جزئیات سند وزارت خزانه داری آمریکا؛

آمریکا مجوز فروش هواپیمای مسافربری به ایران را صادر کرد

26 مارس 2016 - 14:30 dsfr.ir/cu2da

آمریکا مجوز فروش هواپیمای مسافربری به ایران را صادر کرد
boeing.com
هواپیمای مسافربری بوئینگ 777

وزارت خزانه داری آمریکا با صدور 'مجوز عمومی' فروش هواپیمای مسافربری به ایران از سوی شرکت های آمریکایی، مقدمات اجرایی شدن دستور باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در این زمینه را فراهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در سند وزارت خزانه داری آمریکا که در 24 مارس (پنجم فروردین ماه) امضا شده، آمده است: 'اتباع ایالات متحده مجاز هستند که در تمامی تراکنش های رایج مربوط به مذاکرات، و همچنین به قراردادهای مشمول «صدور مجوز فعالیت های مرتبط با صادرات و بازصادرات هواپیماهای مسافری تجاری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران» ورود کنند. با این شرط که اجرایی شدن هر یک از این قراردادها صراحتا مجوزی از دفتر کنترل دارایی های خارجی داشته باشد.

پایگاه اینترنتی صدای آمریکا نوشت: پیش از این در دی ماه سال گذشته، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ضمن موافقت با فروش هواپیماهای مسافربری آمریکایی به ایران، به وزیر خارجه خود اختیار داد تا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کند.

در اسفند ماه سال گذشته شرکت بوئینگ اعلام کرد که فروش هواپیمای مسافری به ایران نیازمند موافقت رسمی دولت ایالات متحده در زمینه های متعدد و مشخص است، اما این شرکت مجوز مذاکره با ایران را دریافت کرده است.

سخنگوی شرکت بوئینگ گفت: 'مجوزی که از دولت آمریکا داریم به ما اجازه می دهد تا با شرکت های هواپیمایی مسافربری ایران که مورد تایید ایالات متحده هستند وارد مذاکره شویم.

اگرچه تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شده اند، اما از سرگیری مبادلات تجاری، بویژه بین شرکت های آمریکایی و ایرانی، پروسه ای زمانبر است که باید مقدمات حقوقی آن طی شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1