سوئیفت برقرار و نقل و انتقال ارزی کامل شده است

12 مارس 2016 - 12:10 dsfr.ir/lz4ym

سوئیفت برقرار و نقل و انتقال ارزی کامل شده است
ytimg.com
گشایش های ال سی با سوئیفت انجام شده است

مدیرعامل بانک ملی و رییس شورای هماهنگی بانک ها از برقراری سوئیفت و بسته ماندن گشایش ال سی دلاری خبر داد.

تلاش نظام بانکی برای کاهش نرخ سود به 16 درصد، برقراری سوئیفت و بسته ماندن گشایش ال سی دلاری، نیاز بانک ملی به افزایش سرمایه 10 هزار میلیارد تومانی، طلب 20 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک ملی و گزارشی از عملکرد بانک ملی در رابطه با تسهیلات پرداختی در 11 ماهه امسال، از مهم ترین موضوعاتی بود که مدیرعامل بانک ملی و رییس شورای هماهنگی بانک ها در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران به آن ها اشاره کرد.

نرخ سود 16 درصد می شود

عبدالناصر همتی در این نشست با بیان اینکه تلاش نظام بانکی این است که نرخ سود سپرده بانکی که به تازگی به 18 درصد رسیده را تا اوایل سال آینده به 16 درصد کاهش دهد، افزود: در سال 94 با وجود تمام مشکلات تلاش شد نرخ ها به نفع تولید تعدیل شود، در همین زمینه در یکی دو مرحله نرخ سود را کاهش دادیم ولی با مقاومت بانک های خصوصی و موسسه ها کار سخت شد اما در نهایت نرخ به 18 درصد کاهش یافت.

وی با بیان اینکه باتوجه به کاهش نرخ تورم و برای اینکه بتوانیم اقتصاد کشور را به گردش درآوریم، به طور حتم نرخ های بالای سود، هیچ گونه توجیهی برای اقتصاد ایران نخواهد داشت و در این زمینه باید نرخ سود سپرده ها و تسهیلات کاهش یابد، در ادامه درباره اینکه برخی بانک ها نرخ های سود بانکی را اجرا نمی کنند و در برابر آن مقاومت می کنند، افزود: آن ها با اندکی مقاومت مجبورند نرخ های سود را اجرا کنند. این موضوع در ایران باید از طریق توسعه نامتوازن پیش رود، مقداری تحمل کنید، به طور حتم بعد از عید نرخ ها تعدیل شده و به سمت نرخ نزولی پیش می رود.

نمی گذاریم بانک ها نابود شوند

همتی، در ادامه به این موضوع نیز اشاره کرد که نمی توانیم اجازه دهیم بانک ها نابود شوند و به طور حتم باید سود بانکی کاهش یابد و گفت: اکنون بیش از 90 درصد نقدینگی به صورت سپرده در بانک ها وجود دارد و سپرده گذاران منابع خود را در بانک ها سپرده گذاری کرده و ماه به ماه سود دریافت می کنند و همین سود سپرده ها بدون هیچ فعالیت اقتصادی ماهانه 1.5 درصد به حجم نقدینگی کشور می افزاید، این در حالی است که وضعیت بانک ها روزبه روز فاجعه آمیزتر می شود و بانک ها رو به نابودی می روند. وی با اشاره به اینکه اگر نرخ سود سپرده بانکی کاهش یابد، مردم سپرده های خود را به سمت تولید و فعالیت اقتصادی خواهند برد، تصریح کرد: ما نباید از تورم ناشی از هدایت پول به سمت تولید نگران باشیم. وی در عین حال به این موضوع اشاره کرد که به طور حتم، دیگر 3 برابر شدن قیمت ارز و سکه که در گذشته شاهد آن بودیم اتفاق نخواهد افتاد و اگر نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش یابد این پول ها به سمت تولید حرکت خواهد کرد.

سوئیفت برقرار است

رییس شورای هماهنگی بانک ها در ادامه با تاکید براینکه برجام به نتیجه رسید و تا امروز مقدمات بعد از برجام با بانک های خارجی انجام شده است، تصریح کرد: بانک ملی با 17 واحد در خارج از کشور توانسته سوئیفت را نهایی کند و مبادله پیام نیز انجام شده است. همتی گفت: در 2، 3 هفته اخیر 650 پیام مبادله شده و بالای 40 مورد روابط با بانک کارگزار برقرار شده است. وی با بیان اینکه امیدوارم سال 95 با حداکثر توان از این مهم بهره برداری کنیم، در این رابطه که برخی می گویند هنوز سوئیفت برقرار نشده است، گفت: هر کسی چنین حرفی می زند اطلاع کافی ندارد. سوئیفت فقط یک سامانه پیام رسان است و برای ایجاد سوئیفت پس از تحریم ها نیاز به زمان بود تا سیستم ها به هم وصل شود و در حال حاضر این اتفاق افتاده و نقل و انتقالات ارزی ما کامل شده است.

