توسعه همه جانبه مریوان از طریق دریاچه زریوار

8 مارس 2016 - 15:40 dsfr.ir/cp28d

توسعه همه جانبه مریوان از طریق دریاچه زریوار
مرضیه سلیمانی
دریاچه زریوار

دلیل واضح عدم توسعه یافتگی مریوان عدم توسعه یافتگی دریاچه زریوار بزرگ و منحصر بفرد است.

مریوان در غرب کشور شهری گردشگری است و به دلیل هم مرز بودن با عراق اجناس وارد شده و از اقصی نقاط کشور برای خرید به این شهر زیبا مسافرت می شود ولی مریوان دارای پتانسیل بسیار بزرگی جهت جذب گردشگر مضاعف و نیز کسب درآمد است که به دلیل علمی مغفول مانده و توسعه نیافته و یا ترجیحا توسعه اشتباه یافته است.

دلیل واضح عدم توسعه یافتگی مریوان عدم توسعه یافتگی دریاچه زریوار بزرگ و منحصر بفرد است.

بر اساس نتایج علمی، کپور ماهیان در 18 الی 25 درجه سانتی گراد تغذیه می کنند و در 7 درجه سانتی گراد بطور کلی تغذیه کپور ماهیان متوقف می شود. کپور ماهیان ماهیان گرم آبی هستند که با شرایط سردسیری مریوان هیچگونه سنخیتی جهت پرورش ندارد تا پرورش یابد.

دلیل مشخص و واضح و قابل درک برای هر خواننده ای این است که هر ماهی کپور در سال تا یک صدها هزار تخم ریزی می کند و اگر همه تخم ریزی ها به ماهی تبدیل شود که اصولا باید به دلیل شرایط خاص دریاچه به لحاظ نیزار چنین شود دریاچه مریوان از ازدیاد ماهی می بایست منفجر شود!

در حالی که همه ساله 300 هزار بچه ماهی در دریاچه زریوار رها سازی می شود که فقط در تابستان که میزان دما مناسب است رشد می کنند وقتی دریاچه ای در بعضی سال ها یخ می بندد ویا درجه حرارتش به نزدیک صفر می رسد پرورش کپور ماهیان در زریوار مانند کاشتن خرما در کردستان است که بطور طبیعی هرگز ثمر نمی دهد.

در هر مکانی مطابق با وضعیت اقلیمی خود ماهیان خاصی را می توان پرورش داد ضمن اینکه موضوع غیر علمی بودن پرورش کپور ماهیان در دریاچه زریوار یکی از موانع است و موانع علمی دیگری نیز وجود دارد که با وضعیت موجود امکان پیشرفت ندارد.

انتظار می رود که مسئولین مربوطه چاره ای برای این موضوع بیاندیشند و با بهره گیری از نظرات متخصصین در حوزه مربوطه موجبات سودآوری و توسعه اقتصادی شهرستان مریوان را از طریق دریاچه بزرگ زریوار فراهم نمایند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « کُردتودی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1