یونسکو پرونده 29 نامزد ثبت جهانی را بررسی می کند

7 ژوئیه 2016 - 17:40 dsfr.ir/hu2h4

یونسکو پرونده 29 نامزد ثبت جهانی را بررسی می کند
persiandesert.com
بیابان لوت

دیدار 11 روزه یونسکو در استانبول، به دلیل حملات مرگبار در فرودگاه آن کشور، تحت تدابیر امنیتی ویژه ای برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، تارنمای خبرگزاری فرانسه نوشت: اعضای سازمان آموزشی؛ فرهنگی ملل متحد «یونسکو» روز یکشنبه آینده با هدف بررسی برخی مناطق از جمله «بیابان لوت» و همچنین بررسی نامزدهای تازه برای افزوده شدن به فهرست نام آور خود در شهر استانبول ترکیه گردهم می آیند.

نشست یونسکو به بررسی 29 نامزد می پردازد. این آثار از 21 کشور جهان از جمله آثار معماری «لوکوربوزیه»، معمار معاصر فرانسوی سوئیسی هستند.

گفتنی است که 17 اثر نیز در کشور های فرانسه، بلژیک، سوئیس، آلمان، آرژانتین، هند و ژاپن. آثار اسکار نیمیر برزیلی و فرانک لوید رایت آمریکایی نیز بررسی می شوند. پرونده دیگری که در بخش منابع طبیعی تحت بررسی قرار می گیرد به «بیابان لوت» در ایران مربوط می شود.

ارزیابان یونسکو در آبان ماه سال گذشته از لوت بازدید کرده بودند. سازمان میراث فرهنگی ایران گفته بود پرونده میراث طبیعی بیابان لوت نخستین پرونده میراث طبیعی ایران در یونسکو است و ثبت جهانی آن می تواند پیشگام ارائه پرونده های طبیعی بیشتر از سوی این کشور باشد.

رویا خیخدو هم منطقه دیگری است که در میان صخره های هوآشان چین قرار دارد. «دولمن های» آنته کرای واقع در اسپانیا و نیز مناطقی در جبل طارق و جزایر رویا خیخدو در مکزیک که به اکوسیستم منحصر به فرد خود شهره است، از دیگر مناطقی هستند که در نشست استانبول پرونده آنها بررسی می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1