پیشنهاد مقصد نوروزی

خرمشهر؛ شهر کارون و اروند

6 مارس 2016 - 15:40 dsfr.ir/ul4m2

خرمشهر؛ شهر کارون و اروند
panoramio.com
جزیره مینو در خرمشهر

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهرستان خرمشهر.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های گردشگری، تاریخی، طبیعی و فرهنگی ایران برای آن ها ناشناخته است. معرفی مقصد گردشگری امروز، شهرستان خرمشهر.

اگر بدانیم امپراتوری عثمانی در سال 1880 میلادی، انگلیسی ها در سال 1857 میلادی و ارتش عراق در سال 1359 خورشیدی اولین و بزرگ ترین بندر خاورمیانه (البته تا قبل از جنگ تحمیلی) را اشغال كرده اند، مشتاق خواهیم شد تا در تاریخ کهن آن قدم بزنیم.

خرمشهر گرچه برای ما تنها با نام جنگ و دفاع آمیخته شده، اما به دلیل موقعیت استراتژیکش از دیرباز بندری بسیار مهم در خلیج فارس بوده است. این شهر در محل تلاقی رودخانه های اروندرود و کارون و در ناحیه ای باتلاقی و پست در دلتای رودخانه اروندرود قرار گرفته و رود کارون، این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است. قایق سواری روی کارون یکی از تفریحاتی است که گردشگران را در این شهر به خود فرامی خواند.

مرکز فرهنگی دفاع مقدس (موزه جنگ) که ساختمان آن در جنگ تحمیلی محل دیدبانی نیروهای عراقی بوده و همچنان دستنوشته های نیروهای عراقی که روی دیوارهای این ساختمان به جا مانده، از دیدنی های مهم خرمشهر است. همچنین مسجد جامع خرمشهر با قدمتی بیش از 120 سال، گرچه رو به تخریب است، اما خاطره آزادسازی این شهر را در خود جای داده.

یادمان شهدای شلمچه، پل قدیم، پل نو، مقبره دریادار بایندر، قصر فیلیه، ساختمان اداره گمرک و تالاب ناصری از دیگر جاذبه های گردشگری این استان است.

از سوی دیگر جزیره مینو که در قدیم به نام جزیره «صلبوخ» می نامیدند، در فاصله 10 کیلومتری شهر خرمشهر قرار دارد و برای پرنده نگرها مقصدی مثال زدنی است؛ چه اینکه این جزیره اکوسیستم مناسبی برای زیست پرندگان مهاجر به وجود آورده و از سوی دیگر پناهگاه حیوانات وحشی از جمله گراز است. در سفر به خرمشهر نباید دیدن این منطقه را از دست داد.

 

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1