چند هفته بعد از اجرای برجام

بانک ها نصفه و نیمه به سوئیفت وصل شدند

15 فوریه 2016 - 16:40 dsfr.ir/rw6vd

بانک ها نصفه و نیمه به سوئیفت وصل شدند
wikimedia.org
سوئیفت

در حالی که طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی بنا بود سیستم بانکی از دو هفته قبل به سوئیفت وصل شود، تازه ترین سخنان معاون ارزی این بانک نشان می دهد بانک ها نصفه و نیمه به این شبکه متصل شده اند.

حدود دو هفته قبل بود که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در یک گفتگوی یک طرفه با تلویزیون اعلام کرد: 9 بانکی که قبلا تحریم شده بودند تا ساعات پایانی شب (11 بهمن) به سوئیفت متصل می شوند. وی با اشاره به فرایند عضویت بانک های تحریم شده به سوئیفت، گفت: هفته گذشته اعلام شد تا شنبه-یکشنبه هفته آینده (این هفته) مشکل این 9 بانک برای اتصال به سوئیفت حل خواهد شد. امروز (11 بهمن) به من گزارش دادند که این مشکل حل شده و 9 بانک تحریم شده شب به سوئیفت متصل می شوند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ممکن است نصب نرم افزار اتصال به سوئیفت یک تا دو روز زمان ببرد، گفت: ولی در این هفته به طور کامل فرایند اتصال به این سامانه برای این بانک ها حل خواهد شد و این بانک ها می توانند برای مخابره پیام های مالی از این سامانه استفاده کنند.

ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی نیز همان شب به تلویزیون گفت: از صبح دوشنبه که روز اول کاری کشورهای اروپایی است سوئیفت با بانک های ما برقرار می شود اما با توجه به اینکه  3 تا 4 سال از قطع سوئیفت با بانک های ما می گذرد و برخی از کارهای نرم افزاری و نصب سیستم و آموزش کارکنان باید انجام شود عملیاتی شدن سوئیفت از سوی بانک های ما اندکی زمان می برد. روابط کارگزاری بانک های ما و بانک های خارج از کشور هم موضوع دیگر است که زمان بر است تا ارتباط کسب و کاری بانک های ما با بانک های خارجی برای قراردادها و گشایش اعتبار برقرار شود.

این در حالی است که موسسه سوئیفت در 27 دی ماه امسال (17 ژانویه 2016) در وب سایت خود به طور رسمی خبر رفع تحریم های برخی بانک های ایرانی را درج و بدین ترتیب به طور رسمی اعلام کرد که بانک های رفع تحریم شده می توانند به طور مجدد از خدمات سوئیفت استفاده کنند.

ولی با وجود این اطلاعیه و اعلام مقامات بانک مرکزی، تا امروز سوئیفت به طور کامل برای تمام بانک ها برقرار نشده است؛ هر چند غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی در همین ارتباط گفته است: بانک ها از دو هفته گذشته به سوئیفت متصل شدند اما علاوه بر انجام امور فنی باید کاربران نیز تعریف می شدند که این امر زمان بر بود و پروسه مفصلی داشت.

معاون ارزی بانک مرکزی به خبرگزاری دولت گفته: بنابراین با انجام اقدامات لازم، سوئیفت از دیروز (25بهمن ماه) در بانک مرکزی عملیاتی شد و در دیگر بانک ها نیز یا عملیاتی شده و یا درحال عملیاتی شدن است.

غلامعلی کامیاب با تاکید بر اینکه باید تنظیمات نرم افزاری در بانک ها و همچنین سوئیفت انجام می شد، گفت: این امر سبب شد عملیاتی شدن سوئیفت بعد از اتصال، مدتی طول بکشد.

البته قبلا در خبرها به نقل از عبدالناصر همتی رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی و خصوصی آمده بود که مشکلات سوئیفت از دوشنبه (امروز) رفع خواهد شد و بانک ها به این شبکه وصل می شوند. ولی با احتساب به سخنان کامیاب می توان گفت که سوئیفت علی الحساب برای بانک مرکزی باز شده ولی برای سایر بانک های لغو تحریم شده یا وصل نشده یا در حال وصل شدن است.

سیستم سوئیفت برای ارسال و دریافت هر گونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانک های داخل کشور و بانک های خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر بیشتر بانک های داخلی ایران از طریق خطوط Leased یا ماهواره به یک مرکز به نام SAP در بانک مرکزی متصل شده و از طریق سیستم ماهواره ای پیام ها را برای بانک های مورد نظر ارسال می کنند. این سیستم برای سرعت بخشیدن به انجام معاملات ارز و جلب رضایت مشتریان و همچنین هماهنگی تمام عملیات ارزی در سطح جهانی با استفاده از یک نرم افزار استاندارد مورد توجه واقع شده است.

نخستین هدف سوئیفت جایگزینی یک روش یکپارچه و استاندارد بین المللی برای تبادل مالی و حذف روش های ارتباطی غیراستاندارد کاغذی یا از طریق Telex بود. در حال حاضر بیش از 7 هزار موسسه در 197 کشور جهان عضو این انجمن هستند. در سال 2001 بیش از 1.5 میلیارد پیام از طریق سیستم سوئیفت در سطح جهان مبادله شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری تسنیم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1