مدیركل پایگاه‌های میراث جهانی:

سوق دادن 50 پایگاه ملی برای جهانی شدن اولویت مهم سال 95 است

11 آوریل 2016 - 14:00 dsfr.ir/i10yq

سوق دادن 50 پایگاه ملی برای جهانی شدن اولویت مهم سال 95 است
میثم رودکی - دنیای سفر
پایگاه میراث جهانی تخت سلیمان

مدیركل دفتر پایگاه‌های میراث جهانی گفت: تقویت و سوق دادن 50 پایگاه ملی برای جهانی شدن اولویت مهم سال 95 این مجموعه است.

فرهاد عزیزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا اظهار کرد: جذب همکاری های مشترک بین المللی جهت حفاظت و ساماندهی پایگاه ها، در سال جاری با تلاش بیشتر صورت می گیرد.

وی افزود: بخش های آموزش و انتشارات در همه سطوح در پایگاه ها نیز در سال 95 جدی تر دنبال می شود.

عزیزی ادامه داد: در سال 1394 اکثر پایگاه های ملی نظیر ابیانه، زیویه، تپه نوشیجان، بافت سمیران، اردکان، بافت ابرکوه، محور ساسانی کرمانشاه، بافت شیراز، تپه حسنلو، بسطام و کندوان که در گذشته دچار مشکل بودند، احیاء و مجددا راه اندازی شدند.

وی اظهار کرد: در همین سال، 11 قنات کاندیدای ثبت جهانی شدند و مجموعه پایگاه های قنات ایرانی در استان های مرکزی، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، یزد راه اندازی شد.

عزیزی، آماده سازی و ایجاد زیرساخت های موردنیاز در پایگاه شهر تاریخی یزد، راه اندازی هیأت راهبردی پایگاه های ملی بعد از 7 سال تعطیلی، برگزاری کارگاه های آموزش ملی و بین المللی مختلفی در پایگاه ها ازجمله کارگاه دو هفته ای ظرفیت سازی در مدیریت پایگاه های میراث جهانی و کارگاه ماسوله را از مهم ترین اقدامات این مرکز در سال 1394 برشمرد.

وی افزود: در ثبت و راه اندازی پایگاههای ملی نیز سیر تصاعدی داشتیم به طوری که در سال 1392 پنج پایگاه ملی فعال، سال 1393 حدود 20 پایگاه ملی فعال و سال 1394 بالای 50 پایگاه راه اندازی کرده ایم.

عزیزی درباره تفاوت محسوس برنامه های پایگاه های میراث فرهنگی را در نوروز امسال نسبت به نوروز سال قبل، تصریح کرد: تفاوت این بود که بسیاری از مردم و مسافرین نوروزی لحظه تحویل سال را در کنار آثار تاریخی و ثبت جهانی جشن گرفتند، در تخت جمشید، پاسارگاد، توس و بسیاری دیگر از پایگاه ها امسال تلاش همکارانم بر این بود که علاوه بر ایجاد شرایط مناسب بازدید مردم از آثار، با برگزاری جشنواره های مختلف، نمایش های آیینی، بازیهای بومی، شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، اجرای نقالی و موسیقی زنده و محلی فضایی فرهنگی و جذاب برای بازدیدکنندگان و مسافرین نوروزی ایجاد شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1