بهشتی عنوان کرد:

محدودیتی برای تهیه نقشه باستان شناسی کشور نداریم

6 مارس 2016 - 14:30 dsfr.ir/g73yn

محدودیتی برای تهیه نقشه باستان شناسی کشور نداریم
علی خورابلو
باستان شناسان در حال کاوش در یک محوطه تاریخی

با وجود مضایقی که در پژوهشگاه با آن مواجه هستیم هیچ محدودیتی در تهیه نقشه باستان شناسی کشور نداریم.

"رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی"

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمدبهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در مراسم گشایش چهاردهمین گردهمایی باستان شناسی ایران که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و باستان شناسان ایرانی و خارجی در سالن اجتماعات موزه ملی برگزار شد، گردهمایی های سالانه باستان شناسی ایران را به نوروز باستان شناسی تشبیه کرد که سال باستان شناسی با آن ها آغاز و ختم می شود.

وی با مهم دانستن جایگاه باستان شناسی کشور گفت: معمولا در مطالعات تاریخی که یکی از شاخه های حوزه باستان شناسی است سرگذشت مان را برای دستیابی به سرنوشت مان مرور می کنیم و از آنجایی که گذشته و آینده به هم مرتبط هستند از طریق انجام این مطالعات قصد داریم سرنوشت مان را بشناسیم تا آینده برای مان روشن شده و در روشنایی قدم برداریم.

بهشتی تصریح کرد: از این منظر مطالعات در حوزه باستان شناسی نشان می دهد مطالعات تاریخی مادقیق، صحیح، قابل اتکا و به دور از غرض است و ما را در یافتن مسیر و آینده ای روشن تر کمک می کند .

او با اشاره به گزارش عملکرد پژوهشکده باستان شناسی که توسط حمیده چوبک ارایه شد فعالیت های باستان شناسی صورت گرفته امسال را در کشور گسترده اعلام کرد و گفت: از اهدافی که امسال همواره به مسئولان این پژوهشکده متذکر می شدم مهم تلقی کردن مدیریت امر پژوهش در کنار انجام پژوهش های باستان شناسی در میان سایر نهادها و مراکز پژوهشی داخلی و بین المللی بود که حرکتی که صورت گرفته حکایت از این دارد که در این مسیر گام هایی برداشته شده است.

وی با تأکید بر ارتقای عملکرد باستان شناسی در سال 95 گفت: در سال آینده باید از یاری پژوهشگران خارج از پژوهشکده باستان شناسی بهره ببریم زیرا اگر تمام باستان شناسان ایران نیز جمع شوند می توانند تنها به گوشه ای از باستان شناسی ایران بپردازند چون کشور ما در حوزه باستان شناسی خاص است.

او تکمیل نقشه باستان شناسی کشور را از اولویت های سال آینده پژوهشکده باستان شناسی اعلام کرد و گفت: با اینکه تا به حال نیز این حرکت مهم تلقی شده است اما گویی در ردیف اقدامات دیگر جای گرفته که شایسته است به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

بهشتی تصریح کرد: در پژوهشگاه با مضایق زیادی مواجه هستیم ولی در پژوهشکده باستان شناسی برای تهیه و تکمیل نقشه باستان شناسی هیچ محدودیتی نداریم و آنچه که در توان و امکان باشد فراهم می کنیم.

او با تأکید بر ضرورت افزایش استاندارد فعالیت های باستان شناسی تصریح کرد: این ارتقا باید در تمامی ابعاد مورد توجه قرار گیرد به نحوی که علوم دیگر را وارد باستان شناسی کنیم و نشان دهیم که باستان شناسی یک کار علمی، حساس و پیچیده است و باید آداب آن به جا آورده شود.

چهاردهمین همایش باستان شناسی ایران به منظور ارائه آخرین پژوهش های باستان شناسی توسط پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مدت 3 روز در حال برگزاری است.

این همایش به ارائه مقاله های علمی درباره کاوش های میدانی، بررسی و شناسایی محوطه های باستانی و تاریخی و بازنگری اطلاعات گذشته و نمایشگاه یافته های باستان شناختی سال 93 می پردازد.

نمایشگاه دستاوردهای کاوش های باستان شناسی سال 93 که 30 محوطه باستان شناسی را شامل می شود همزمان با برگزاری چهاردهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران برپا می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1