ایرلاین ها برای ورود هواپیما آماده باشند

16 ژانویه 2016 - 15:10 dsfr.ir/3q6pf

ایرلاین ها برای ورود هواپیما آماده باشند
toorina.com
چند هواپیمای ایران ایر در فرودگاه

در روزهایی که سیاستمداران کشور در پی انعقاد برگه های لغو تحریم ها علیه ایران هستند و آمریکا نیز درهای فروش هواپیما به ایران را باز کرده است، وزیر راه و شهرسازی تاکید دارد که باید ایرلاین ها برای ورود هواپیما بعد از اجرای برجام آماده باشند.

پس از چند سال تحریم در بخش هوایی کشور که دلیل بسیاری از مشکلات شد؛ در نهایت زمنیه های لغو تحریم ها فراهم شد و قرار است امروز وزرای خارجه ایران و امریکا با یکدیگر دیدار کنند تا شاید ایران صنایع بزرگ ایران که مدت زیادی نفس شان تنگ شده بود، راه تنفس بیابند.

به گزارش اقتصادنیوز، در همین روزها و در آخرین جلسه مشترک آخوندی با مدیران ایرلاین ها و دست اندرکاران صنعت هوانوردی کشور با اشاره به ضرورت آمادگی ایرلاین ها برای توسعه ناوگان خود در دوران پس از اجرای برجام گفته است که در حال حاضر میزان سرمایه شرکت های هواپیمایی به جز هما حدود 900 میلیارد تومان است که حداقل باید به 10 برابر افزایش یابد.

در جلسه مشترک عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور، انجمن شرکت های هواپیمایی و مدیران شرکت های هواپیمایی به منظور بررسی مشکلات صنعت هوانوردی، موضوع آزادسازی نرخ بلیت هواپیما و توسعه ناوگان هوایی در دوران پس از برجام برگزار شد.

در ادامه اظهارات برخی اعضای سازمان هواپیمایی و مدیران ایرلاین ها آمده است.

