برای اقامت مسافران تجهیز کرده اند.

تبدیل کلاس مدارس به اقامتگاه های بی کیفیتی که حمام و سرویس مناسبی برای ارائه به مسافران ندارد، یکی از اعتراضات همیشگی هتلداران بوده است طرحی که هتلداران با آن مخالف هستند.

رئیس جامعه هتلداران کشور همکاری وزارت آموزش و پرورش در بحث اقامت را خلاف مقررات و وظایف این وزارتخانه دانست. اما گویا این موضوع تنها مورد اعتراض هتلداران نیست بلکه این وزارتخانه نیز با این اقدام خود مخالف است.

آموزش و پرورش ناراضی از ورود به حوزه اقامت

زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی در سفر نوروزی خود به کرمانشاه در جلسه ستاد مرکزی اعلام کرده است، وزیر آموزش و پرورش در ملاقاتی با او از میزبانی مدارس و وارد شدن آن ها به حوزه اقامت ابراز نارضایتی کرده است. احمدی پور در این باره گفته است: وزیر آموزش و پرورش اخیرا اعلام کرد که نمی خواهیم سال ۹۷ مدارس ما محور گردشگری باشد، بنابراین ما به عنوان سازمان میراث فرهنگی باید یک تغییر رویکرد بدهیم.

رویکردی که احمدی پور از آن صحبت می کند استفاده از ظرفیت مازاد مراکز آموزش عالی است. احمدی پور در این باره گفت: رویکردمان این است واحدهای دیگری که کار آموزشی در آن انجام نمی شود به مراکز اقامتی پایدار تبدیل شود مانند ساختمان های دانشگاه آزاد. وزارت آموزش و پرورش دنبال این است که سال ۹۷ به عنوان میزبان گردشگران نوروزی معرفی نشود اما ما یک پیشنهاد را آماده کرده ایم که طی آن کار مشترک را با چند وزارتخانه مانند راه و شهرسازی انجام دهیم و یک سری مراکز و هتل های ۳ ستاره را آماده می کنیم و براساس مصوبه ای که برای آن می گیریم بتوانیم آن را در سال ۹۶ اجرایی کنیم اما تا به نتیجه رسیدن آن اقدامات خاص در استان ها باید انجام شود. وزارت راه و شهرسازی استقبال خوبی از این موضوع کرده که می تواند هم اشتغال خوبی در حوزه مسکن ایجاد و هم در بخش گردشگری یکسری هتل ها ی ارزان ایجاد و در اختیار گردشگران قرار گیرند.

در راستای این رویکرد که برخی از ساختمان های آموزش عالی به خیل اقامت دهندگان نوروزی بپیوندند، رئیس جامعه هتلداران کشور بازهم انتقاد کرد و گفت که این سازمان به جای حل مشکلات هتلداران طرح دیگری را ارائه می کند که به مشکلات ما اضافه خواهد کرد ما با تبدیل این ساختمانهای به مراکز اقامتی نیز مخالفیم.

خانه مسافرها کابوس هتلداران

هتلداران تنها وجود مدارس را معضل ایام نوروزی خود نمی دانند آن ها نسبت به وجود منازلی با نام خانه مسافر در فهرست مراکز اقامتی نیز مشکل دارند.

اعضای جامعه هتلداران در نشست پیش از نوروز خود بر این باور بودند که خانه مسافرها تنها در ۷ استان باید باشند آن هم در ایام پیک سفر و مقصد گردشگری. مانند مازندران، گلستان، اصفهان، خراسان رضوی، اردبیل، یزد و گیلان. به این معنا که می بایست خانه مسافرها تنها در این استان ها آن هم در ایام نوروز و پس از سرریز هتل ها مسافر بپذیرند.

هتلداران در این جلسه که در مشهد برگزار شده بود اعلام کردند در غیر این صورت برای برچیده شدن خانه مسافرها تلاش خواهند کرد چرا که یکی از راه های حل مشکل خود را در حذف این نوع از مراکز اقامتی می دانند.

خانه مسافرهایی که هتلداران به وجود آن ها اعتراض دارند در واقع خانه ها و اتاق های مازادی است که مالکان، آن ها را در اختیار گردشگران به صورت مبله قرار می دهند و از نظر کیفیت به پای هتل نمی رسد اما قیمت کمتری را نسبت به هتل آپارتمان دارند و البته شرایط آن ها از مراکز اقامتی دیگری مانند مهمانپذیرها بهتر است چون یک واحد خانه به مسافر با نرخ مناسب داده خواهد شد. این خانه مسافرها در همه شهرها وجود ندارد و سایت آن نیز غیر فعال است و مسافران کمتر امکان پیدا کردن آن ها را در هر شهری دارند. با این حال جامعه هتلداران بر این نیست که هتل ها به خاطر قیمت اتاق حاضر به رزور اتاق نیستند بلکه خود را برای پذیرایی از مسافران نوروزی آمده و مجهز دیده اند.

حذف ارزش افزوده هتل ها

مسئله دیگر ارزش افزوده نرخ اتاق هاست. هتلداران در این جلسه گفتند که ارزش افزوده موجب افزایش نرخ اتاق هتل ها شده و همین موضوع گردشگران را کمتر به سمت استفاده از هتل می کشاند. به همین دلیل باید تلاش کرد تا ارزش افزوده از هتل ها حذف شود تا در نهایت قیمت اتاق با نرخ کمتری برای مسافر تمام شود.

به نظر می آید جامعه هتلداران کشور باید به دنبال راه حلی برای کشاندن بیشتر مردم به سمت خودشان باشند چون عدم افزایش نرخ در ایام عید نیز نتوانست اتاق های آن ها را پر کند حتی دادن تخفیف ده درصدی به مردم نیز آن ها را راغب به استفاده از هتل نکرد و اقامت در خانه مسافرها و حتی چادرهای مسافرتی را به هتل ترجیح دادند.

برخی از هتل های کشور آنطور که دستگاه های نظارتی آمار می دهند نسبت به خدمات خود بی کیفیت و یا گران هستند همین موضوع موجب نارضایتی مردم و خارج شدن هتل ها از حوزه اقامتی توسط مردم می شود. اما مشکلات اقتصادی مردم نیز بر انتخاب مراکزی ارزان تر از هتل ارجحیت دارد و هتلداران نیز از این موضوع غافل نیستند.

1