مدیرعامل بانک ملی ضمن اشاره به اینکه سوئیفت به معنای این است که خط تلفن باز شده و می توان با آن تماس برقرار کرد، در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه ال سی های دلاری انجام می شود یا خیر، گفت: در حال حاضر ال سی دلاری انجام نمی شود زیرا موسسه امریکایی مرتبط با گردش دلاری موافق نیست، که البته این موضوع به قبل از تحریم ها مربوط می شود. وی گفت: مشکل ما یورو و بقیه ارزهای دنیا بوده که حل شده است. رییس شورای هماهنگی بانک ها با تاکید براینکه باید ال سی و تحریم را از یکدیگر جدا کرد، افزود: اینکه شرایط اقتصادی و نحوه تامین مالی چه باشد بحثی است که باید در روابط بانکی با خارجی ها مورد تاکید قرار گیرد. همتی تاکید کرد: بانک ملی از یک ماه پیش تاکنون 660 مورد ال سی باز کرده که شامل ارقام کوچک و بزرگ است.

بانک ملی به دنبال افزایش سرمایه

وی در ادامه با بیان اینکه بانک ملی گرفتاری های زیادی داشته و سال های بدی را در اوایل دهه 90 گذراند، گفت: اما هم اکنون در حال احیای تدریجی بانک هستیم و امیدواریم جایگاه بانک قوی تر شود. مدیرعامل بانک ملی با اشاره به اینکه نمی توانم بگویم در دو سال و نیم گذشته در بانک ملی چقدر سختی کشیدم، افزود: خیلی امیدوارم سال 95 سال خوبی برای اقتصاد کشور و بانک ملی باشد. همتی با اشاره به تصویب نشدن دو بند 19 و 20 لایحه بودجه 95 در کمیسیون تلفیق، تصریح کرد: این بندها شامل افزایش سرمایه بانک ها معادل 50 هزار میلیارد تومان از محل تسعیر نرخ ارز و پرداخت بدهی دولت به بانک ها از طریق فروش اوراق مشارکت بود ولی در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسید.

رییس شورای هماهنگی بانک ها ادامه داد: این 2 بند برای بانک های دولتی خیلی اهمیت دارد و امیدواریم در صحن علنی مجلس نظر مثبت نمایندگان را داشته باشد. رییس شورای هماهنگی بانک ها با بیان اینکه امیدواریم با کمک دولت بتوانیم هم زمینه افزایش سرمایه و هم دریافت مطلب دولت به بانک را فراهم کنیم، افزود: در حال حاضر دولت مبلغی حدود 20 هزارمیلیارد تومان بدهی به بانک ملی دارد که رقم بالایی است و ما از این جهت بسیار زیرفشار هستیم که مهم ترین کمک دولت به ما این است که این بدهی را پرداخت کند. مدیرعامل بانک ملی با بیان اینکه درصورتی که این بدهی پرداخت شود بانک ملی می تواند زمینه حمایت بیشتر از بخش های اقتصادی را داشته باشد، افزود: ضمن اینکه بانک ملی در حال حاضر به 10 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که درصورت تصویب، ضمن افزایش توان اعتباری بانک، می تواند در صحنه بین المللی به نحو مطلوبی حاضر شود.

پرداخت 435 هزار میلیارد ریال تسهیلات در 11 ماه

رییس شورای هماهنگی بانک ها در ادامه با بیان اینکه در پایان سال 90 معوقات بانک ملی 32 درصد بود که این رقم را هم اینک به 8.2 درصد رسانده ایم که رکورد خوبی برای بانک به شمار می رود، در ادامه تصریح کرد: بانک ملی ایران توانست علی رغم محدودیت هایی که با آن مواجه بود، در 11 ماهه امسال، 435 هزار میلیارد ریال تسهیلات به یک میلیون و 650 هزار نفر پرداخت کند. به گفته او همچنین این بانک در این مدت 113 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بخش های مختلف پرداخت کرده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه گسترش صمت » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1