دلفین ها دیگر به گردشگران نمی خندند

29 می 2016 - 13:00 dsfr.ir/h25ta

دلفین ها دیگر به گردشگران نمی خندند
iranganje.ir
گردشگران در حال تماشای دلفین های جزیره هنگام

مهمترین جاذبه گردشگری جزیره هنگام، دیدن دلفین هایی بود که در کنار قایق های مسافری شنا می کردند اما اکنون حضور قایق های صیادی آنها را ترسانده است.

جزیره قشم زیبایی کم ندارد یکی از جاذبه های گردشگری آن که هر گردشگری را وسوسه می کند تا در طول مدت اقامتش حتما سری هم به آنجا بزند، قطعا جزیره کوچک هنگام است که هنوز جاذبه های بکری برای دیدن دارد.

یکی از آن جاذبه ها هم دیدن دلفین های خنده رویی است که وقتی گردشگران با قایق به سمت هنگام می روند، از قایق آنها استقبال کرده و به سمت گردشگران می آیند و آنها را از دیدنشان خوشحال می کنند. معمولا دیدن شنای دلفین های هنگام هیجانی دارد که همه را از دیدن شان خوشحال می کند اما اکنون مدتی است که دلفین ها با مردم هنگام و گردشگرانش قهر کرده اند آنها دیگر به قایق ها اعتمادی ندارند و کمتر خودشان را نشان می دهند.

دلفین های خنده روی هنگام از وقتی صیادان غیرمجاز ماهی های ساردین تعدادشان زیاد شد از این جزیره رفتند به جایی که حتی ساکنان جزیره هم نمی دانستند کجاست. گردشگران وقتی با قایق پی آنها می گشتند، دلفینی را نمی دیدند و فکر می کردند که قایق رانان آنها را فریفته اند.

مرگ و میر دلفین ها در دام صیادان غیرمجاز

افشین عباس نژاد هنگامی، راهنمای جزیره هنگام دل پری از صیادان جزیره دارد صیادانی که موجب اختلال در آرامش دلفین ها شده اند او به خبرنگار مهر گفت: بیش از 200 فروند قایق صیادی با موتورهای سنگین 200 اسبی باعث شده اند که نه تنها صید و صیادی ساكنین جزیره دچار مشکل شود بلکه گردشگران و مسافران هم که برای بازدید از دلفین ها آمده بودند هم ناراضی از سفرشان برگردند. به همین دلیل اکنون ضربه محکمی به صنعت گردشگری جزیره وارد آمده است.

این فعال گردشگری در جزیره هنگام گفت: ماهی ساردین عمده غذای تمامی ماهی های خلیج فارس هستند غذای اصلی دلفین ها هم ساردین ماهی ها هستند وقتی غذایی نباشد پس ماندن در منطقه برایشان بی ارزش است و حتی به دام افتادن دلفین ها در تور این صیادان مرگ و میر آنها را در پی خواهد داشت و نا امن بودن منطقه موجب فرار از محل می شود.

وی ادامه داد: اگر تا كنون دلفین ها نوار ساحلی جزیره هنگام را برای زیستگاه خود انتخاب كرده اند دلیلش امن بودن محل برای تغذیه آنها و عادی بودن خصلت و نزدیک بودن روند زندگی و افكار آنها با ما انسان ها بوده که موجب شده دلفینا با وجود سر و صدای موتور قایق ها بازهم به انسان ها نزدیک شوند و بازیگوشی و خودنمایی کنند. ضمن اینکه تنها جایی که می توان در خلیج فارس آزادانه نزدیک به دلفین ها شد، همین جزیره هنگام است اما اکنون با وجود صیادان غیر مجاز هم امنیت را از دلفین ها گرفته ایم هم غذای آنها را و هم لذت دیدن شان را.

صید غیرمجاز روزانه بیش از 900 تن ماهی!

هنگامی درباره اقدامات مسئولان نیز پس از یک دوره بازدید از جزیره هنگام و بررسی اوضاع گفت: تاكنون هیچ مقام مسئول در استان هرمزگان و قشم نتوانسته اند كاری برای جلوگیری از این اقدام انجام دهند. نه اداره شیلات نه محیط زیست و نه گردشگری. اکنون بیش از 250 فروند شناور فعال هستند و بیش از 1500 نفر به صورت مستقیم مشغول به كار هستند و روزانه بیش از 900 تن ماهی از دریا توسط صیادان غیرمجاز صید می شود.

وی افزود: جاده ها، اراضی و هوای بعضی از نواحی به خصوص جاده جنوبی از روستای مسن تا 3 كیلومتری شهر قشم و پارک زیتون بوی فاسد شدن ساردین ماهی ها به مشام می رسد. به ویژه اسكله كندالو كه محل آمد و رفت اهالی جزیره هنگام و گردشگران است، با تخلیه تعداد كثیری از این عوامل در صید بوی بد گرفته و حتی دریا هم كثیف شده است.

دلفین های جزیره هنگام از نوع دلفین های بینی بطری هستند. در صورتی که روند بی توجهی به مسئولان گردشگری و محیط زیست به آب های جزیره هنگام ادامه داشته باشد در آینده ای نه چندان دور شاهد مهاجرت این دلفین ها از اطراف جزیره هنگام خواهیم بود و یا شاهد مرگ دلفین هایی که به دلیل به دام افتادن در تورهای صیادان و یا برخورد آنها با پره های قایق های موتوری هر سال از تعدادشان کاسته می شود به این ترتیب یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کشورمان نیز از بین خواهد رفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1