خلبان تورج دهقانی زنگنه رئیس انجمن شرکت های هواپیمایی

 • یکی از درخواست های ما بازنگری اصلاح قوانین و مقررات مربوط به صنعت هوانوردی از جمله دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت های هواپیمایی است. علاوه براینکه این دستورالعمل بازدارنده و مانع سرمایه گذاری در صنعت است چنین دستورالعملی در سایر کشورها تدوین نشده است.
 • با توجه به توسعه ناوگان هوایی کشور در دوران پس از تحریم، اصلاح ساختار اداری-مالی و اصلا قانون سازمان هواپیمایی کشوری به منظور تقویت این سازمان به عنوان متولی حمل و نقل هوایی کشور یک امر ضروری به نظر می رسد. ضمن اینکه آزادسازی قیمت ها و حضور پررنگ بخش دولتی و شبه دولتی در این صنعت نیاز به بازنگری در قوانین و مقررات دارد.
 • با توجه به توافق برجام و نیاز به کمک برای خرید هواپیمای جدید، نیازمند تغییرات در اساسنامه ها و آیین نامه های صندوق توسعه ملی برای استفاده از تسهیلات این صندوق هستیم به نحوی که سهم آورده شرکت ها به 10 درصد کاهش یابد، دوره تنفس حداقل به 3 سال افزایش و دوره بازپرداخت نیز 10 سال تعیین شود.بر اساس شرایط صندوق توسعه ملی تسهیلات فقط برای هواپیماهای نو داده می شود که درخواست می شود این تسهیلات برای هواپیماهای تا عمر 10 سال نیز پرداخت شود. بازپرداخت تسهیلات به صورت ریالی و بر مبنای نرخ زمان دریافت تسهیلات محاسبه شود.
 • امکان استفاده از تسهیلات ریالی برای تقویت صنعت و افزایش ناوگان در قانون بودجه 95 فراهم شود.
 • هزینه های امنیتی و مبالغ درخواستی برای تامین امنیت همواره به عنوان یکی از مشکلات شرکت های هواپیمایی مطرح است و شرکت های هواپیمایی نیاز به یک تدبیر ویژه توسط شواریعالی امنیت ملی دارند. در حالی که شرکت های هواپیمایی از عوارض گمرکی، ترخیص قطعات موتور هواپیما و مالیات بر ارزش افزوده برای ورود هواپیما معاف هستند اما در حال حاضر به استناد بند (و) ماده (119) قانون حقوق گمرکی کماکان از شرکت های هواپیمایی اخذ می شود.
 • تشکیل صندوق توسعه حمل و نقل هوایی برای کمک به تامین منابع مورد نیاز صنعت هوانوردی
 • افزایش نرخ سوخت پروازهای باری به فوب خلیج فارس ناوگان باری کشور را تقریبا غیرعملیاتی کرده است. ضمن اینکه قیمت تمام شده حمل کالا را به شدت افزایش داده و فرصت های حمل بار صادراتی از طریق ایرلاین های داخلی گرفته شده و این بارها بیشتر توسط پروازهای مسافری شرکت های خارجی وارد کشور می شوند.
 • اخیرا سازمان هواپیمایی کشوری با ابلاغ بخش نامه ای در اجرای مصوبه هیئت دولت درخواست پرداخت مبلغ 30 دلار به ازای هر مجوز پرواز خارجی را از شرکت های هواپیمایی کرده که این رقم اگرچه رقم قابل توجهی نیست اما به رغم اعتقاد بر تقویت بنیه اقتصادی سازمان هواپیمایی، پرداخت اینگونه عوارض مبنای بروز اختلاف بین ایرلاین ها و سازمان هواپیمایی می شود. لذا پیشنهاد می شود درصدی از درآمد پروازهای عبوری برای کمک به سازمان هواپیمایی کشوری به این سازمان اختصاص یابد.
 • محدویت پروازهای شبانه مهرآباد مشکلاتی را برای ایرلاین ها ایجاد کرده که از وزیر راه و شهرسازی درخواست تجدید نظر در این موضوع داریم.
 • هزینه ارزی ایرلاین ها با توجه به نوسانات ارزی نسبت به سال های اخیر بیش از 3 برابر شده که هزینه شرکت ها را به شدت افزایش داده است.
 • به منظور تامین نظر وزیر راه و شهرسازی شرکت ها در صدد افزایش سرمایه خود هستند و بدهی شرکت ها به غیر از چهار شرکت ایران ایر، ماهان، آسمان و ایران ایرتور به شرکت نفت بابت دریافت سوخت تقریبا تسویه شده و در حال تسویه است. همچنین با توجه به آزادسازی نرخ بلیت هواپیما پرداخت بدهی های شرکت فرودگاه ها در دستور کار ایرلاین ها قرار دارد.
 • دستورالعمل حقوق مسافر که مورد تاکید وزیر راه و شهرسازی است، توسط شرکت ها اجرا شده و خسارات مورد درخواست مسافران پرداخت شده به طوریکه که فقط توسط یکی از شرکت ها 482 میلیون تومان خسارت به مسافران پرداخت شده است.

اظهارات آخوندی خطاب به مدیران ایرلاین ها و مدیران صنعت هوانوردی

این جلسه با اهداف کلی ارزیابی آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، برنامه ریزی برای خرید هواپیما بعد از اجرای برجام و برنامه ریزی برای پروازهای نوروزی برگزار شد.

