ثبت مدرسه قاجاری ادب شاهپوری در فهرست آثار ملی

2 ژوئن 2016 - 08:00 dsfr.ir/md2za

ثبت مدرسه قاجاری ادب شاهپوری در فهرست آثار ملی
میراث آریا
مدرسه قاجاری ادب شاهپوری

مدرسه ادب شاهپوری واقع در شهر زارچ، در بهمن ماه سال 94 به شماره 31422 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در این خصوص گفت: این بنا از زمان تاسیس به مدت ده تا پانزده سال کاربری مسکونی داشته که بعد از آن به آموزشی تغییر کاربری داده و به آموزش و پرورش واگذار شده است و اولین مدرسه در منطقه زارچ به حساب می آید.

محسن ذاکری نیا افزود: بنا دارای پلان چهارضلعی و دو ورودی در ضلع های شمالی و جنوبی می باشد که ورودی اصلی در ضلع جنوبی قرار دارد. فضای داخل به صورت یک جبهه ساخت و مابقی حیاط در یک طبقه می باشد که پس از عبور از ورودی به حیاط بزرگ مدرسه می رسیم. ساختمان ها همگی در ضلع جنوبی قرار گرفته اند. در این قسمت سه ورودی به چشم می خورد.

وی خاطرنشان ساخت: بادگیر، فضای هشتی، طاقچه های متعدد و همچنین پوشش سقف ضربی کلاس ها با قوس هلالی از جمله تزیئنات این بنا به حساب می آید.

این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه مصالح به کار رفته در بنا عموما آجر و پوشش گچ و کاهگل می باشد تصریح کرد: این مدرسه ویژه زرتشتیان اله آباد ساخته شده و به عنوان اولین مدرسه موجود دراله آباد نام برده می شود که از دیگر ویژگی های بنا محسوب می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1