فصل دوم گمانه زنی و تعین حریم شهر تپه چاپشلو آغاز شد

26 ژوئیه 2016 - 18:00 dsfr.ir/8g7rl

فصل دوم گمانه زنی و تعین حریم شهر تپه چاپشلو آغاز شد
میراث فرهنگی درگز
گمانه زنی در شهر تپه چاپشلو واقع در شهرستان درگز

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان درگز از آغاز فصل دوم گمانه زنی و تعیین حریم شهر تپه چاپلشو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رکنی با اعلام این خبر گفت: شهر تپه چاپشلو در فاصه 15 کیلومتری جنوب شهر درگز و 1 کیلومتری غرب چاپشلو در دامنه کوهپایه های مصفای الله اکبر قرار گرفته است و در مورخه 24 فروردین سال 81 به شماره 8264 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی افزود: گمانه زنی این محوطه به سرپرستی حسن نامی و هیات باستانشناسی به منظور تعین حریم دقیق و محدوده گستردگی این شهر آغاز شده است.

رکنی اظهارداشت: شهر تپه چاپشلو یکی از استقرار های اوایل دوره اشکانی است و بدلیل حصارها قطور، وسعت و بقایای فضاهای موجود در عرصه این محوطه بیانگر اهمیت تاریخی و تاسیسات شهری از دوره ارزشمند اشکانی است که حاصل کار تاکنون ایجاد 34 گمانه در نقاط مختلف این محوطه توسط هیات مذکور انجام گرفته است و یافته های موجود حکایت از حصار شهر با ضخامت 7 متر که از خشت و چینه ساخته شده بود مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از پایان کار گمانه زنی مقالات وگزارش مصور این شهر در مجلات علمی، خبری و باستانشناسی جهت بهره مندی علاقه مندان چاپ خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1