عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

انتقاد از حفاظت نادرست از بناهای تاریخی

3 اکتبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/sn8xh

انتقاد از حفاظت نادرست از بناهای تاریخی
امین برنجکار
تخت جمشید

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به حفاظت آثار تاریخی انتقاد کرد و گفت: عکسی را در اختیار دارم که نشان می دهد تکه سنگی از تخت جمشید به عنوان جاکفشی مورد استفاده قرار گرفته است!

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری و تجلیل از فعالان این صنعت عصر روز شنبه دهم مهر در پردیس علامه طباطبایی برگزار شد.

در این مراسم رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه به گردشگری تهران ظلم شده است، گفت: 1900 دفتر خدمات مسافرتی در تهران داریم یعنی 46 درصد دفاتر خدمات مسافرتی در تهران قرار دارد که در مدت اخیر 613 مورد از آنها شکایت شده است که 501 مورد از این تعداد شکایت وارد بوده و 420 شکایت با 45 جلسه رسیدگی حل و فصل شدند. سعی می شود با آگاه سازی و خصوصی سازی از میزان این شکایت ها کاسته شود.

در ادامه این برنامه رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: در برنامه ششم توسعه سعی شده است به صادرات غیرنفتی بیشتر توجه شده و افزایش یابد.

وی گفت: حمایت از کارگاه های صنایع دستی فرش حمایت از ظرفیت های جدید از جمله محورهای پیشنهاد شده در برنامه ششم توسعه بوده است.

وی به گردشگری مذهبی نیز اشاره کرد و گفت: در بسیاری از جاها میزان خروج ارز در حوزه گردشگری مذهبی زیاد بوده است اما این موضوع در برنامه ششم توسعه نادیده گرفته شده است. ما سعی کرده ایم رشد اقتصادی را در برنامه ششم بالا ببریم چون هر زمان این رشد اقتصادی بیشتر شود نرخ بیکاری پایین می آید.

زارع گفت: طرح وزارتخانه شدن گردشگری حمایت از استادکاران و حمایت از احیا و مرمت و توانمندسازی بافت های تاریخی از جمله طرح هایی بوده که به مجلس نهم پیشنهاد شده و برخی از آن ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی همچنین به حفاظت نادرست از بناهای تاریخی اشاره کرد و گفت: عمکلرد ما در حفاظت از آثار تاریخی درست نیست، من عکسی دارم که نشان می دهد جلوی نمازخانه بانوان در تخت جمشید سنگی قرار گرفته که از آن به عنوان جاکفشی استفاده می کنند!

در ادامه این برنامه از بروشور گردشگری به خط بریل که توسط موسسه «نابینایان عشاق «تهیه شده رونمایی شد.

همچنین تفاهم نامه ای بین انجمن صنفی راهنمایان استان تهران و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران امضا شد تا از این به بعد دفاتر خدمات مسافرتی از راهنمایان گردشگری کارتدار در تورهای خود استفاده کنند. همچنین تفاهم نامه دیگری بین جامعه معلولان پارس و انجمن راهنمایان گردشگری به منظور برگزاری تورهای پاراتور و معلولان به امضا رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1