 • به زودی با اجرای برجام تحریم های ایران رفع می شود و شرکت ها باید برای نوسازی ناوگان خود برنامه  ریزی داشته باشند.
 • نوروز در پیش است و قطعا در این دوران با افزایش پیک مسافری مواجه می شویم که شرکت ها نیز در این زمینه باید برنامه ریزی کنند.
 • لزوم بازسازی صنعت هوانوردی با استفاده از فضای جدید بین المللی نیاز است، از این رو برای بازسازی صنعت هوانوردی باید اصول اولیه رعایت شود که مهم ترین اصل پایبندی به اصول بازرگانی است. ایرلاین ها حتما باید به اصول بازرگانی معتقد باشند. به عبارتی در حالی که نرخ بلیت هواپیما آزاد شده است شرکت های هواپیمایی نیز مکلف به پرداخت هزینه ها و بدهی های خود هستند.
 • در صورتی که اصول بازرگانی رعایت نشود هیچ حمایتی از ایرلاین ها نمی کنم.
 • در حال حاضر میزان بدهی شرکت های هواپیمایی به سایر دستگاه ها و نهادها حدود 5200 میلیارد تومان است، این در حالی است که ارزش ناوگان شرکت های هواپیمایی 3500 میلیارد تومان است. این آمار بسیار نگران کننده است و نشان می دهد اقتصاد صنعت هوانوردی کشور در وضعیت منفی قرار دارد.
 • می توان از این شرایط دو تحلیل داشت یا بازیگران فعلی قادر به اداره صنعت نیستند و باید فضا برای ورود بازیگران جدید آماده شود یا اطلاعات بدهی و وضعیت اقتصادی آن ها نادرست است.
 • شرکت های هواپیمایی باید به دنبال اصول بازرگانی بروند تا بدهی های خود به شرکت فرودگاه ها و شرکت پخش فرآورده های نفتی بابت سوخت را پرداخت کنند ضمن اینکه باید سازوکاری اندیشیده شود که موضوعات امنیتی در فرودگاه ها مانع فعالیت ایرلاین ها نباشد.
 • اگر ایرلاین ها در چارچوب اصول بازرگانی فعالیت کنند از آنها پشتیبانی می کنیم چراکه با وضعیت فعلی نمی توان صنعت هوانوردی را بازسازی کرد بنابراین شرکت های هواپیمایی راهی جز پایبندی به اصول بازرگانی ندارند.
 • در شرایط فعلی هم ایرلاین ها از نظر اقتصادی و هم مردم به لحاظ نبود رفاه در پرواز ناراضی هستند، ضمن اینکه ما هم ما به عنوان دولت از صنعت هوانوردی ناراضی هستیم پس در شرایطی که همه ناراضی هستند برای اصلاح وضع موجود اولین گام باید پایبندی به اصول بازرگانی باشد که باید مبنای کار ایرلاین ها قرار گیرد. اگر ایرلاین ها از اصول بازرگانی خارج شوند ادامه فعالیت ممکن نیست.
 • در حال حاضر سرمایه ثبت شده ایرلاین ها به جز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) حدود 900 میلیارد تومان است، در نهایت اگر بخواهیم قاعده بازی را عوض کنیم باید سرمایه ایرلاین ها حداقل به 10 برابر میزان فعلی افزایش یابد که این سرمایه باید یا از طریق سهامداران فعلی، سهامداران جدید یا با ایجاد شرکت های سهامی تامین شود.
 • نمی توانیم به مردم اعلام کنیم شما از حداقل رفاه برخوردار باشید که شرکت های هواپیمایی می خواهند با سرمایه های اندک فعلی خود فعالیت کنند؛ بنابراین افزایش سرمایه یک اولویت است چراکه توسعه پایدار جز با اصول بازرگانی ایجاد نمی شود.
 • امیدواریم طی یک تا دو هفته آینده و با اجرای برجام وارد فضای جدیدی از تعامل با دنیا و به تبع آن توسعه صنعت هوانوردی شویم.
 • وظیفه ما به عنوان دولت این است که فضا را برای کسب و کار رقابتی سالم، رگولاتوری و استانداردسازی ایجاد کنیم در مقابل از ایرلاین ها می خواهیم اصول بازرگانی را از هم اکنون با جدیت به عنوان یک اصل پیگیری کنند.
 • درخواست من از ایرلاین ها این است که به موضوع کفایت سرمایه، نحوه تامین مالی برای توسعه صنعت حمل و نقل هوایی، تامین هواپیما در انواع بُرد (کوتاه برد، میان برد، بلندبرد) و زنجیره ارزش توجه ویژه داشته باشند.
 • اگر شرکت های هواپیمایی بر اصول بازرگانی پایبند باشند شرایط صنعت تغییر می کند و در شرایط رقابتی قطعا موفق خواهند شد.
 • در حال حاضر بیش از 60 فرودگاه کوچک در کشور وجود دارد که فعال کردن آن ها به نفع مردم است چراکه توسعه فرودگاه  نسبت به جاده سهل الوصول تر و سریع تر است.
 • ضمن اینکه امکانات فرودگاهی باید افزایش یابد، با توجه به اینکه در دوران پس از برجام شاهد توسعه ناوگان هوایی خواهیم بود بنابراین محل پارک پوزیشن (محل پارک هواپیما در فرودگاه ها) نیز باید افزایش یابد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1