19 نوامبر 2019 - 18:49

تبدیل تهدید اقتصادی به فرصت گردشگری در یونان

15 آوریل 2017 - 14:30 dsfr.ir/hg9g8

تبدیل تهدید اقتصادی به فرصت گردشگری در یونان
greekreporter.com
سانتورینی زیباترین جزیره یونان

اهداف اصلی استراتژی 10 ساله یونان، بهبود، تنوع بخشی و تقویت کیفیت محصول #گردشگری است.

گردشگری بخشی مهم در اقتصاد یونان و اولویت ملی این کشور است. یونان از نظر میراث فرهنگی و طبیعی کشوری غنی است و این خود سرمایه مهمی برای توسعه گردشگری به شمار می رود. چالش کنونی برنامه ریزی گردشگری در یونان، تدوین استراتژی ای است که نه تنها باید فرصت های شغلی و سرمایه گذاری را فراهم کند، بلکه باید بتواند مواهب غنی کشور را در بلندمدت حفظ و ارتقا بخشد و به راهبرد توسعه جامع تر کشور نیز کمک کند.

اهداف اصلی استراتژی 10 ساله یونان، بهبود، تنوع بخشی و تقویت کیفیت محصول گردشگری است. استراتژی گردشگری به گونه ای تدوین شده است که با استراتژی ملی توسعه پایدار هماهنگ باشد. موقعیت استراتژیک کشور در محیط رقابتی بین المللی ایجاب می کند یونان به یک مقصد گردشگری که ارائه دهنده تجارب متنوع و متضادی برای هر بازدیدکننده در تمام طول سال باشد، ارتقا یابد. در نتیجه، یونان به عنوان مکانی معرفی می شود که در آن تجربه های واقعی و منحصربه فرد محقق می شود و در حقیقت این همان استراتژی ایجاد تصویر بین المللی جدید از یونان به عنوان یک مقصد دارای جذابیت بین المللی است. گردشگری دریایی، گردشگری فرهنگی و ییلاقات، گشت وگذار، گردشگری سلامتی و تندرستی، مایس (همایش ها، نمایشگاه ها، کنفرانس ها و رویدادها) گردشگری لوکس، استراحتگاه های شهری (آتن-تسالونیکی) و گردشگری ساحلی همگی برای بازدیدکنندگان بالقوه یونان فراهم هستند.

این 9 بخش استراتژیک، بخش هایی هستند که یونان طی سال های آتی به منظور کاهش فصلی بودن و بهبود محصول گردشگری در آنها سرمایه گذاری خواهد کرد. بخش خصوصی در تدوین خط مشی گردشگری مشارکت فعالانه کرده و تعاملات و بحث های گسترده ای درباره مشکلات و نگرانی های جامعه گردشگری یونان و چگونگی حل آنها داشته است. اخیرا وزارت گردشگری مشوق هایی را برای مشارکت بخش خصوصی و دولتی ارائه کرده است که از آن جمله می توان به مشارکت برای برگزاری بیشتر رویدادهای بزرگ مقیاس اشاره کرد. همچنین وزارت گردشگری به عنوان نهاد متولی دولتی این صنعت، در ارتقای همکاری بیشتر میان نهادهای دولتی و ذی نفعان بین المللی مسوول در تحلیل گردشگری، نقشی اساسی داشته است.

خط مشی گردشگری: محیط قانون و مقرراتی

در دوره بحران اقتصادی اروپا، برخی از اولویت های گردشگری یونان اندکی اصلاح و با شرایط تغییریافته بازار منطبق شد. در این زمینه تلاش های زیادی صورت پذیرفت که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

- حکم ریاست جمهوری مبنی بر تعیین ویژگی های فنی اردوگاه.

- تصمیم وزارت مبنی بر تعیین حقوق و دستمزد و مهارت های ویژه مورد نیاز برای کارکنان هتل.

- برنامه ای که بر نوآوری، کیفیت و محیط زیست تمرکز دارد و بخشی از هزینه های شرکت های کوچک و متوسط را برای دریافت گواهی اکولیبل به عهده می گیرد.

- افزایش 50 درصدی بودجه تبلیغات و ترفیع جهانی یونان.

- کاهش چشمگیر مالیات های پرداخت شده از سوی موسسات گردشگری به مقامات محلی.

- تبدیل منافع بیکاری به منافع اشتغال؛ به این معنی که منافعی که قبلا به بیکاران پرداخت می شد از آن به بعد، به شرکت هایی پرداخت شد که بیکاران را استخدام می کردند و ملاک عمل، سوابق موجود در سازمان اشتغال نیروی انسانی یونان بود. در آن دوره همچنین، از محل اعتباراتی که «صندوق ضمانت اعتبار برای شرکت های کوچک و خیلی کوچک» در نظر گرفته بود، برای 80 هزار شرکت کوچک و متوسط، وام های کم بهره مجموعا به ارزش 9.5 میلیارد یورو فراهم شد. برخی فعالیت های ذیل برنامه عملیاتی «کارآفرینی/ رقابت پذیری» به ارزش 1.3 میلیارد یورو نیز به مناقصه گذاشته شد. هدف این اقدامات تقویت اشتغال در موسسات دارای حداکثر 50 نفر نیروی انسانی، تقویت کارآفرینی جوانان و زنان و نیز تقویت اشتغال در نواحی بحران زده بود.

به این ترتیب، هزاران شغل در بنگاه های کوچک و متوسط و در موسسات گردشگری، کمک هزینه دریافت کردند و فرودگاه ها و بندرگاه های محلی در مسیر پیشرفت قرار گرفتند. در همین راستا، مناقصه ای برای فرودگاه کاستلی در کرت در سپتامبر 2009 انجام شد. بودجه این پروژه بالغ بر یک میلیارد یورو بود که 220 میلیون یوروی آن از محل اعتبارات ایالتی تامین شد و در ادامه، پس از خصوصی سازی خطوط هوایی المپیک، بازسازی خط آهن هلنیک در دستور کار قرار گرفت. بنابراین می توان گفت بحران اقتصادی جهانی، گردشگری یونان را تا اندازه ای به سوی توجه به گردشگری داخلی سوق داد و اقدامات ویژه و گام های ترفیعی جدیدی با هدف حفظ و افزایش گردشگری داخلی (بازدیدکنندگان ساکن و غیر ساکن یونان) انجام شد.

ساختار گردشگری

وزارت گردشگری یونان که در سال 2004 تشکیل شد، مرجع ذی صلاح خط مشی گذاری و برنامه ریزی گردشگری است. این وزارتخانه بر سازمان گردشگری ملی، سازمان آموزش و پرورش، اتحادیه هتل داران یونان و شرکت توسعه گردشگری نظارت می کند. سازمان ملی گردشگری مسوول اجرای برنامه های بازاریابی و اعطای مجوز به هتل ها و موسسات گردشگری تحت پوشش وزارت گردشگری است. همچنین این سازمان مسوولیت معرفی یونان، سیاست های تبلیغاتی و ارتباطاتی و ترتیب مشارکت کشور در نمایشگاه های بین المللی، کنفرانس ها و رویدادهای داخلی و خارجی را به عهده دارد. در همین حال، مقامات محلی گردشگری نیز تحت نظارت سازمان گردشگری ملی هستند و مسوولیت اجرای سیاست گردشگری در سطح محلی را به عهده دارند.

نویسندگان: حميد ضرغام بروجنى/ علی اصغر شالبافيان

منبع: كتاب سياست هاى گردشگرى كشورها (مطالعه تطبیقی)

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1