مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد

اسپانیا، رتبه اول دنیا در رقابت گردشگری

16 آوریل 2017 - 16:30 dsfr.ir/2n8l2

اسپانیا، رتبه اول دنیا در رقابت گردشگری
rightmove.co.uk
سواحل اسپانیا

در جدیدترین گزارش مجمع جهانی #اقتصاد، #اسپانیا در صدر کشورهای جهان با بالاترین شاخص رقابت پذیری در عرصه #گردشگری و #سفر قرار دارد.

به گزارش ایسنا، در این گزارش که هر دو سال یک بار توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می شود، شاخص رقابت پذیری در عرصه گرشگری و سفر بر اساس مجموعه ای از فاکتورها و سیاست هایی تعیین می شود که به رشد پایدار صنعت گردشگری و سفر کمک می کند.

در گزارش سال 2017، پس از اسپانیا که برای دومین بار پیاپی در صدر رتبه بندی شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر قرار دارد، کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوئیس در رتبه های دوم تا دهم جای گرفته اند.

در میان کشورهای آسیایی، ژاپن که در رتبه چهارم قرار گرفته، بهترین عملکرد را به نام خود ثبت کرده و پس از آن کشورهای هنگ کنگ (11)، سنگاپور (13) و چین (15) به ترتیب بهترین رتبه ها را از حیث شاخص جهانی رقابت پذیری گردشگری در آسیا دارند و ایران نیز در در رتبه بندی جهانی جایگاه 93 را دارد.

نیجریه، مالی، سیرالئون، موریتانی، کنگو، چاد و یمن از جمله کشورهایی هستند که نازل ترین رتبه ها را در میان 136 کشور جهان به خود اختصاص داده اند.

در میان کشورهایی که بیشترین رشد را از سال 2015 تا کنون در گزارش جهانی رقابت پذیری گردشگری و سفر داشته اند، کشور ژاپن با رتبه جهانی 4 و با پنج پله صعود نسبت به دو سال پیش، در رتبه نخست قرار گرفته و کشورهای آذربایجان و تاجیکستان نیز با رتبه های جهانی 71 و 107 و رشد 13 و 12 پله ای نسبت به سال 2015 در مکان دوم و سوم کشورهای جهان با بیش ترین رشد در این زمینه قرار دارند.

ویتنام، الجزایر، بوتان، گابُن، کره جنوبی، مصر، پرو، هند، مکزیک، چاد و آلبانی نیز دیگر کشورهایی هستند که رشد قابل ملاحظه ای را در این زمینه طی دو سال اخیر به ثبت رسانده اند.

در منطقه خاورمیانه و آفریقا، امارات متحده عربی با قرار گرفتن در رتبه جهانی بیست وچهارم بهترین عملکرد را از لحاظ رقابت پذیری گردشگری و سفر داشته است. زیرساخت های فن آوری اطلاعات و ارتباطات، قیمت های پائین، بهبود نسبی از لحاظ فضای باز بین المللی و همچنین پرداختن بیش تر به مقوله میراث فرهنگی از جمله دلایلی هستند که کشور امارات متحده عربی توانسته بواسطه آن ها شرایط بهتری برای توسعه صنعت گردشری و سفر مهیا کرده است. با این وجود بهره برداری نکردن از منابع فرهنگی و از سوی دیگر فضای نسبتا امنیتی از جمله مهم ترین مشکلات این کشور هستند.

اما در منطقه خاورمیانه پس از امارات، کشورهای قطر و بحرین جایگاه دوم و سوم را در اختیار دارند و ایران نیز بالاتر از لبنان، کویت و یمن و پس از عربستان، عمان و اردن در جایگاه هشتم قرار گرفته است.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد از شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر به بررسی وضعیت کشورهای مختلف جهان از لحاظ فاکتورهای مختلف دخیل در صنعت گردشگری نیز پرداخته شده است. به عنوان نمونه، از لحاظ محیط مناسب اقتصادی برای رشد گردشگری کشور هنگ کنگ در رتبه اول جهانی قرار دارد و پس از آن سنگاپور، سوئیس، بریتانیا، امارات، قطر، لوکزامبورگ، نیوزلند، فنلاند و نروژ در رتبه های دوم تا دهم قرار دارند. ایران نیز پس از مصر و بالاتر از اسلواکی رتبه 79 را در این بررسی در اختیار دارد.

فنلاند، امارات و ایسلند سه کشوری هستند که دارای بهترین شرایط امنیتی و ایمنی برای توسعه گردشگری هستند و عمان، هنگ کنگ، سنگاپور، نروژ، سوئیس، رواندا و قطر نیز دیگر کشورهایی هستند که این حیث بهترین شرایط برای رشد و توسعه صنعت گردشگری و سفر دارند و ایران نیز ار این 87 است.

از نقطه نظر سلامت و بهداشت آلمان، لیتوانی و اتریش بهترین شرایط ممکن را برای توسعه گردشگری دارند و جایگاه اول تا سوم فاکتور منابع انسانی و بازار کار نیز در اختیار کشورهای ایسلند، سوئیس و دانمارک قرار دارد و ایران نیز رتبه 105 را داراست.

اما از لحاظ اولویت سفر و گردشگری کشورهای مالت، سنگاپور، ایسلند، موریس، اسپانیا، جامائیکا و جمهوری دومنیکن بالاترین رتبه ها را در میان 136 کشور جهان در اختیار دارند و ایران نیز 117 است و با توجه به فاکتور زیرساخت خدمات گردشگری نیز اتریش، اسپانیا، آمریکا، پرتغال، کرواسی و سوئیس صدرنشین هستند (رتبه ایران 116).

همچنین کانادا، آمریکا، امارات، استرالیا و هنگ کنگ در صدر کشورهایی قرار دارند که دارای مناسب ترین زیرساخت های حمل ونقل هوایی برای توسعه گردشگری هستند (رتبه ایران 89) و از لحاظ زیرساخت های بنادر و راه های زمینی نیز هنگ کنگ، سنگاپور، هلند، سوئیس، آلمان، بلژیک و فرانسه صدرنشین هستند (رتبه ایران 75).

1